Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novú sumu poistného do SP treba zaplatiť do 8. augusta

Novú sumu poistného do SP treba zaplatiť do 8. augusta
Foto: SITA
5. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) musia najneskôr 8. augusta odviesť do Sociálnej poisťovne novú sumu poistného na sociálne poistenie.
 
Novú výšku odvodov si určia na základe údajov uvedených v daňovom priznaní za rok 2012. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa.
 

Poistné do Sociálnej poisťovne začínajú platiť aj autori a umelci

Ak SZČO doteraz platili poistné z minimálneho vymeriavacieho základu a podľa vlaňajších príjmov si opäť vypočítajú minimálny vymeriavací základ, naďalej budú do poisťovne platiť minimálne odvody v sume 130,27 eura mesačne. Najnižšie možné odvody sa totiž zvyšujú vždy k 1. januáru kalendárneho roka.
 
Povinnosť zaplatiť sociálne odvody najneskôr 8. augusta sa vzťahuje aj na tie SZČO, ktorým vznikla povinnosť platiť poistné prvýkrát od 1. júla tohto roka. V daňovom priznaní mali totiž vyšší hrubý príjem ako 4 716 eur a nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Do 9. júla 2013 mali takéto SZČO povinnosť prihlásiť sa na platenie poistného v pobočke poisťovne podľa miesta trvalého pobytu. 
 

 
Poistné do Sociálnej poisťovne začínajú platiť aj autori a umelci. Ide o tých autorov a umelcov, ktorí sú v súvislosti s touto činnosťou registrovaní na daňovom úrade, majú 18 a viac rokov a táto činnosť im zakladá právo na aktívny príjem. Ak príjem takéhoto autora alebo umelca za rok 2012 presiahol zákonom stanovenú hranicu 4 716 eur, je povinný uhrádzať poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. Ako upozorňuje poisťovňa, poistné za júl splatné do 8. augusta je potrebné uhradiť na účet príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v správnej výške a so správnymi identifikačnými symbolmi. 
 
 
Vymeriavací základ SZČO na platenie poistného na sociálne poistenie sa prvýkrát určuje podľa nových pravidiel, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica. K základu dane sa spätne pripočítajú odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré si osoba zahrnula do výdavkov. Takýto základ dane, neznížený o zaplatené odvody, sa vydelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku a novým, zníženým koeficientom 1,9, platným na rok 2013.
 
TIP: Výpočet poistného pre SZČO do Sociálnej poisťovne od 1.7.2013 si môžete urobiť aj na našej KALKULAČKE
 
Do konca vlaňajška sa pritom vymeriavací základ počítal zo základu dane, ktorý bol znížený o zaplatené odvody a použil sa koeficient 2,14. Minimálnym vymeriavacím základom na platenie poistného je 393 eur a najvyšší možný základ dosahuje 3 930 eur. Povinne platené poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie SZČO tvorí 33,15 % z určeného vymeriavacieho základu.
 
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X