Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Peniaze EÚ na dopravu sa nemusia využiť, pripúšťa Počiatek

Peniaze EÚ na dopravu sa nemusia využiť, pripúšťa Počiatek
Fotobanka Pixmac
18. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Minister dopravy Ján Počiatek pripúšťa, že do konca tohto roka sa nemusí podariť vyčerpať z eurofondov všetky alokované peniaze v Operačnom programe Doprava (OPD) zo záväzkov na roky 2010 a 2011.
 
Toto riziko podľa neho existuje vždy a preto uvažujú aj o možných presunoch peňazí na dopravné projekty.
 

Minister viní dlhé obstarávacie termíny

„Všetko záleží od verejných obstarávaní, ktoré prebiehajú. To je stále pre nás najväčší hendikep, pretože sa naťahujú neúmerne dlho. Častokrát aj Úrad pre verejné obstarávanie vydá spiatočné rozhodnutia, čiže komplikuje nám to život,“ povedal pre agentúru SITA Počiatek. Riziko nevyužitia finančných prostriedkov Európskej únie na tento rok v OPD však podľa ministra nie je najvýznamnejšie v rámci celkového Národného strategického referenčného rámca.
 

 
Riadiace orgány jednotlivých operačných programov robia hĺbkovú analýzu rizík nevyčerpania európskych peňazí v tomto roku na konkrétne projekty. V sobotu 13. apríla o tom mimoriadne rokovala vláda s tým, že peniaze z programov, kde je najnižšie čerpanie europomoci, sa môžu presunúť napríklad na podporu zamestnanosti. Ohrozených by malo byť predbežne okolo 250 mil. až 600 mil. eur. 
 
Ministerstvo dopravy tvrdí, že vyvíja enormné úsilie s cieľom vyčerpať všetky alokované peniaze z eurofondov v OPD. S blížiacim sa koncom súčasného programového obdobia paralelne analyzuje aj možné scenáre presunu finančných prostriedkov. Na implementáciu náročných infraštruktúrnych projektov totiž vplývajú aj vonkajšie okolnosti, ako je napríklad proces verejného obstarávania. 
 

Na vine má byť aj bývalá vláda

„Kvantifikovalo sa celkové riziko v jednotlivých operačných programoch a prioritných osiach. Všetci sa teraz zamýšľame nad tým, aké sú najzmysluplnejšie preskupenia v rámci operačných programov, ktoré by mohli pomôcť čerpaniu ako aj ešte vieme pomôcť jeden druhému v rámci existujúcich schém, ktoré máme nastavené,“ uviedol Počiatek. V najbližších týždňoch sa podľa neho určite posunú ďalej v tom, ako si ministri vedia navzájom pomôcť. „Potom sa postupne dostaneme aj k presnejšej kvantifikácii ohrozenej sumy, snažíme sa ju samozrejme minimalizovať. Faktom však je, že v niektorých operačných programoch je ten stav historicky zanedbaný. Bývalá vláda stratila príliš veľa času v kritickom období, že niektoré operačné programy budú mať problém dobehnúť hendikep,“ dodal Počiatek. 
 
Ministerstvo dopravy podľa Počiatka stále rokuje s Európskou komisiou o nedávnom pozastavení platieb z Bruselu na projekty v OPD. „Spôsobila to nekompetencia bývalého riadiaceho orgánu pod bývalým ministrom, ktorý žiadal o preplatenie neoprávnených výdavkov, čo je zjavné a evidentné. Je jedno, s čím to súvisí historicky, ale faktom zostáva, že nedodržali procedúru, ktorú komisia vyžaduje a toto je výsledok,“ poznamenal minister. 
 

Peniaze na diaľnice možno dostaneme na dve fázy

Pokiaľ ide o možnosť rozdelenia financovania niektorých vybraných diaľničných projektov medzi dve programové obdobia čerpania eurofondov, minister je veľký optimista a očakáva, že Európska komisia napokon fázovanie projektov schváli. „Brusel nikdy dopredu nedá definitívne stanovisko, to môžete získať až vtedy, keď požiadate už o schválenie konkrétneho projektu aj s fázovaním a v rámci toho Brusel vysloví súhlas. Vyšlo aj usmernenie smernice, ktoré už definuje presnejšie podmienky fázovania, čiže proces sa pohol významne dopredu oproti tomu, že v minulosti to ani nebolo presne definované,“ povedal Počiatek. Teraz to podľa neho už je presne definované a predbežné konzultácie ministerstva s komisiou sú presne v súlade s tým. 
 
Fázovanie sa môže týkať len projektov spĺňajúcich parametre. Minister tvrdí, že na fázovanie je dosť prioritných projektov, ktoré môžu byť financované v tomto aj budúcom období čerpania eurofondov. „Nemáme žiadny filozofický nesúlad s názorom komisie na fázovanie,“ uzavrel Počiatek.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X