Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvody a dane študenta pri brigádnických dohodách

Odvody a dane študenta pri brigádnických dohodách
Fotobanka Pixmac
4. júna 2013 Zdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť
Vláda Roberta Fica zaviedla od začiatku tohto roka výrazne vyššie odvodové zaťaženie na príjem z dohôd o brigádnickej práci študentov.
 
Kým do konca minulého roka platil z príjmu z dohôd odvody len zamestnávateľ, a to v sume 1,05 % z vyplácaného príjmu (úrazové poistenie so sadzbou 0,8 % a garančné poistenie so sadzbou 0,25 %), od začiatku januára tohto roka sa na príjmy z brigád vzťahujú 29,8-percentné sociálne odvody.
 

Od zdravotných odvodov je príjem z brigád oslobodený

Samotný študent na odvodoch zaplatí 7 percent zo svojho príjmu a zamestnávateľ za neho odvedie zvyšných 22,8 % z príjmu. Od zdravotných odvodov je príjem zo študentských brigád naďalej oslobodený.
 

Výnimky

Študenti vo veku od 18 do 26 rokov majú pri platení odvodov na dohodu výnimku. Ak na jednu dohodu o brigádnickej práci zarobia v tomto roku do 155 eur mesačne, platí za nich tak ako v minulosti odvody len zamestnávateľ, a to vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy (úrazové a garančné poistenie).
 
 
Samotný študent pri príjme do 155 eur odvody naďalej neplatí. Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku. Hranicu zárobku, do ktorej bude príjem študentov oslobodený od vyšších odvodov, totiž rezort práce stanovil ako 19,72 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. 
 

 
Keďže vlani bola podľa Štatistického úradu SR na Slovensku priemerná mzda 805 eur, v roku 2014 bude oslobodený od vyšších odvodov príjem študenta do výšky 159 eur.
 
Študenti do 18 rokov
Ak chce byť oslobodený od platenia odvodov študent strednej školy vo veku do 18 rokov, môže v tomto roku zarobiť na jednu brigádnickú dohodu najviac 66 eur mesačne.
 
 
V tomto prípade je hranica zárobku, do ktorej sa príjem nezaťaží vyššími odvodmi, určená ako 8,39 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.  Na rok 2014 pôjde teda o sumu 68 eur.
 

Príklad 1:

20-ročný študent uzatvoril so zamestnávateľom dohodu o brigádnickej práci s mesačným zárobkom 140 eur. Svojmu zamestnávateľovi oznámil, že túto dohodu si určuje ako dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne oznámil, že si neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel.
 
Keďže na túto dohodu zarobí menej ako 155 eur, nebude z nej platiť sociálne odvody. Sumu 140 eur mu zamestnávateľ tak ako v minulosti len zdaní 19-percentnou sadzbou dane. Študent tak zaplatí daň 26,6 eura a v čistom mu zamestnávateľ vyplatí 113,4 eura.
 
Ak študent v tomto roku zarobí do 3 735,94 eura (nezdaniteľná časť základu dane na rok 2013), v rámci ročného zúčtovania dane za rok 2013 mu daňový úrad túto daň budúci rok vráti.
 
 
Pozor: Študenti si môžu určiť len jednu dohodu so zárobkom do 155 eur (resp. do 66 eur) najmenej na obdobie jedného mesiaca, na základe ktorej nebudú z tejto dohody povinne dôchodkovo poistení. Ak mesačný príjem študenta z dohody presiahne 155 eur (resp. 66 eur), vznikne mu povinné dôchodkové poistenie. Jeho vymeriavacím základom na platenie poistného na povinné dôchodkové poistenie bude jeho mesačný príjem z dohody po odpočítaní 155 eur (resp. 66 eur).
 
Študent je povinný písomne oznámiť zamestnávateľovi, že si určil dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne to, že si na rovnaké obdobie neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel. Ak túto svoju povinnosť poruší, môže mu Sociálna poisťovňa uložiť pokutu.
 
 

Odvody študenta

Ak teda študent zarobí na jednu brigádnickú dohodu viac ako 155 eur mesačne (študent do 18 rokov viac ako 66 eur mesačne), tak mu zamestnávateľ z čiastky presahujúcej 155 eur (resp. 66 eur) strhne 7-percentné sociálne odvody. Ide o 4-percentný odvod na starobné poistenie a 3-percentný odvod na invalidné poistenie.
 
Ak má študent uzatvorených súčasne viac dohôd o brigádnickej práci, tak má úľavu do výšky 155 eur (resp. 66 eur) len na jednu dohodu a príjmy zo zvyšných dohôd má zaťažené 7-percentným odvodom v plnej výške.
 

