Plynové vratky začali zneužívať podvodníci
Tému plynových vratiek začali zneužívať podvodníci. Ako upozornil najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), v mene jeho spoločnosti začali organizované skupiny od ľudí žiadať takzvaný preddavok na spracovanie dát o vratkách vo výške 20 eur. „Nikoho sme nepoverili vyberaním akýchkoľvek záloh na výpočet dát. Radíme domácnostiam, aby sa v takýchto prípadoch okamžite obrátili na políciu,“ zdôraznil hovorca SPP Michal Holeš.
Plynári znova opakujú, že domácnosti pre plynové vratky nemusia robiť nič. „Poštovú poukážku so štátnym príspevkom dostanú domácnosti priamo do svojej schránky. Jej platnosť je 60 dní, počas ktorých si ľudia môžu peniaze vyzdvihnúť na akejkoľvek pošte,“ konštatoval Holeš.
Spoločnosti dodávajúce plyn slovenským domácnostiam taktiež domácnosti žiadajú, aby zbytočne nezahlcovali svojimi dotazmi ich telefonické centrá s otázkami, či majú nárok na plynové vratky aj domácnosti odoberajúce plyn aj od iných dodávateľov ako je najväčší dodávateľ plynu. Predseda vlády Robert Fico, ako aj minister hospodárstva Vazil Hudák už viackrát zopakovali, že na plynové vratky majú nárok všetci odberatelia, bez ohľadu na meno spoločnosti, od ktorej plyn odoberajú. Premiér spoločne s ministrom hospodárstva v stredu odoslali slovenským domácnostiam prvé listy, v ktorých nájdu poštovú poukážku so sumou plynovej vratky, ktorú im vyplatí každá pobočka Slovenskej pošty. Do dvoch týždňov by malo zhruba 1,4 milióna domácností svoj list s plynovou vratkou dostať. Predseda vlády Fico nevylúčil, že vyplácanie plynových vratiek sa môže v budúcnosti zopakovať.
„Chceme, aby naše opatrenia boli udržateľné. Buď to pôjde touto formou, alebo cez koncepciu energetickej chudoby, kedy sa stanoví presnejšie, ktorá domácnosť na to nárok má alebo nemá. Ale chceme ľudom na energie prispievať,“ povedal Fico.
Slovenská domácnosť dostane od štátu plynovú vratku v sume od 10 do 165 eur, podľa toho, koľko plynu vlani odobrala. Najmenej dostanú domácnosti, ktoré sú v kategórii D1, a teda používajú plyn len na varenie. Takýchto domácnosti je 680 tisíc. V kategórii D2, čiže domácností, ktoré plynom aj ohrievajú vodu, je spolu 350 tisíc a v kategórii D3, v ktorej domácnosti plynom aj kúria, je 380 tisíc. Celkovo by malo ísť na plynové vratky z tohtoročného štátneho rozpočtu zhruba 48 miliónov eur.
Na plynové vratky bude mať nárok každý odberateľ, ktorý splní dve podmienky. Prvou podmienkou je, že nespotreboval za ostatných 12 mesiacov viac ako 68 573 kilowatthodín plynu. Nebude sa to týkať odberateľov v tarife D4, medzi ktorých patria napríklad aj „vykurovači bazénov“. Ďalším predpokladom pre vyplatenie príspevku je, že odberateľ mal uzatvorenú k prvému novembru minulého roka platnú zmluvu o združenej dodávke plynu do konkrétneho odberného miesta s akýmkoľvek dodávateľom plynu. Príspevok sa teda bude vyplácať odberateľovi, ktorému bola k prvému novembru minulého roka realizovaná dodávka plynu do konkrétneho odberného miesta na základe zmluvy o združenej dodávke plynu.