Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvody podnikateľa a firmy do SP od 1.1.2011

SXC.hu
20. decembra 2010 Tlačiť

2.decembra 2010 bola v NRSR schválená novela zákona 461/2003 Z.z., ktorá upravuje sociálne poistenie od 1.1.2011. Zmeny nastali v oblasti nemocenského a dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činných osôb, ale aj zamestnancov a teda pribudli povinnosti a administratívne zaťaženie na strane zamestnávateľov.

Zamestnanci a zamestnávatelia

Medzi hlavné zmeny patrí definícia okruhu povinne poistených osôb. Každý zamestnávateľ by si mal k 1.1.2011 svojich zamestnancov rozdeliť na dve skupiny. Na skupinu zamestnancov s pravidelným príjmom a zamestnancov s nepravidelným príjmom. Ak ide o pravidelný príjem na zamestnanca sa bude vzťahovať nemocenské aj dôchodkové poistenie vrátane poistenia v nezamestnanosti, ak ide o nepravidelný príjem na zamestnanca sa bude vzťahovať len dôchodkové poistenie.

Je potrebné upozorniť na to, že pokiaľ má zamestnávateľ zamestnancov, ktorí dostávajú pravidelnú odmenu na základe zmluvy podľa občianskeho zákonníka ktorý je klasifikovaný ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5, napr. na základe príkaznej zmluvy títo budú tak isto povinne nemocensky aj dôchodkovo poistení. Do skupiny zamestnancov s nepravidelným príjmom ale aj do skupiny s pravidelným príjmom teda pribudnú hlavne konatelia spoločností poberajúci odmenu za svoju prácu, osoby pracujúce na základe zákona o štátnej služby, poslanci miestnych zastupiteľstiev, likvidátori, prokuristi, ústavní činitelia …

Jedinými výnimkami z okruhu povinne poistených osôb sú:

 • zamestnanci pracujúci na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru
 • žiaci v období odbornej praxe
 • osoby s nepeňažným príjmom zo sociálneho fondu z predchádzajúceho vzťahu
 • členovia volebných komisií

Zamestnávateľov čakajú s týmito zmenami spojené aj ďalšie administratívne povinnosti

 • K 1.1.2011 musia prihlásiť do sociálnej poisťovne všetkých „nových“ zamestnancov, ktorí sa stali povinne poistenými. V praxi to znamená napríklad všetkých konateľov a členov štatutárnych orgánov, ktorí v predchádzajúcich obdobiach dostali pravidelne alebo aj nepravidelne odmenu za svoju prácu a je predpoklad, že im bude takáto odmena vyplatená.
 • Tiež obce musia prihlásiť svojich poslancov, všetky osoby pracujúce na základe príkazných zmlúv s pravidelným alebo nepravidelným odmeňovaním.
 • K administratíve pribudnú dva druhy výkazov do sociálnej poisťovne. Ostáva klasický mesačný výkaz preddavkov s prílohou a pribudne nový pre zamestnancov s nepravidelným odmeňovaním, v ktorých sa bude napríklad pri konateľovi prihlásenom v sociálnej poisťovni od 1.1.2011 pri odmene vyplatenej jednorázovo v novembri 2011, táto odmena rozpočítavať na jednotlivé mesiace, teda na január až október a z týchto mesačných vymeriavacích základov sa uhradí za každý mesiac poistné.

  Registračný list FO

  Výkaz poistného a príspevkov

  Výkaz poistného a príspevkov – príloha

Samostatne zárobkovo činné osoby

Podľa novely by samostatne zárobkovo činnou osobou mala byť osoba, ktorá dovŕšila vek 18 rokov, je prihlásená na daňovom úrade (má pridelené DIČ) a dosahuje príjmy podľa § 6, odstavec 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Takýmito príjmami sú:

 1. príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva
 2. príjmy zo živnosti
 3. príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov neuvedené v bode 1) a 2)
 4. príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti
 5. z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady
 6. z činností,  ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním
 7. znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu
 8. z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním

Do okruhu poistencov sa teda nedostali osoby s príjmami z prenájmu a výnimku tvoria osobní asistenti starajúci sa o ZŤP osoby.

Novovzniknutým osobám, ktoré sa po prekročení 12-násobku minimálneho vymeriavacieho základu stanú povinne nemocensky poistenými bude sa táto povinnosť prvýkrát posudzovať na základe daňového priznania k dani z príjmov za rok 2011, teda k 1.7.2012. Umelci, autori, sprostredkovatelia a ostatní teda budú mať povinnosť prihlásiť sa do 9.7.2012.

Podnikateľ dôchodca

Ďalšia novinka sa týka poberateľov predčasného starobného dôchodku. Dobrovoľne nemocensky poistenou osobou nemôže byť poberateľ predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu vykonávania činnosti viac ako 70%. 

Poberatelia predčasných starobných dôchodkov sa do 28.2.2011 budú musieť rozhodnúť, či budú mať príjmy zo závislej činnosti alebo podnikania alebo budú poberať predčasný starobný dôchodok. Pokiaľ sa rozhodnú naďalej podnikať alebo pracovať sociálna poisťovňa im pozastaví vyplácanie predčasného starobného dôchodku do dosiahnutia dôchodkového veku.

Povinné nemocenské a dôchodkové poistenie u SZČO zaniká dňom zániku oprávnenia na výkon alebo prevádzkovanie podnikania alebo inej činnosti. Ak SZČO ukončí alebo preruší svoju činnosť a opätovne začne činnosť tak jej povinné nemocenské a dôchodkové poistenie vznikne odo dňa začatia činnosti v prípade, že jej príjem za predchádzajúci kalendárny rok je vyšší ako 12-násobok platného minimálneho vymeriavacieho základu (nebude teda možné zrušením alebo prerušením živnosti vyhnúť sa odvodom do sociálnej poisťovne).

Od 1.1.2011 sa vymeriavací základ SZČO neznižuje o výšku príspevkov zaplatených na životné, účelové sporenie alebo doplnkové dôchodkové poistenie.jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X