Dane

Študent z príjmu z brigády rovnako ako v minulosti platí daň. Ak v tomto roku zarobí do 3 735,94 eura (nezdaniteľná časť základu dane na rok 2013), môže budúci rok požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane a daňový úrad mu zaplatenú daň vráti.
 
Keďže do konca minulého roka sa z dohôd odvody neplatili, zdaňoval sa celý zárobok študenta. Vzhľadom na to, že brigádnický príjem (s výnimkou príjmu z jednej dohody do výšky 155 eur, resp. 66 eur) po novom podlieha sociálnym odvodom, 19-percentnú daň zamestnávateľ za študenta odvedie daňovému úradu zo zarobenej sumy, ktorá je znížená o zaplatené odvody.

 
 

Príklad 2: Dohoda o brigádnickej práci študenta (22 rokov) s mesačným príjmom 200 eur

22-ročný študent sa zamestnal na dohodu o brigádnickej práci študenta s mesačným príjmom 200 eur. Zamestnávateľovi oznámil, že túto dohodu si určuje ako dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne oznámil, že si neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel.
 
Keďže zarobí viac ako 155 eur, zo sumy presahujúcej túto čiastku zaplatí 7-percentné sociálne odvody. Odvody samotného študenta na starobné a invalidné poistenie tak budú tvoriť 7 % zo sumy 45 eur (200-155), čo je 3,15 eura.
 
Zárobok vo výške 200 eur zamestnávateľ zníži o odvody zaplatené študentom, teda o 3,15 eura, a zvyšnú sumu zdaní 19-percentnou sadzbou dane. Daň tak bude predstavovať 37,4 eura ((200-3,15)x0,19).
 
Z 200 eur tak študent zaplatí na sociálne odvody 3,15 eura a daň 37,4 eura. Jeho čistý príjem tak bude 159,45 eura.
 
Ak študent v tomto roku zarobí do 3 735,94 eura (nezdaniteľná časť základu dane na rok 2013), v rámci ročného zúčtovania dane za rok 2013 mu daňový úrad túto daň budúci rok vráti.

 

Príklad 3: Študent (25 rokov) s viacerými dohodami a celkovým príjmom 250 eur

25-ročný študent uzatvoril so zamestnávateľom dohodu o brigádnickej práci s mesačným príjmom 100 eur. Okrem toho však u iného zamestnávateľa pracuje na dohodu o brigádnickej práci študenta s mesačným príjmom 150 eur.
 
Ako dohodu, z ktorej nebude platiť odvody, si určil dohodu s príjmom 150 eur. Zo 100-eurovej brigádnickej dohody preto musí odviesť 7-percentný sociálny odvod v plnej výške. Sociálny odvod študenta tak bude predstavovať 7 eur.
 
Zárobok vo výške 100 eur zamestnávateľ zníži o odvody zaplatené študentom, teda o 7 eur, a zvyšnú sumu zdaní 19-percentnou sadzbou dane. Daň tak bude predstavovať 17,67 eura ((100-7)x0,19). Zo 100 eur tak študent zaplatí na sociálne odvody 7 eur a na daň 17,67 eura. Jeho čistý príjem tak bude 75,33 eura. 
 
Ak študent v tomto roku zarobí do 3 735,94 eura (nezdaniteľná časť základu dane na rok 2013), v rámci ročného zúčtovania dane za rok 2013 mu daňový úrad túto daň budúci rok vráti.

 

Príklad 4: 17-ročný študent  si privyrába na dohodu o brigádnickej práci 100 eur mesačne

17-ročný študent  si privyrába na dohodu o brigádnickej práci 100 eur mesačne. Zamestnávateľovi oznámil, že túto dohodu si určuje ako dohodu, z ktorej nechce byť povinne dôchodkovo poistený a súčasne oznámil, že si neurčil alebo neurčí inú dohodu na rovnaký účel.
 
Jeho zárobok presahuje sumu 66 eur (hranica príjmu, do ktorej študenti do 18 rokov odvody neplatia) a preto zo sumy presahujúcej túto čiastku zaplatí 7-percentné sociálne odvody. Odvody samotného študenta na starobné a invalidné poistenie tak budú tvoriť 7 % zo sumy 34 eur, čo je 2,38 eura.
 
Jeho zárobok vo výške 100 eur zamestnávateľ zníži o odvody zaplatené študentom, teda o 2,38 eura, a zvyšnú sumu zdaní 19-percentnou sadzbou dane. Daň tak bude predstavovať 18,55 eura (( 100-2,38)x0,19). Zo 100 eur tak študent zaplatí na sociálne odvody 2,38 eura a na daň 18,55 eura. Jeho čistý príjem tak bude 79,07 eura.
 
Ak študent v tomto roku zarobí do 3 735,94 eura (nezdaniteľná časť základu dane na rok 2013), v rámci ročného zúčtovania dane za rok 2013 mu daňový úrad túto daň budúci rok vráti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X