Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

O príspevky na inovatívne technológie už možno žiadať aj pre menšie projekty

O príspevky na inovatívne technológie už možno žiadať aj na menšie projekty
Fotobanka Pixmac
26. februára 2013 Tlačiť
O príspevky zo štrukturálnych fondov EÚ na nákup inovatívnych technológií, ktoré umožnia vytvoriť pracovné miesta pre mladých nezamestnaných, môžu žiadať aj podnikatelia s menšími projektmi.
 
Minimálna výška príspevku na jeden projekt je 5-tisíc €, maximálna 200-tisíc €. Na podanie žiadostí majú podnikatelia 3 mesiace.
 

Na menšie projekty je vyčlenených 40 miliónov eur

Výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR 22. februára 2013. Na menšie projekty podľa tzv. schémy de minimis vyčlenilo 40 miliónov €. Podľa veľkosti subjektu a miesta, kde bude technológia využívaná, môžu podnikatelia dostať podporu v hodnote 50- až 70-percent oprávnených nákladov. Jednou zo základných podmienok udelenia nenávratného finančného príspevku je, aby v súvislosti s nákupom nových strojov vytvorili a tri roky udržali aspoň jedno nové pracovné miesto pre mladého človeka do 29 rokov, ktorý bol minimálne posledných 6 mesiacov evidovaný ako nezamestnaný.
 
 
„Nevyhnutným a veľmi dôležitým nástrojom na zamestnanosť mladých ľudí, podpory podnikania a celkové zvýšenie úrovne podnikateľského prostredia sú jednoznačne zdroje EÚ. V rámci predkladaných výziev chceme  jednoznačne dosiahnuť modernizáciu technológií potrebných pre podnikanie, ale hlavne zamestnať čo najväčšie množstvo mladých ľudí do 29 rokov, ktorí sú evidovaní na úradoch práce. Práve tu sa bude klásť pri posudzovaní dôraz na počet novovytvorených pracovných miest a regióny s najväčšou nezamestnanosťou,“ povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
 

Zdroje na väčšie projekty

Podnikatelia s investične náročnejšími projektmi, ako je 200 000 €, môžu o príspevok žiadať už od decembra 2012. Na predloženie žiadostí o príspevok v sume minimálne 50-tisíc € a maximálne 4 milióny € majú čas len do začiatku apríla. Podmienky pre žiadateľov s väčšími projektmi sú iné ako pri výzve zameranej na menšie investície. Dostať môžu príspevok v hodnote od 40 do 50 percent z oprávnených výdavkov na projekt a novovytvorené miesto musia udržať aspoň 5 rokov od skončenia projektu. Podniky žiadajúce o podporu väčších projektov pritom musia existovať minimálne od januára 2011.
 
Na tieto väčšie projekty je vyčlenených až 110 miliónov €. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá výzvu administruje, očakáva v tomto prípade tradične vyšší záujem, ako sú možnosti podpory. „Pre firmy požadujúce príspevok do 200-tisíc € je vhodnejšie pripraviť podklady do výzvy, ktorá sa uzatvára až 24. mája 2013, v nej sú k dispozícii prostriedky pre minimálne 200 žiadateľov,“ upozorňuje Svetlana Gavorová, generálna riaditeľka SIEA. Dodala však, že úspešných žiadateľov môže byť vzhľadom na 40 miliónovú finančnú alokáciu podstatne viac.
 

Čo sa zmenilo

Žiadosti o príspevky na nákup inovatívnych technológií, ktoré umožnia vytvoriť nové pracovné miesta, mohli slovenskí podnikatelia predkladať už v minulosti. V rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast bolo od roku 2007 vyhlásených  päť takýchto výziev pre veľké projekty a tri výzvy pre menšie investičné zámery. Doteraz  bola podpísaná zmluva v prípade 494 podobných projektov so schválenou dotáciou 247,5 miliónov €. Celkom by malo byť vďaka nim vytvorených 1 888 pracovných miest. 
 
Pri žiadostiach, ktoré splnili formálne podmienky, sa následne posudzovalo napríklad to, či sú nové technológie skutočne inovatívne, či budú projekty udržateľné, či majú primeraný a bezchybný rozpočet a do akej miery sú prínosom pre región. Podobným spôsobom budú hodnotené aj nové projekty podľa vyhlásených výziev. Zásadný rozdiel však nastane pri oboch výzvach v záverečnej fáze hodnotenia pri uplatňovaní tzv. výberových kritérií. Významnejším kritériom ako v minulosti bude  požadovaná výška príspevku pripadajúca na jedno novovytvorené pracovné miesto a body bude po novom možné získať aj podľa výšky príspevku na pracovné miesta vytvoreného cielene pre mladého nezamestnaného do 29 rokov. Naďalej sa bude zohľadňovať aj počet bodov získaných v odbornom hodnotení a miera nezamestnanosti v danom regióne.
 

Príspevok až po kontrole

Nárast počtu zamestnancov vo firme sa bude porovnávať s priemerom za posledných 12 mesiacov. Potenciálni žiadatelia si dodávateľov technológií musia vybrať prostredníctvom verejného obstarávania. Príspevok je určený najmä na nákup strojov, prístrojov a zariadení. Verejné obstarávanie môžu žiadatelia začať najskôr v deň vyhlásenia výzvy, najneskôr však do 45 dní po podpise zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku. Príspevok  sa  poskytuje vo forme  refundácie, teda až po kontrole dokumentácie k verejnému obstarávaniu, finančnej kontrole a kontrole inštalovaných prístrojov a zariadení na mieste.
 
Ešte pred vyplatením finančných prostriedkov musí prijímateľ zriadiť záložné právo na hnuteľný alebo nehnuteľný majetok vo výške poskytovaného príspevku v prospech Ministerstva hospodárstva SR. Či podnikatelia dokážu udržať novovytvorené pracovné miesta sa bude monitorovať počas nasledujúcich 3 a 5 rokov. Splnenie záväzkov vyplývajúcich z uzatvorených zmlúv nemusí byť pre firmy jednoduché. „Do nákupu technológií vkladajú žiadatelia aj vlastné finančné prostriedky s predpokladom, že si nové technológie na svoju prevádzku i na nových zamestnancov zarobia,“ upozorňuje S. Gavorová. 
 
Aktualizácia:
Dalšie informácie k výzvam nájdete tu a tu.
K výzve sa uskutočnia aj bezplatné informačné semináre, ich termíny a miesto konania nájdete tu.
 
Zdroj: Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) je príspevková organizácia Ministerstva hospodárstva SR pôsobiaca v oblasti inovácií a energetiky. SIEA je implementačnou agentúrou v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X