- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Ako investovať
- Lipšic navrhuje extra daň na vysoké príjmy z úrokov z omeškania
Lipšic navrhuje extra daň na vysoké príjmy z úrokov z omeškania
Podľa návrhu by po vyhratom súdnom spore so subjektom verejnej správy dostala druhá strana istinu a aj úroky z omeškania vo výške, ako je to určené nariadením vlády.
Súdom priznané vyššie úroky z omeškania by sa zdaňovali 99 %
Nadmerné zisky z vysokých úrokov z omeškania, ktoré by mali platiť verejné subjekty po prehratých súdnych sporoch ostatným subjektom, by mali byť zdanené maximálnou sadzbou dane z príjmov. Myslí si to predseda hnutia Daniel Lipšic. Tvrdí, že tak chce zamedziť špekulatívnym a nereálne vysokým príjmom niektorých subjektov z úrokov z omeškania zo súdnych sporov, ktoré vyhrajú so subjektmi verejnej správy.
Lipšic preto do parlamentu predložil aj novelu zákona o dani z príjmu. Podľa tohto návrhu by po vyhratom súdnom spore so subjektom verejnej správy dostala druhá strana istinu a aj úroky z omeškania vo výške, ako je to určené nariadením vlády. Teda základnú úrokovú sadzbu Európskej centrálnej banky navýšenú o päť percentuálnych bodov. Ak by súdom priznané úroky z omeškania boli vyššie, na ostatnú časť by sa uplatňovala daň z príjmu vo výške až 99 %.
Podľa Lipšica by tak peniaze, ktoré by mali byť verejnými organizáciami vyplácané na špekulatívne vysokých úrokoch z omeškania, skončili späť v štátnej kase. „Aby raz a navždy prestal stav, čo je trošku Klondajk na Slovensku, kedy vplyvné skupiny si cez takéto nevýhodné úroky z omeškania, vysúdia obrovské milióny eur,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii šéf hnutia Nova.
Aktualizácia:
Extra zdanenie úrokov z omeškania nechá Kažimír posúdiť
Extra zdanenie nadmerných príjmov z úrokov z omeškania, ktoré by na základe súdnych rozhodnutí mali platiť verejné inštitúcie, minister financií Peter Kažimír ako nápad nezavrhuje. Tvrdí však, že sa k nemu budú musieť vyjadriť ústavní experti.
„Ja tú tému nepochovávam a nechcem ani ten motív spochybňovať. Bolo by zaujímavé dôjsť k takémuto výsledku, ale máme tu množstvo ústavných expertov, ktorí by sa mali k tomu vyjadriť,“ reagoval po stredajšom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír. Bude preto očakávať od rezortu spravodlivosti, aby sa k uvedenému návrhu vyjadril, či je v súlade s našou ústavou.
„Máme na Slovensku za sebou experimenty, napríklad 80-percentné zdanenie emisných kvót, ktoré končilo na arbitrážach a hrozili z toho veľké škody,“ dodal. Minister však zároveň pripomenul, že Daniel Lipšic bol v minulosti členom mnohých vlád, kde bol aj s podobnými prípadmi konfrontovaný, no vtedy podobný návrh nepredložil. „Môžem sa ho opýtať, prečo s týmto skvelým nápadom prichádza až teraz. Dôvody sú zrejme politické,“ hovorí Kažimír.