- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Slovensko
- Na Novom Zélande sa podniká najlepšie, Slovensko si drží odstup
Na Novom Zélande sa podniká najlepšie, Slovensko si drží odstup
Slovensko si v oblasti kvality podnikateľského prostredia v globálnom meradle pohoršilo. Odhalil to rebríček Doing Business 2017, ktorý zverejnila Svetová banka. Najlepšie sa podniká v Novom Zélande. V ktorých oblastiach máme rezervy, kde sa nám naopak darí?
Doing Business
Slovensko v rebríčku Doing Business obsadilo 33.priečku, pričom v revidovanom rebríčku z roku 2016 bolo na 30. mieste. Posun smerom nadol sme zaznamenali v takmer každej sledovanej oblasti. Výnimkou je platenie daní, kde Slovensko poskočilo z 58. priečky na 56. pozíciu. Pohoršili sme si však napríklad v oblasti ochrany drobných investorov, keď sme klesli o dve priečky na 87. pozíciu. Rovnako pokles o dve pozície Slovenská republika vykázala v oblasti prístupu k úverom (44. miesto).
Veľké rezervy má slovenské podnikateľské prostredie v situáciach, keď je potrebné podmienky kontraktu vymáhať. V minulom vydaní rebríčka bolo Slovensko v tejto oblasti na 81. priečke, teraz si ešte o stupienok pohoršilo. Horšie je na tom slovenské podnikateľské prostredie ešte v oblasti stavebných povolení. Slovensko kleslo zo 102. priečky na 103. pozíciu.
Na druhej strane dobre sme na tom v oblasti cezhraničného obchodu, kde je Slovensko na delenej prvej priečke. V prvej desiatke krajín je Slovensko aj pri pohľade na proces registrácie nehnuteľností, keďže mu patrí 7. pozícia. V porovnaní s predchádzajúcim vydaním rebríčka však ide o zhoršenie o dve priečky.
Značný odstup oproti najlepším
Na krajiny, kde sa podniká najlepšie, sa Slovensko díva so značným odstupom. Špička rebríčka patrí mimoeurópskym krajinám, keďže za Novým Zélandom je na striebornej pozícii Singapur. Až potom nasleduje Dánsko. Na ďalších priečkach sa o slovo opäť prihlásila Ázia, keďže na štvrtej pozícii je Hongkong a piata je Južná Kórea. Nasleduje Nórsko, Veľká Británia, USA, Švédsko a desiatku uzatvára Macedónsko.
Z krajín V4 je najvyššie Poľsko, ktorému patrí 24. miesto. Lepšie z porovnania so Slovenskom vyšlo aj Česko patrí mu 27. pozícia. Až za Slovenskom sa však ocitlo Maďarsko, ktoré je na 41. mieste.
Rebríček zahŕňa 190 krajín, na chvoste sa nachádza Somálsko, tesne pred ním je Eritrea a Líbya. Svetová banka však upozorňuje, že až 137 krajín po celom svete urobilo reformy, ktoré smerujú k jednoduchšiemu vzniku a prevádzke malých a stredných spoločností. Viac ako 75 % reforiem v uplynulom roku sa uskutočnilo v rozvojových krajinách. Medzi krajiny, ktoré svoje podnikateľské prostredie pomocou reforiem zlepšili najviac, patrí Brunei, Kazachstan, Keňa a Bielorusko.
Porovnanie z pohľadu konkurencieschopnosti
Rebríček Doing Business 2017 len potvrdzuje, že Slovensko má výrazné rezervy. Tie odhalilo aj Svetové ekonomické fórum, ktoré sa venovalo porovnaniu krajín z pohľadu konkurencieschopnosti. Na rozdiel od rebríčka Doing Business si Slovenská republika v rebríčku konkurencieschopnosti mierne polepšila a dostala sa o dve priečky vyššie na 65. miesto.
„Hodnotenie Slovenska sa zlepšilo iba veľmi mierne v oblasti technologickej pripravenosti a inovácií, v ostatných oblastiach prakticky stagnovalo. Posun v rebríčku je preto len nepatrný, dôvodom je skôr zhoršenie iných krajín,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský.
Práve PAS je partnerskou organizáciou Svetového obchodného fóra. „Podnikatelia na Slovensku najlepšie hodnotia úroveň zdravotníctva a základných škôl (6 zo 7 bodov), ale aj makroekonomické prostredie, či technologickú pripravenosť. Najhoršie je na tom podľa nich kvalita verejných inštitúcií (3 zo 7 bodov), o niečo viac dostala úroveň inovácií v krajine,“ upozorňuje PAS.
„Treba sa tešiť aj z malého zlepšenia, ale 65. miesto na svete určite nie je pozícia, s ktorou by sa Slovensko mohlo uspokojiť,“ hovorí Kremský. „V prípade lepšieho spravovania krajiny a vytvárania podnikateľského prostredia máme ako krajina potenciál dostať sa aspoň na úroveň Českej republiky, ktorá sa posunula na 31. miesto,“ dopĺňa.
Na čele rebríčka konkurencieschopnosti je Švajčiarsko, nasleduje Singapur a na tretej priečke sú USA. Nový Zéland je na 13. pozícii, Dánsko je dvanáste.
Situácia v rámci krajín V4 je podobná ako v prípade Doing Business. Pred Slovenskom sa umiestnilo Česko a Poľsko, v závese za Slovenskom je Maďarsko. Českej republike patrí 31. priečka, Poľsko je na 36. mieste a Maďarsko je na 69. pozícii.