Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chystá sa zmena v zamestnávaní v chránených dielňach

Chystá sa zmena v zamestnávaní v chránených dielňach
Thinkstock
2. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Podľa návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý predložil do parlamentu, by sa mal pojem chránenej dielne upraviť tak, aby sa menej chápala ako fyzicky ohraničený a oddelený priestor, kde sú osoby so zdravotným postihnutím zavreté a vyrábajú v nej ručne výrobky.

Lipšic navrhuje zlepšiť podmienky pre zamestnávanie v chránených dielňach

Nezaradený poslanec Daniel Lipšic navrhuje zlepšiť podmienky pre zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím v chránených dielňach. Podľa návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý predložil do parlamentu, by sa mal pojem chránenej dielne upraviť tak, aby sa menej chápala ako fyzicky ohraničený a oddelený priestor, kde sú osoby so zdravotným postihnutím zavreté a vyrábajú v nej ručne výrobky. „Skutočnosť, že nie je potrebné pre osoby so zdravotným postihnutím fyzicky upraviť priestor pre prácu, ešte neznamená, že nie je potrebné pre nich upraviť podmienky na prácu,“ upozornil Lipšic.

Navrhuje tiež znížiť podiel osôb so zdravotným postihnutím tak, aby aj podnik zamestnávajúci 30 % občanov so zdravotným postihnutím namiesto súčasných 50 % mohol mať status chránenej dielne. „Ide o priblíženie chránenej dielne trhovému prostrediu a zvýšenie konkurencieschopnosti,“ tvrdí poslanec. Zároveň sa tým podľa neho vytvárajú lepšie podmienky pre prispôsobenie občanov so zdravotným postihnutím na bežné podmienky pracovného trhu, a tým ich lepšiu prípravu na otvorený trh práce.

Súčasťou navrhovanej novely je aj zavedenie možnosti pre zamestnancov so zdravotným postihnutím dočasne a v rámci plnenia ich úloh pracovať aj mimo priestor chránenej dielne. „Napríklad ísť prezentovať výrobky na trh alebo výstavu, poskytnúť službu u klienta a podobne,“ uvádza poslanec. Žiada tiež flexibilnejšie upraviť prácu pracovného asistenta pre osoby so zdravotným postihnutím, a to v dvoch smeroch. „Pracovný asistent bude môcť vykonávať aj iné pracovné činnosti ako len asistenciu osobe so zdravotným postihnutím, alebo sa nebude započítavať do počtu osôb pre určenie toho, či chránená dielňa zamestnáva aspoň 30 % osôb zdravotne postihnutých,“ uvádza poslanec.

Pre zvýšenie šance zamestnať sa Lipšic navrhuje zaviesť pracovnú prax pre osoby so zdravotným postihnutím v trvaní šesť mesiacov. Túto prax môžu absolvovať v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku, pričom tak zamestnávateľ ako aj osoba so zdravotným postihnutím vykonávajúca pracovnú prax budú mať nárok na príspevky.

Novelou zákona sa tiež majú zmeniť podmienky pre zadávanie zákaziek zo strany zamestnávateľov, ktorí neplnia povinnosti zamestnať osoby so zdravotným postihnutím. Tieto zákazky by mohli byť zadávané aj akémukoľvek chránenému pracovisku, nie len pracovisku, ktoré je zriadené samostatne zárobkovo činnou osobou.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikám ako zdravotne postihnutý

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X