Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úžera a jej definícia v zákone: Čo sa za ňu považuje?

Co je uzera.jpg
thinkstock
5. septembra 2017 Tlačiť

Slovo úžera pozná asi väčšina z nás, no väčšina z nás sa s ňou, našťastie, nestretla. A aby to tak zostalo aj naďalej, je dobré vyhýbať sa rôznym pochybným aktivitám. Prečítajte si, čo všetko zákon definuje ako úžeru.

Slovo úžera mnohí označujú aj starším výrazom lichva. Stretávame sa s ňou všade vo svete a na Slovensku nie sme žiadnou výnimkou. V širšom slova zmysle znamená toto slovo každé zmluvné dojednanie, podľa ktorého jedna strana ťaží z nepriaznivej situácie (napríklad z finančnej tiesne či neskúsenosti) druhej strany. Teda ide o zmluvnú dohodu, z ktorej vyplýva prehnaný zisk jednej strany v dôsledku toho, že využila situáciu slabosti druhej strany.

trestné právo úžera
Ide o zmluvnú dohodu, z ktorej vyplýva prehnaný zisk jednej strany v dôsledku toho, že využila situáciu slabosti druhej strany.thinkstock

Úžera v trestnom práve

§ 235 trestného zákona o úžere hovorí toto:

  1.  Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov.
  2. Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) a spôsobí ním väčšiu škodu, b) na chránenej osobe, alebo c) z osobitného motívu.
  3. Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo b) závažnejším spôsobom konania.
  4. Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

Úžeru však nemôžeme považovať za podvod, pretože úžerník nikoho neuvádza do omylu.

Úžeru definuje aj občianske právo:

§ 39a Občianskeho zákonníka (č. 40/1964 Zb.) uvádza o úžere toto: Neplatný je právny úkon urobený fyzickou osobou nepodnikateľom, pri ktorom niekto zneužije tieseň, neskúsenosť, rozumovú vyspelosť, rozrušenie, dôverčivosť, ľahkomyseľnosť, finančnú závislosť alebo neschopnosť plniť záväzky druhej strany a dá sebe alebo inému sľúbiť alebo poskytnúť plnenie, ktorého majetková hodnota je vzhľadom na vzájomné plnenie v hrubom nepomere.

Ako sa nestať obeťou úžery?

Definícia úžery je jasná, čo však robiť, aby ste sa nestali obeťou úžerníka? Pojem úžerníctvo sa v minulosti spájal predovšetkým s nebankovkami, ktoré poskytovali pôžičky takmer komukoľvek, no samozrejme, ich súčasťou boli aj obrovské a nevýhodné úroky.

V roku 2014 však vláda schválila zákon, ktorý zaručuje, že ak si od nebankovky alebo banky požičiate peniaze, napríklad spotrebný úver, na úrokoch a iných poplatkoch môžete zaplatiť najviac dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov. 

Ak sa teda nechcete stať obeťou úžerníctva, štát vás svojím spôsobom chráni, no obozretní musíte byť aj vy a peniaze si požičiavať s rozumom.

definícia úžery
Pojem úžerníctvo sa v minulosti spájal predovšetkým s nebankovkamithinkstock

Praktiky úžerníkov

Úžerníci využívajú viaceré, dnes už viac či menej známe praktiky. Jednou z nich je takzvaná zmluvná odmena a tá často tvorí 60 až 80 percent z požičanej istiny. Často sa v zmluve tiež neuvádza výška úrokov, takže to pôsobí tak, že pôžička je bez poplatkov. Skutočnosť je však taká, že spotrebiteľ zaplatí odplatu vo výške 60 až 80%.

Ďalšia praktika spočíva v tom, že spotrebiteľ požiada o úver na obdobie napríklad tri roky. Veriteľ však v zmluve uvedie vyššiu sumu a bezúročne, pričom však spotrebiteľ dostane sumu menšiu. Spotrebiteľ si tak síce požičia len 5000 eur a aj ich od veriteľa dostane, no v zmluve je uvedených 10 000 eur. Spotrebiteľ teda musí splatiť sumu 10 000 eur.

Úžerníci tiež využívajú praktiku, keď je v zmluve uvedená povinnosť vrátiť istinu navýšenú o 80 až 90%, no vo všeobecných obchodných podmienkach je uvedené, že tretina požadovanej sumy sú úroky, druhá tretina sú poplatky a tretina pozostáva z odmeny veriteľa za poskytnutie úveru.

K téme

Témy

3úžera

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

01júl9:00WEBINÁR: Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

02júl9:00WEBINÁR: Nové ustanovenia daňového poriadku9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane

06júl9:00WEBINÁR: Ako správne uzavrieť zmluvu o informačnej technológii a softvére9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X