Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nový rok v novom?

Nový rok v novom?
areality.sk
7. januára 2014 Tlačiť

Stále máte šancu získať výhodné bývanie.

Túžite po novom príbytku, no stále čakáte na ten správny čas a najvýhodnejšie podmienky? Máte zelenú – priaznivá konštelácia na trhu s realitami totiž podľa odborníkov bude pokračovať.  Určite vás poteší, že ceny realít opäť stagnovali. Priemerné ceny nehnuteľností na bývanie sa podľa Národnej banky Slovenska v treťom štvrťroku znížili o 10 eur na 1 220 eur za meter štvorcový. Znamená to medzikvartálny pokles o 0,8 % a na medziročnej báze je to zníženie o 1,6 %.

 

Výraznejšie sa na tomto výsledku podpísal pokles cien domov (o 25 eur), ale aj byty dnes kúpite lacnejšie (priemerne o 3 eurá za meter). V ich prípade ide predovšetkým o zníženie cien menších bytov. Najvýraznejšie poklesli priemerné ceny jednoizbových bytov, a to o 14 eur, no ceny päťizbových bytov rovnako výrazne vzrástli.

Prognóza na ďalšie obdobie pre oblasť realít nesľubuje žiadne citeľné skoky. Dôvodom môže byť pravdepodobne dlhodobý pokles ekonomickej aktivity, znižovanie príjmov domácností a štandardne vysoká miera nezamestnanosti vo väčšine regiónov Slovenska.

 

Oproti minulému štvrťroku najviac poklesla hodnota nehnuteľností v Košickom kraji (o 27 eur), priemerná cena realít sa znížila aj v Nitrianskom, Prešovskom či Bratislavskom kraji. Naopak najviac vzrástli ceny v Banskobystrickom kraji, kde poskočili o 14 eur. Najdrahšie nehnuteľnosti boli aj počas tohto obdobia v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1 654 eur za meter štvorcový. Najnižšie sumy za bývanie naopak platia obyvatelia nitrianskeho regiónu, v priemere 586 eur za meter.

Siahnuť si na nový byt či dom by vám mohli pomôcť mimoriadne výhodné hypotéky, o ktoré je stále väčší záujem. V porovnaní s minulým rokom narástol počet poskytnutých hypoték dokonca o niekoľko percentných bodov.

Na rozdiel od cien nehnuteľností Slovensko totiž stále zažíva pokles úrokových sadzieb. To znamená, že posledný rok bol mimoriadne úspešný pre kupujúcich, ktorí mali väčšiu šancu získať hypotéku podľa svojich potrieb. Podmienky na jej zriadenie sa značne zmiernili a záujemcovia o nové bývanie si tak mohli výhodne kúpiť akékoľvek reality. Banky upravili pravidlá pre hypotéky a ponúkli zvýhodnené akcie, takže že sú momentálne dostupné pre každého.

 

Zvýšený záujem o nové bývanie preto bude pravdepodobne pokračovať. Ľudia sú vďaka lepším podmienkam ochotní viac investovať a zvýšiť svoj štandard bývania. Vo väčšej miere nakupujú a renovujú napríklad v prešovskom a v ďalších krajoch – v kurze sú napr. reality v Poprade a v Banskej Bystrici.  

 

Čo sa týka cien, odborníci očakávajú v blízkej budúcnosti skôr stagnáciu, či zníženie cien predovšetkým starších nehnuteľností. Za výhodnejšiu cenu ich budú môcť získať obyvatelia trnavského, či trenčianskeho kraja – odrazí sa to napr. na cenách tzv. bytov v Trenčíne, v Trnave či iných mestách. Ak chcete využiť nákup nehnuteľností ako dobrú investíciu, ani tu by ste nemali váhať – výnosy z nájmu vo väčšine regiónov stále prevyšujú náklady na mesačnú splátku hypotekárneho úveru. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X