Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári chcú maximálne štvrtinový podiel agentúrnych zamestnancov vo firme

Zmeny v agentúrnom zamestnávaní
Foto: SITA
23. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na Slovensku je v súčasnosti podľa údajov OZ KOVO približne 70 tisíc agentúrnych zamestnancov. 

Zmeny v agentúrnom zamestnávaní sú pre odborárov vítané

Odborový zväz KOVO víta plánované zmeny v Zákonníku práce, ktorými chce ministerstvo práce sprísniť podmienky agentúrneho zamestnávania. Jeho predseda Emila Machyna verí, že novou úpravou, ktorá okrem iného zavádza princíp spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry, sa zlepšia podmienky agentúrnych zamestnancov. Ako tvrdí, v súčasnosti sa ľudia takýmto spôsobom zamestnávania skôr ovládajú ako riadia, dôležitý je len biznis a človek je na poslednom mieste. „My nie sme proti flexibilite, ale za flexibilitu, kde zamestnanec má určité právomoci a dostane to, čo mu podľa zákona prináleží. Rovnaký plat, rovnaké podmienky, všetko to, čo má aj kmeňový zamestnanec,“ povedal Machyna.
 

 

Podľa Machynu sa súčasný zákon obchádza

Ako však tvrdí, v súčasnosti sa agentúrnym zamestnávaním na Slovensku nerieši flexibilita, ale len znižovanie nákladov. Podotýka, že v iných krajinách, kde takáto forma zamestnávania funguje už desaťročia, je agentúrny zamestnanec drahší, práve pre flexibilitu, ktorá sa berie ako pridaná hodnota. „Neskutočne sa zneužíva sociálne postavenie ľudí v daných regiónoch, kde agentúrni zamestnanci sú verbovaní a kde sa zamestnávajú,“ podotkol Machyna s tým, že v súčasnosti sa zákon obchádza, ako sa len dá.
 
Tvrdí, že to okrem iného má negatívny dopad aj na štátny rozpočet, mesačne až 8 mil. eur, keďže agentúrni zamestnanci majú len minimálnu mzdu, ostatné peniaze dostávajú na ruku. Pripomína i to, že pracovné zmluvy sa uzatvárajú na dobu určitú, a to počas zákazky zamestnávateľa, pracovník tak nikdy nevie, kedy skončí, a to všetko bez nároku na odstupné. „Toto jednoducho nefunguje v iných krajinách,“ povedal predseda OZ KOVO. 
 
Je presvedčený, že agentúry, ktoré chcú robiť svoju prácu seriózne, tak ako je to napríklad v Rakúsku či Nemecku túto novelu zákon prijmú. Odborári by oproti návrhu ministerstva práce uvítali aj stanovenie maximálneho podielu agentúrnych zamestnancov vo firme na 25 percent. V niektorých sektoroch aj o polovicu menej. Nateraz sa takéto kvóty snažia dohadovať aspoň v kolektívnych zmluvách. Na Slovensku je v súčasnosti podľa údajov OZ KOVO približne 70 tisíc agentúrnych zamestnancov.
 

Navrhované zmeny

Jednou zo zmien, ktoré navrhuje ministerstvo práce, bude zavedenie princípu spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka. Zaviesť by sa mala tiež prezumpcia dočasného pridelenia. Tá má spočívať v tom, že ak výkon práce napĺňa všetky znaky agentúrneho zamestnávania, bude sa táto práca považovať za dočasné pridelenie zamestnanca užívateľskému zamestnávateľovi.
 
Ďalšia zmena spočíva v tom, že miesto výkonu zamestnania v pracovnej zmluve bude musieť byť totožné s miestom pridelenia zamestnanca. Rezort práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zakázať ďalšie dočasné prideľovanie zamestnanca počas trvania dočasného pridelenia, ako aj obmedziť maximálnu dĺžku dočasného pridelenia a počet opätovných pridelení u toho istého užívateľského zamestnávateľa. Zmeny plánuje rezort práce na začiatok budúceho roka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X