Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári chcú záväzné kolektívne zmluvy pre firmy nad 10 zamestnancov

Odborári chcú záväzné kolektívne zmluvy pre firmy nad 10 zamestnancov
Ilustračné foto SITA
4. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) žiada rezort práce a sociálnych vecí, aby sa možnosť rozšíriť záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa vzťahovala na viac firiem.Kým ministerstvo navrhuje z tohto procesu vyňať firmy, ktoré majú menej ako 20 zamestnancov, podľa odborárov by mali byť od rozširovania záväznosti KZ oslobodení len zamestnávatelia s počtom do 10 zamestnancov. 

Vzorové zmluvy aj platy chcú nanútiť aj novým firmám

Prísnejšie pravidlá chce KOZ aj pre novovzniknutých zamestnávateľov. Záväznosť KZ vyššieho stupňa by sa podľa odborárov nemala rozširovať len na tých zamestnávateľov, ktorí podnikajú menej ako jeden rok. Návrh novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, o ktorom má budúci týždeň rokovať tripartita, pritom počíta s tým, že výnimku dostanú zamestnávatelia, ktorí vykonávajú podnikateľskú činnosť menej ako dva roky. Odborári okrem toho požadujú, aby sa rozšírenie záväznosti KZ vyššieho stupňa vzťahovalo aj na zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 10 % osôb so zdravotným postihnutím. 

 

Zamestnávatelia nesúhlasia

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) celkovo nesúhlasí s navrhovaným mechanizmom rozširovania KZ vyššieho stupňa. Z tohto procesu navrhuje vylúčiť zamestnávateľov, ktorí uzatvorili podnikovú kolektívnu zmluvu. Od rezortu práce žiada ochrániť od rozširovania záväznosti KZ viac zamestnávateľov. RÚZ totiž žiada, aby sa rozšírenie záväznosti KZ vyššieho stupňa nevzťahovalo na zamestnávateľa, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR navrhuje, aby sa rozširovanie záväznosti KZ vyššieho stupňa vykonávalo len na základe spoločného písomného návrhu zmluvných strán KZ vyššieho stupňa a po súhlase zamestnávateľa, na ktorého má byť záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa rozšírená.
 

O znení zmlúv rozhodne komisia

Podmienkou pri rozšírení záväznosti KZ od začiatku júla tohto roka už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť. Novelou zákona by sa mala zriadiť trojstranná tripartitná komisia, ktorá má rokovať o návrhoch na rozšírenie záväznosti kolektívnych zmlúv, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi. Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR. „Úlohou komisie bude konať v súlade s verejným záujmom, dbať na dodržiavanie zákonom stanovených podmienok a objektívne posudzovať pripomienky jednotlivých zamestnávateľov, prípadne posudzovať aj iné podmienky, ktoré by mohli mať vplyv na rozšírenie, resp. nerozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa,“ uviedlo ministerstvo práce.

 

Rezort práce a sociálnych vecí súčasne navrhuje pri rozširovaní záväznosti KZ stanoviť podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť by sa mala rozšíriť len pri takej KZ, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví, ako iná KZ, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia. Oproti doterajšiemu stavu, keď označením odvetvia KZ vyššieho stupňa je kód štatistickej klasifikácie ekonomických činností na úrovni skupiny, ministerstvo práce navrhuje rozšíriť označenie odvetvia KZ vyššieho stupňa na úrovni divízie.

 

Ministesrtvo chce pravidlá pre firmy nad 20 zamestnancov

Z rozšírenia záväznosti KZ vyššieho stupňa by sa mali podľa návrhu rezortu práce vylúčiť niektoré kategórie zamestnávateľov. Malo by ísť napríklad o zamestnávateľa, ktorý má do 20 zamestnancov, či zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň 10 % osôb so zdravotným postihnutím. Záväznosť KZ sa tiež nemá rozširovať na zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť menej ako 24 mesiacov a na zamestnávateľa, ktorého postihla mimoriadna udalosť, ktorej následky ku dňu účinnosti rozšírenia trvajú. Výnimku tiež má dostať zamestnávateľ, ktorý je v úpadku, likvidácii, v ozdravnom režime alebo nútenej správe.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X