Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nárok na daňový bonus na dieťa po skončení strednej školy

Ilustračné foto SITA
20. júla 2015 Zdroj Finančné riaditeľstvo SR, www.financnasprava.sk Tlačiť

Kedy zanikne rodičovi nárok na daňový bonus na dieťa, ktoré skončilo strednú školu v máji 2015?

Za vyživované sa dieťa považuje do 31. augusta 2015

Podľa § 33 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.

Osobitným predpisom je zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskoršíchpredpisov (ďalej len „zákon o prídavku na dieťa“).

  • Podľa § 3 ods. 1 písm. a) zákona o prídavku na dieťa nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom. 
  • Podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona o prídavku na dieťa sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium, ktoré sa organizuje na strednej škole dennou formou. 
  • Podľa § 4 ods. 4 písm. a) zákona o prídavku na dieťa sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole.

Z uvedeného vyplýva, ak dieťa skončilo štúdium na strednej škole v roku 2015, za vyživované sa považuje najdlhšie do konca školského roka, v ktorom skončilo štúdium na strednej škole, t. j. do 31. augusta 2015.

Školský rok na strednej škole trvá od 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roka.

Príklady

Príklad 1:

Kedy zanikne rodičovi nárok na daňový bonus na dieťa, ktoré skončilo strednú školu v máji 2015?

Keďže sústavnou prípravou na povolanie štúdiom na strednej škole je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, daňový bonus patrí rodičovi do konca školského roka t. j. do 31. augusta 2015 bez ohľadu na to, či sa dieťa cez prázdniny eviduje na úrade práce alebo sa zamestná.

eBooky:

Príklad 2:

Dá sa uplatniť daňový bonus aj spätne, ak môj manžel neodovzdal potvrdenie zo strednej školy za príslušný školský rok?

Áno, a to buď v ročnom zúčtovaní preddavkov alebo pri podaní daňového priznania za podmienky, že úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za rok 2015 bude aspoň 2 280 eur alebo úhrn zdaniteľných príjmov z § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov za rok 2015 bude aspoň 2 280 eur a vykáže základ dane a zároveň doloží potvrdenie o návšteve školy na školský rok 2014/2015.

Príklad 3:

Dieťa neurobilo maturitnú skúšku v riadnom termíne, opravný termín bol stanovený na september 2015. Dokedy má rodič nárok na daňový bonus?

Sústavnou prípravou na povolanie štúdiom na strednej škole je aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, to znamená, že rodič má nárok na daňový bonus do 31. augusta 2015, t. j. aj počas prázdnin.

Príklad 4:

Ak dieťa, ktoré vykonalo maturitnú skúšku v máji 2015 a bolo prijaté na vysokú školu, má rodič naďalej nárok tento daňový bonus?

Ak dieťa po skončení strednej školy bude pokračovať v štúdiu na vysokej škole, rodič dieťaťa bude mať nárok na daňový bonus počas celého kalendárneho roka bez prerušenia, t. j. do 31. augusta 2015 na študenta strednej školy a následne od 1. septembra 2015, t. j. od prvého dňa akademického roka na študenta vysokej školy.

Týmto dňom začína sústavná príprava na povolanie štúdiom na vysokej škole. Podmienkou je, aby rodič zamestnávateľovi doložil potvrdenie o návšteve vysokej školy na školský (akademický) rok 2015/2016.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X