- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Podnikateľské úvery
- Platobný styk- čo znamenajú a ako sa vypĺňajú jednotlivé symboly?
Platobný styk- čo znamenajú a ako sa vypĺňajú jednotlivé symboly?
Väčšina z nás, najmä v tomto období uhrádza svoje platby online. Oproti hotovostnej úhrade, alebo platbe kartou je však dôležité dať si pozor na vyplnenie jednotlivých polí a symbolov pri úhrade. Často počúvame o variabilnom, konštantnom či špecifickom symbole. Čo znamenajú a prečo je také dôležité ich správne vyplnenie?
IBAN
Pojem IBAN sme do svojich slovníkov zaradili pomerne nedávno, predtým sme využívali číslo účtu. IBAN je vlastne číslom účtu v medzinárodnej forme. Ide o anglickú skratku International Bank Account Number. Toto číslo svojim tvarom umožňuje jednoznačnú identifikáciu účtu, krajiny aj banky klienta. Slovenské číslo účtu IBAN sa skladá z 24 znakov. Prvé dva znaky predstavujú kód krajiny (SK), ďalšie dva sú kontrolné číslice, nasleduje štvormiestny kód banky a po ňom už nasleduje 6-miestne predčíslie účtu a základná číslo účtu, na ktoré sme boli pôvodne zvyknutí (10 znakov). Uvádzanie čísla účtu vo formáte IBAN je povinný údaj v SEPA krajinách. Ide o krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarsko, Monako a San Maríno. IBAN musí mať vždy 24 znakov. Ak pôvodné predčíslie, alebo číslo účtu malo menej číslic, chýbajúce číslice sa doplnenia nulami zľava tak, aby celkový počet tvoril 24 znakov.
BIC
BIC kód alebo aj swift kód je identifikačný kód banky príjemcu. Tieto kódy sa používajú pri prevode peňazí medzi bankami pre medzinárodné bankové prevody. BIC kód nie je povinný pre SEPA platby, ale pre platby do ostatných krajín je to povinný údaj na identifikovanie banky príjemcu. Banky používajú tieto kódy aj pre výmenu iných správ medzi sebou. BIC kód sa skladá z 8 alebo 11 znakov. Osem miestny kód označuje sídlo banky, 11- miestny identifikuje aj pobočku. Prvé 4 znaky sú kód banky, ďalšie dva kód krajiny, nasledujúce dva znaky sú umiestnenie sídla a posledné tri voliteľné sú kódom pobočky.
Variabilný symbol platby
Variabilný symbol platby je číslo, ktoré slúži na identifikáciu platby jej príjemcom. Na základe variabilného symbolu platby dokáže príjemca identifikovať platiteľa, ako aj predmet platby. Najčastejšie sa ako variabilný symbol platby využíva číslo faktúry, číslo objednávky, či rodné číslo.Variabilný symbol môže mať maximálne 10 znakov. Vyplnenie variabilného symbolu nie je povinné, no jeho nevyplnenie môže viesť k problémom s identifikáciou vašej platby. Ak vás totiž príjemca nebude vedieť identifikovať môže vás zaradiť na zoznam dlžníkov napriek tomu, že ste platbu uhradili. Variabilný symbol býva uvedený na faktúre, ktorú vám príjemca zašle, alebo ho identifikuje napríklad ako číslo objednávky, alebo zmluvy.
Špecifický symbol platby
Špecifický symbol, rovnako ako variabilný symbol platby slúži na jej identifikáciu. Jeho dĺžka je maximálne 10 znakov a nie je povinný. Slúži napríklad na rozlišovanie platieb od rovnakého platiteľa v rôznych obdobiach.
Konštantný symbol platby
Konštantný symbol platby je 4-miestne číslo, ktoré určuje ekonomický charakter platby a spôsob platenia alebo zúčtovania. Prvé 3 čísla určujú charakter platby a štvrté číslo spôsob platby alebo zúčtovania. Konštantný symbol nie je povinný pre tuzemské prevody. S konštantným symbolom sa stretávajú najčastejšie podnikatelia pri plnení svojich povinností voči orgánom štátnej a verejnej správy.
Konštantný symbol sa rozdeľuje do 10 tried
0 – platby za tovar a služby
1 – vzťahy k štátnemu rozpočtu a rozpočtom ostatných zložiek verejného rozpočtu
2 – platby za dodávky investičnej povahy
3 – mzdové a ostatné osobné náklady
4 – príjmy štátneho rozpočtu a rozpočtov ostatných zložiek verejného rozpočtu z daní a poplatkov
5 – ostatné finančné platby
6 – prevody medzi účtami toho istého klienta
7 – pokladničné príjmy
8 – rezerva
9 – vzťahy bánk alebo pobočiek zahraničných bánk ku klientom
Premenná časť konštantného symbolu sa rozdeľuje do 10 skupín
0 – platby podľa osobitnej dispozície banky
1 – platby na základe právoplatného a vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu
2 – úverovateľné prepravné a úverovateľné platby dodávateľom
3 – výplaty hotovostí na zmluvnom základe v banke, ktorá nevedie účet klienta
4 – prednostné platby
5 – opravné zúčtovanie z podnetu banky
6 – dobropisy (vrátky) na platby bežného roka
7 – dobropisy (vrátky) na platby minulého roka
8 – ostatné bezhotovostné platby
9 – hotovostné platby
Najčastejšie využívané konštantné symboly
0308 – platby za služby
0558 – finančné platby ostatné
3558 – platby poistného poisťovniam
0858 – prechodne poskytnuté pôžičky
0168 – splátky úverov a pôžičiek
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.