Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet nezrovnalostí pri čerpaní zdrojov EÚ vlani stúpol o 38 %

Počet nezrovnalostí pri čerpaní zdrojov EÚ vlani stúpol o 38 %
Ilustračné foto: imagerymajestic, Stock - photo
30. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Pri implementácii projektov financovaných z peňazí Európskej únie (EÚ) bolo v minulom roku zaevidovaných celkom 2 167 nezrovnalostí v sume 313,4 mil. eur.
 
Počet nezrovnalostí v porovnaní s rokom 2011 sa zvýšil o 38 %, resp. o 595.
 

Na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) išlo vlani 184 hlásení

„Zvýšenie počtu nezrovnalostí bolo zapríčinené nárastom čerpania finančných prostriedkov v porovnaní s čerpaním v roku 2011 a dôslednou kontrolou na všetkých stupňoch implementácie projektov,“ vyplýva zo správy, ktorú na rokovanie vlády predložil vedúci jej úradu Igor Federič a kabinet ju vzal na vedomie.
 
Na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) išlo vlani 184 hlásení. Poskytli údaje o 251 pochybeniach v rámci čerpania zdrojov EÚ zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v objeme 57,197 mil. eur a 29 prípadoch za oblasť Spoločnej poľnohospodárskej politiky vo výške 3,139 mil. eur. Počet oznámených nezrovnalostí pri využívaní štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu sa medziročne znížil o 56,1 %, resp. o 321, ale suma sa zvýšila o 137,3 %, alebo o 33,089 mil. eur.
 
Pri realizácii projektov v rámci štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v súčasnom programovom období 2007 až 2013 vzniklo vlani 1 730 nezrovnalostí v celkovej výške 306,527 mil. eur. Počet pochybení sa v tomto prípade zvýšil medziročne o 52,3 %, alebo o 594 a ich objem vzrástol o 969 %, teda o 277,862 mil. eur.
 

Pochybenia boli aj čerpaní peňazí na poľhospodársku politiku

V oblasti Spoločnej poľnohospodárskej politiky sa zistilo 397 pochybení vo výške 4,906 mil. eur. Z toho projektov v Programe rozvoja vidieka sa týkalo 306 prípadov v objeme 4,480 mil. eur a v Európskom poľnohospodárskom záručnom fonde 91 za 426,27 tis. eur. V Operačnom programe Rybné hospodárstvo sa vyskytli tri nezrovnalosti v sume takmer 473 eur.
 

 
V skrátenom programovom období čerpania eurofondov 2004 až 2006, hoci sa už uzatvára, ešte aj vlani zaevidovali 37 nezrovnalostí v štyroch operačných programoch vo výške 1,966 mil. eur. Napriek tomu, že nárast počtu nezrovnalostí bol zapríčinený v nemalej miere uplatnením finančných opráv, podľa materiálu i tak ide o značne vysokú sumu, ako i počet nezrovnalostí vznikajúcich pri čerpaní finančných prostriedkov z fondov EÚ.
 
„Za účelom zníženia počtu nezrovnalostí je do ďalšieho obdobia potrebné skvalitniť prevenčné a kontrolné systémy na národnej úrovni a v neposlednom rade aj odbornosť a kvalitu všetkých zainteresovaných osôb, podieľajúcich sa na problematike čerpania finančnej pomoci,“ navrhuje v správe úrad vlády. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X