„Zmena počtu účastníkov za všetky výplatné doplnkové dôchodkové fondy bola teda záporná na úrovni necelých 18 tisíc,“ uviedla v analýze Národná banka Slovenska. Počet účastníkov príspevkových doplnkových dôchodkových fondov sa však čiastočne zvýšil. „Prírastok o 12 tisíc účastníkov zaznamenali menšie doplnkové dôchodkové fondy so špecializovanými investičnými stratégiami,“ uvádza sa v materiáli. Zachoval sa negatívny trend vo vývoji počtu účastníkov v skupine veľkých vyvážených doplnkových dôchodkových fondov, keď počet sporiteľov v týchto fondoch klesol o 4 tisíc.
Nominálne zhodnotenie investícií doplnkových dôchodkových fondov bolo podľa NBS za január až jún tohto roka mierne záporné (-0,8 %). Na medziročnej báze však bol výnos všetkých pätnástich doplnkových dôchodkových fondov stále v kladnom pásme. „Najlepšie nominálne zhodnotenie zabezpečili účastníkom k 30. júnu 2013 rastové doplnkové dôchodkové fondy, a to v priemernej výške až 6,5 %, čo pri priemernej 3,6-percentnej inflácii v rovnakom časovom období znamenalo aj pomerne solídny reálny výnos,“ uvádza sa v analýze. Vyvážené doplnkové dôchodkové fondy ako celok zarobili nominálne 3,4 %. Výkonnosť výplatných doplnkových dôchodkových fondov bola 2,7 % a najnižšiu hodnotu medziročného výnosu (1,5 %) zaznamenali konzervatívne doplnkové dôchodkové fondy.
Hodnota spravovaných aktív vzrástla
Čistá hodnota spravovaných aktív v sektore doplnkového dôchodkového sporenia sa podľa centrálnej banky v prvom polroku tohto roka zvýšila o 12,2 mil. eur na 1313 mld. eur. „Tempo rastu dosiahlo výšku necelého jedného percenta, čo predstavuje výraznejšie spomalenie oproti 11-percentnej dynamike z roku 2012,“ konštatuje sa v analýze. Rozhodujúcim faktorom, ktorý vysvetľuje rozdiel v prírastkoch čistej hodnoty spravovaných aktív, bola výkonnosť doplnkových dôchodkových fondov. „Kým v roku 2012 zhodnotenie aktív prispelo významnou mierou k rastu sektora z hľadiska čistej hodnoty spracovaných aktív, v aktuálnom sledovanom období bol vplyv výkonnosti dokonca mierne záporný,“ upozorňuje NBS.
Tretí pilier čakajú zmeny
Parlament schválil minulý týždeň novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorou sa zavedú významné zmeny v treťom penzijnom pilieri. Od začiatku budúceho roka sa obnoví daňová úľava pre sporiteľov v doplnkových dôchodkových spoločnostiach (DDS). Sporiteľ si bude môcť svoj základ dane znížiť o zaplatené príspevky do sumy 180 eur ročne, čím bude jeho daň z príjmov nižšia o 34,2 eura. Do konca roka 2010 si mohli účastníci tretieho piliera znížiť svoj základ dane o zaplatené príspevky do výšky 398,33 eura ročne, vďaka čomu ich daň klesla o 75,69 eura. Čiastočne obnovenú daňovú úľavu však nebudú môcť automaticky využiť všetci terajší sporitelia, ale len tí, ktorí pristúpia na nové, sprísnené pravidlá vyplácania dávok.
Podmineka desiatich rokov sporenia padla
Podmienkou pre výplatu doplnkového starobného dôchodku bude po novom priznanie predčasného starobného alebo riadneho starobného dôchodku Sociálnou poisťovňou, prípadne dovŕšenie 62 rokov veku. K tejto dávke sa tak sporiteľ podľa nových pravidiel dostane najskôr v 60 rokoch jeho veku. V súčasnosti je pritom možné túto dávku vyplácať po dosiahnutí 55 rokov veku sporiteľa. Súčasne sa zruší terajšia podmienka minimálne 10 rokov sporenia v treťom pilieri. Prísnejšie podmienky sa budú týkať aj vyplácania doplnkového výsluhového dôchodku. Sporiteľ bude musieť vykonávať rizikové práce najmenej 10 rokov namiesto súčasných 5 rokov. Dávku pritom dostane najskôr v 55 rokoch, kým v súčasnosti mu stačí dovŕšiť 40 rokov.
Novela zákona tiež ruší odstupné pri sporení na dôchodok v treťom pilieri, ktoré v súčasnosti dosahuje 80 % z celkovej nasporenej sumy. Namiesto odstupného sa od začiatku budúceho roka zavádza tzv. predčasný výber časti nasporenej sumy. Sporiteľ si týmto spôsobom vyberie len sumu príspevkov, ktoré sám odviedol, vrátane investičných výnosov. Príspevky, ktoré mu na jeho účet odviedol zamestnávateľ, zostanú na účte až dovtedy, kým sporiteľ nezačne poberať predčasnú penziu, resp. riadnu starobnú penziu zo Sociálnej poisťovne. Príspevky zamestnávateľa spolu s výnosmi sa mu následne vyplatia formou doplnkového dôchodku. Predčasný výber sa však sporiteľovi umožní až po desiatich rokoch od uzatvorenia účastníckej zmluvy, a to len raz za desať rokov trvania zmluvy.
Poplatky klesnú
Od začiatku budúceho roka sa výrazne znížia poplatky pre sporiteľov. Ročný poplatok za správu príspevkového dôchodkového fondu budúci rok klesne na maximálne 1,8 % z tohtoročných 2,34 % z čistej hodnoty majetku vo fonde. Kým podľa platného zákona sa majú poplatky v tomto fonde postupne znižovať do roku 2019 na maximálne 1,98 % ročne, podľa schválenej novely zákona do roku 2020 klesnú na 1,2 % ročne z čistej hodnoty majetku. Poplatok za správu vo výplatných fondoch sa zníži z terajších 0,996 % ročne na 0,9 % v roku 2014 a postupne na 0,6 % do roku 2020. Súčasne sa zruší poplatok za zhodnotenie úspor vo výplatnom fonde a poplatok za odstupné.