Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Platby z Bruselu na projekty v doprave sú stále pozastavené

Platby z Bruselu na projekty v doprave sú stále pozastavené
Fotobanka Pixmac
10. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Platby zo zdrojov Európskej únie na projekty v Operačnom programe Doprava (OPD) sú naďalej pozastavené.
 
Európska komisia to zdôvodnila troma problémami.
 

V tendroch je podozrenie z korupcie 

Ide napríklad o podozrenia z korupcie pri železničných projektoch, kde sú prijímateľom Železnice Slovenskej republiky. Ďalšími dôvodmi trvajúceho pozastavenia platieb sú viacročná miera chybovosti OPD nad určené 2 % a problematika určenia lehoty na poskytnutie súťažných podkladov pri verejnom obstarávaní v siedmich operačných programoch, vrátane OPD.
 
Vyplýva to z listov generálneho riaditeľstva EK pre regionálnu politiku a Stáleho zastúpenia SR pri EÚ pre ministerstvo dopravy z 20. a 22. apríla, ktoré poskytlo médiám KDH. Brusel pozastavil v polovici februára platby nielen pre OPD, ale aj Operačný program Životné prostredie v spojitosti s mierou chybovosti vyššou ako 2 %. Pre druhý z nich však neskôr platby obnovil.
 

 
Smer podľa KDH tají škandál s eurofondmi na ministerstve dopravy. „Zdá sa, že vláda úmyselne mlčí o zásadných skutočnostiach, ktoré sprevádzajú stav v jednotlivých operačných programoch a v čerpaní eurofondov. Slovensko na to môže doplatiť,“ vyhlásil na brífingu predseda KDH Ján Figeľ. Pre Slovensko to podľa neho môže znamenať škodu na úrovni stoviek miliónov eur.
 
Ako povedal, Európska komisia v liste oznamuje SR zastavenie čerpania prostriedkov z najväčšieho operačného programu, teda OPD. Figeľ kritizoval vládu, že už tretí týždeň neinformovala pravdivo občanov o tejto dôležitej skutočnosti. „Zastavenie financovania programu Doprava Európska komisia zároveň spája s tým, že ide prehodnocovať a spätne kontrolovať všetky projekty, ktoré už boli zaplatené, resp. realizované,“ dodal Figeľ. 
 

Železničné tendre vyšetruje OLAF

EK považuje za podstatný problém železničných tendrov z čias bývalého ministra dopravy Ľubomíra Vážneho. Vyslovila obavy a podozrenia z kartelizmu, konfliktu záujmov a chýb pri verejnom obstarávaní. Železničné tendre vyšetruje Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) a polícia pre podozrenie zo zneužitia prostriedkov peňazí EÚ.
 
Líder KDH pripomenul, že z tohto dôvodu je už rok pozastavené priebežné preplácanie zdrojov na modernizáciu železničnej infraštruktúry a Slovensko to platí z vlastného rozpočtu. Figeľ označil za zodpovedných ministra dopravy Jána Počiatka a podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho, ktorý zodpovedá aj za koordináciu eurofondov. 
 

Ministri sa obviňujú navzájom

Ministerstvo dopravy v reakcii uviedlo, že preplácanie peňazí v OPD je prerušené od februára 2013. „Nespochybniteľným dôvodom prerušenia sú školácke chyby pracovníkov ministerstva dopravy pod vedením Jána Figeľa v roku 2011, kedy do Bruselu poslali na preplatenie aj faktúry, ktoré podľa pravidiel únie nie je možné preplácať z eurofondov,“ uviedol hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Toto prerušenie podľa neho vychádza z auditu z apríla 2012, ktorý tieto pochybenia z čias ministrovania Jána Figeľa odhalil. 
 

Klame vraj Figeľ

„Súčasné vedenie ministerstva dopravy intenzívne pracuje na odstránení tohto problému, súčasťou čoho je aj hustá korešpondencia s orgánmi EÚ. List, ktorým predseda KDH mával na tlačovej konferencii, už v prvej vete jasne obviňuje Jána Figeľa z klamstva alebo prinajmenšom absolútnej nekompetentnosti,“ pokračoval Kóňa. Vyšetrovanie železničných projektov podľa neho tiež nie je žiadnou novinkou, tento problém tu existoval už za ministra Figeľa.
 
Rezort dopravy o prerušení platieb informoval ešte vo februári. „To, že Ján Figeľ obviňuje ministerstvo z utajovania, je len snaha vyviniť seba a svojich ľudí. Je na zamyslenie, či práve takýmito tlačovými konferenciami pán Figeľ zakryje svoju neschopnosť a nekompetentnosť, alebo na ňu naopak ešte viac upozorní,“ dodal Kóňa. 
 

Peniaze nestopli prvýkrát

Ministerstvo dopravy pripomína, že nejde o prvé prerušenie preplácania peňazí v OPD. „V stave, kedy bolo preplácanie prerušené, sme po Jánovi Figeľovi zdedili 
rezort pred rokom. Čo Figeľ nebol schopný vybaviť osem mesiacov, administratíva Jána Počiatka dosiahla za tri mesiace. Máme pocit, že najväčšou hrozbou pre vyčerpanie eurofondov v doprave bol a naďalej je predseda KDH,“ informoval Kóňa.
 
„Ministerstvo dopravy je súčinné pri poskytovaní podkladov, ktoré sú od nás vyžadované zo strany OLAFu. Nie sme však účastníkmi konania, preto nemôžeme toto vyšetrovania nijakým spôsobom komentovať a čakáme na oficiálne vyjadrenie OLAF-u z Bruselu,“ uviedol Kóňa. OLAF vyšetruje už realizované železničné projekty modernizácie trate Žilina – Krásno nad Kysucou a dostavby zriaďovacej stanice Žilina Teplička, ako aj projekt modernizácie trate Nové Mesto nad Váhom – Zlatovce, ktorý je tesne pred ukončením. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X