Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári ženú zamestnancov do ulíc brániť ich práva

Odborári ženú zamestnancov do ulíc brániť ich práva
Ilustračné foto SITA
20. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Konfederácia odborových zväzov SR vyšla s návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy na 400 eur.

Mzdové ohodnotenie Slovákov vraj nezodpovedá Európskej sociálnej charte

Odborári Odborového zväzu (OZ) Kovo chcú povzbudzovať zamestnancov, aby začali aktívnejšie a verejne vystupovať za svoje práva. Uviedol to člen predsedníctva OZ Kovo Jozef Balica. Chcú presviedčať ľudí, aby sa nebáli a v prípade potreby vyšli do ulíc. „Aj zamestnanci už považujú sociálnu situáciu za neúnosnú. Preto Konfederácia odborových zväzov SR vyšla s návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy na 400 eur, aby sa dosiahla aspoň hranica chudoby. Budeme tvrdo požadovať v kolektívnom vyjednávaní na odvetvovej i podnikovej úrovni nárast miezd nielen tarifných, ale aj priemerných, a aby aj zamestnávatelia prebrali zodpovednosť za sociálnu situáciu. Našou ambíciou je dosiahnuť rovnomernejšie prerozdeľovanie zisku medzi akcionármi a zamestnancami,“ povedala podpredsedníčka OZ Kovo Monika Benedeková.
 

 
Dodala, že treba riešiť zvýšenie účinnosti ochrany zamestnancov a vymožiteľnosti práva. Snahou je motivovať zamestnancov, aby poukazovali na porušovanie pracovnoprávnych predpisov. „Budeme sa snažiť rekonštruovať spotrebný kôš, aby jeho položky viac odrážali sociálnu situáciu a priblížili sa realite bežných zamestnancov,“ uviedla Benedeková. 
 
„OZ KOVO hodnotí celkovú sociálnu situáciu za nepriaznivú,“ uviedol Balica. Podľa odborárov zlá sociálna situácia zamestnancov má korene v nedodržiavaní ústavy ako aj Európskej sociálnej charty. Podpredsedníčka OZ Kovo na margo zlej sociálnej situácie uviedla, že má viacero príčin. Zhodnotila príjmy a mzdy zamestnancov ako veľmi nepriaznivé. Uviedla, že mzdové ohodnotenie nezodpovedá Európskej sociálnej charte. Ako druhý faktor uviedla nízke len pätnásťpercentné pokrytie zamestnancov kolektívnymi zmluvami, ktoré umožňujú vyjednať zamestnancom vyššie mzdy. Za ďalší problém označila nesprávne zaraďovanie zamestnancov do tarifného mzdového stupňa, na ktorý majú nárok podľa dosiahnutého vzdelania a praxe, čo inšpektorát práce v podstate nekontroluje. 
 
„Minimálna mzda je 309 eur a hranica chudoby je 346 eur, pritom 330 000 zamestnancov má minimálnu mzdu. Preto požadujeme zvýšenie minimálnej mzdy nad hranicu chudoby. Až 30 percent domácností má problémy s uhrádzaním bežných životných nákladov. Ak človek má nedostatočný príjem, stráca zábrany a dochádza k porušovaniu noriem a nárastu sociálnej kriminality. Mzda má nielen ekonomickú, ale aj sociálnu funkciu na zabezpečenie slušného života,“ povedal Balica. Balica tvrdí, že štatistické údaje o stagnujúcej inflácii, či dokonca o deflácii nehovoria celkom pravdu, pretože náklady na krátkodobé životné potreby išli hore – poklesli náklady na bývanie, ale vzrástli ceny potravín, dopravných služieb, vzrástli poplatky za sociálne služby a poskytovanie stravy pre seniorov. 
 

 
„Budeme navrhovať rekonštrukciu spotrebného koša. V tomto smere majú maslo na hlave aj odbory, ktoré tejto problematike nevenovali až takú veľkú pozornosť,“ povedal Balica. Odborári chcú sledovať vývoj čistých príjmov na člena domácnosti a vývoj kúpyschopnosti. Balica povedal, že kúpyschopnosť podľa odborárov klesla. Ako uviedla Benedeková, na Slovensku produktivita práce výrazne rastie, no mzdy tento nárast nekopírujú, dokonca veľmi slabo rastie minimálna mzda, ktorá by mala byť nad hranicou chudoby, aby človek nespadol do sociálnej siete.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X