Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Oplatí sa investovať do nehnuteľností?

Investovanie do nehnuteľností
Fotobanka Pixmac
30. júna 2011 Tlačiť

Investovanie do nehnuteľností je veľmi zaujímavá oblasť investovania, najmä z dôvodu, že ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska stále stúpajú. V roku 2008 sme aj my na Slovensku zažili vrchol, kedy sa ceny nehnuteľností vyšplhali na najvyššiu úroveň. Neskôr, po nástupe krízy, ceny začali klesať a v súčasnosti sa dá povedať, že ceny stagnujú. Zažili sme situáciu, keď ceny nehnuteľností boli na takej úrovni, že ani nezodpovedali hodnotám týchto nehnuteľností. Dnes vzniklo viacero nových projektov, a ponuka týchto nových bytov prevyšuje dopyt. Väčšina nových bytov má aj naďalej ceny, ktoré pre nových potenciálnych nákupcov aj naďalej nie sú dostupné. Dnes ceny stagnujú, investori vyčkávajú, čo sa bude diať na trhu s nehnuteľnosťami, vysoké zisky, ktoré predajom mohli získať, sa už dnes nedajú dosiahnuť. Ceny nehnuteľností však klesli a pre investorov sa oplatí v prípade poklesu cien kupovať nehnuteľnosti.Treba však vedieť, ako investovať do nehnuteľnosti.

Aké však budú ceny nehnuteľností v budúcnosti?

Vo všeobecnosti však platí, že sa do nehnuteľností oplatí investovať. Ak si napríklad teraz zoberieme hypotéku na 50.000 eur až 100.000 eur, o 10 až 20 rokov táto suma nebude znamenať takú veľkú sumu ako teraz, pretože príjmy a platy v budúcnosti čiastočne vzrastú. Naopak, ak by sme s kúpou nehnuteľnosti čakali až desať rokov, suma, ktorú na kúpu nehnuteľnosti budeme potrebovať, bude znova vyššia a my už budeme mať časť hypotéky splatenú. To isté platí aj o kúpe pozemku, domu, či obchodných priestorov. Kúpa pozemku je stále investíciou, ktorá je istá, to znamená, že jeho cena v budúcnosti určite stúpne.

Od čoho sa odvíja záujem o nehnuteľnosti?

Sú to rôzne faktory, napríklad stav svetovej ekonomiky, stav domácej ekonomiky, postoj bánk k poskytovaniu úverov, záujem ľudí o kúpu nehnuteľností, prístup k hypotékam, portfólio nehnuteľností, od množstva a druhu bytov na trhu, lokalita. Slovensko je aj pre investorov zo zahraničia veľmi významnou lokalitou pre investovanie z dôvodu, že je to krajina, ktorá sa rýchlo rozvíja. Bratislava patrí medzi najlukratívnejšie lokality pre investovanie. Slovensko má pre zahraničných investorov ešte stále nízke ceny nehnuteľností, ale v budúcnosti sa bude úroveň života Slovákov zvyšovať a s tým bude súvisieť aj kvalita bývania a zvyšujúce sa ceny nehnuteľností.

Prečo sa teda oplatí v súčasnosti investovať do nehnuteľností?

Je na to viacero dôvodov a to najmä nízke ceny, výhodné úvery, tisícky voľných bytov, množstvo novostavieb. Ekonomika sa začína prebúdzať a možno očakávať, že ceny nehnuteľností v budúcnosti určite stúpnu. Takže ak si nehnuteľnosť kúpime a v budúcnosti predáme určite dosiahneme zisk.  Ďalším pohľadom je investícia do nehnuteľnosti s cieľom prenajímania tejto nehnuteľnosti. Takáto investícia nám zabezpečí príjem pravidelne, naopak kúpa a následný predaj nehnuteľnosti nám zabezpečí zisk jednorázovo. Pri predaji nehnuteľnosti sa musíme snažiť predať nehnuteľnosť za cenu, ktorá nám pokryje náklady na kúpu, náklady na rekonštrukciu, na opravy, daň z nehnuteľnosti, okrem týchto nákladov by sa mal pri predaji vytvoriť ešte zisk.

Pri investovaní do nehnuteľnosti s cieľom prenájmu musíme brať do úvahy takisto náklady na elektrinu, náklady na opravy, náklady na udržiavanie nehnuteľnosti, náklady na zariadenie, prípadne náklady spojené s nehnuteľnosťou pokým nenájdeme podnájomníka.

Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti?

Pri výbere nehnuteľnosti, do ktorej chceme investovať by sme mali dbať na tieto faktory:

  • lokalita, v ktorej chceme investovať, nízka nadobúdacia cena nehnuteľnosti, za akým účelom chceme nehnuteľnosť kúpiť, ako chceme kúpu financovať, aký výnos chceme dosiahnuť, prepočítať si, či sa nám kúpa vzhľadom na náklady oplatí, pozorne si prejsť podmienky kúpnej zmluvy, overiť vlastníka nehnuteľnosti, snažiť sa získať čo najnižšiu úrokovú mieru, ak kupujeme nehnuteľnosť na úver.

Nevýhody pri investovaní do nehnuteľností

Investovanie do nehnuteľnosti môže mať samozrejme v porovnaní s investovaním do iných komodít alebo produktov aj nevýhody. Napríklad sa môže stať, že cena nehnuteľnosti poklesne, nehnuteľnosti sú málo likvidné. Riziko, že nenájdeme kupujúceho, náklady spojené s nehnuteľnosťou, dane, poistenie, poplatky, hľadanie kupujúceho alebo podnájomníka trvá dlhšie, poškodenie nehnuteľnosti podnájomníkmi. Z pozorovania trhu s nehnuteľnosťami však aj napriek týmto nevýhodám sú investície do nehnuteľnosti stále atraktívne, hoci, nie je to už investícia do nehnuteľností s garantovaným výnosom.

Dve pravidlá pri investovaní do nehnuteľností

  1. Kupujte lacno, predávajte draho.
  2. Zarobte na nehnuteľnosti dvakrát, raz keď ju prenajímate a druhýkrát keď ju predávate.

Grafi: Vývoj cien nehnuteľností v období 2002 – 2010

ph

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X