Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Obstarávanie  dlhodobého majetku v podvojnom účtovníctve

dlhodobý majetok
dlhodobý majetok Foto: Getty Images
18. septembra 2023 Autor Ing. Ján MintálZdroj podnikam.sk Tlačiť

V súvislosti s problematikou účtovania obstarávania dlhodobého majetku je predovšetkým potrebné poznamenať súvislosť s jeho uvedením do užívania. Pre účely účtovania je totiž za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok považovaný len taký majetok a technické zhodnotenie prenajatého dlhodobého hmotného majetku, ktoré na základe písomnej zmluvy s vlastníkom alebo správcom odpisuje nájomca za podmienok ustanovených v § 24 ods.2 zákona o dani z príjmov, ktoré sú uvedené do užívania. Uvedením do užívania treba pritom pre tieto účely chápať zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov (napr. stavebných, bezpečnostných, požiarnych a pod.).

Za deň uvedenia majetku do užívania sa považuje aj deň, kedy bolo vydané povolenie na predčasné užívanie stavby alebo rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku, čo znamená, že aj takýto majetok sa môže zaúčtovať do účtovej triedy 0 – Dlhodobý majetok a odpisovať bez toho, aby sa k nemu tvorili opravné položky.

Príklad

Na novopostavenú budovu, na ktorej výstavbu spoločnosť ABC, s.r.o. zobrala bankový úver, jej bolo vydané v septembri 2023 kolaudačné rozhodnutie, ktorým sa povoľuje predčasné užívanie stavby (nebolo dokončené vykurovanie). Na základe tohto rozhodnutia spoločnosť začala stavbu užívať v mesiaci september 2023. V novembri 2023 bolo vydané ďalšie kolaudačné rozhodnutie, ktorým sa povoľuje užívanie stavby. Mohla spoločnosť stavbu zaradiť z účtu 042 na účet 021 už v mesiaci september 2023 alebo až v november 2023?

V zmysle § 83 zákona č.50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov môže stavebný úrad na žiadosť stavebníka vydať časovo obmedzené povolenie na predčasné užívanie stavby aj pred odovzdaním a prevzatím všetkých dodávok, pokiaľ to nemá podstatný vplyv na užívateľnosť stavby a predčasné užívanie neohrozuje bezpečnosť a zdravie osôb.

Preradenie z  účtu 042 na účet 021 bolo tak možné vykonať už po predčasnom povolení užívania stavby (t.j. už v mesiaci september 2023) v zmysle spomínaného ustanovenia, podľa ktorého sa stala stavba dlhodobým hmotným majetkom jej uvedením do užívania. Pri tomto konštatovaní sa možno oprieť tiež o skutočnosť, že aj pri bežne prevádzkovanej stavbe sa vyskytnú situácie, že dočasne alebo čiastočne nevyhovujú všetkým právnym predpisom, a táto skutočnosť nie je dôvodom pre vyradenie takéhoto majetku z evidencie dlhodobého hmotného majetku. Uvedené tvrdenie je v plnej miere podporené aj § 33 ods.1 (posledná veta) Postupov účtovania v PÚ.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Dlhodobý majetok obstarávaný vo vlastnej réžii
  • Dlhodobý majetok obstarávaný bezodplatne
  • Účtovanie obstarávania dlhodobého nehmotného majetku
  • Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku
  • Praktické príklady

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dlhodobý majetokPrémiový obsahúčtovanie hmotného majetkuúčtovanie nehmotného majetku

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podvojné účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X