Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet sporiteľov v treťom pilieri k polroku klesol

three
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Celkový počet účastníkov v treťom dôchodkovom pilieri sa v prvom polroku tohto roka znížil takmer o 9,4 tisíc, keď na konci júna tohto roka dosahoval 863 tisíc.
 
Ako sa ďalej uvádza v analýze slovenského finančného sektora za prvý polrok tohto roka, k tomuto poklesu rozhodujúcou mierou prispel úbytok účastníkov v jednom výplatnom doplnkovom dôchodkovom fonde o vyše 20 tisíc.
 

Prírastok zaznamenali fondy so špecializovanými investičnými stratégiami

„Zmena počtu účastníkov za všetky výplatné doplnkové dôchodkové fondy bola teda záporná na úrovni necelých 18 tisíc,“ uviedla v analýze Národná banka Slovenska. Počet účastníkov príspevkových doplnkových dôchodkových fondov sa však čiastočne zvýšil. „Prírastok o 12 tisíc účastníkov zaznamenali menšie doplnkové dôchodkové fondy so špecializovanými investičnými stratégiami,“ uvádza sa v materiáli. Zachoval sa negatívny trend vo vývoji počtu účastníkov v skupine veľkých vyvážených doplnkových dôchodkových fondov, keď počet sporiteľov v týchto fondoch klesol o 4 tisíc.
 

 
Nominálne zhodnotenie investícií doplnkových dôchodkových fondov bolo podľa NBS za január až jún tohto roka mierne záporné (-0,8 %). Na medziročnej báze však bol výnos všetkých pätnástich doplnkových dôchodkových fondov stále v kladnom pásme. „Najlepšie nominálne zhodnotenie zabezpečili účastníkom k 30. júnu 2013 rastové doplnkové dôchodkové fondy, a to v priemernej výške až 6,5 %, čo pri priemernej 3,6-percentnej inflácii v rovnakom časovom období znamenalo aj pomerne solídny reálny výnos,“ uvádza sa v analýze. Vyvážené doplnkové dôchodkové fondy ako celok zarobili nominálne 3,4 %. Výkonnosť výplatných doplnkových dôchodkových fondov bola 2,7 % a najnižšiu hodnotu medziročného výnosu (1,5 %) zaznamenali konzervatívne doplnkové dôchodkové fondy. 
 

Hodnota spravovaných aktív vzrástla

Čistá hodnota spravovaných aktív v sektore doplnkového dôchodkového sporenia sa podľa centrálnej banky v prvom polroku tohto roka zvýšila o 12,2 mil. eur na 1313 mld. eur. „Tempo rastu dosiahlo výšku necelého jedného percenta, čo predstavuje výraznejšie spomalenie oproti 11-percentnej dynamike z roku 2012,“ konštatuje sa v analýze. Rozhodujúcim faktorom, ktorý vysvetľuje rozdiel v prírastkoch čistej hodnoty spravovaných aktív, bola výkonnosť doplnkových dôchodkových fondov. „Kým v roku 2012 zhodnotenie aktív prispelo významnou mierou k rastu sektora z hľadiska čistej hodnoty spracovaných aktív, v aktuálnom sledovanom období bol vplyv výkonnosti dokonca mierne záporný,“ upozorňuje NBS. 
 

Tretí pilier čakajú zmeny

Parlament schválil minulý týždeň novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorou sa zavedú významné zmeny v treťom penzijnom pilieri. Od začiatku budúceho roka sa obnoví daňová úľava pre sporiteľov v doplnkových dôchodkových spoločnostiach (DDS). Sporiteľ si bude môcť svoj základ dane znížiť o zaplatené príspevky do sumy 180 eur ročne, čím bude jeho daň z príjmov nižšia o 34,2 eura. Do konca roka 2010 si mohli účastníci tretieho piliera znížiť svoj základ dane o zaplatené príspevky do výšky 398,33 eura ročne, vďaka čomu ich daň klesla o 75,69 eura. Čiastočne obnovenú daňovú úľavu však nebudú môcť automaticky využiť všetci terajší sporitelia, ale len tí, ktorí pristúpia na nové, sprísnené pravidlá vyplácania dávok.
 

Podmineka desiatich rokov sporenia padla

Podmienkou pre výplatu doplnkového starobného dôchodku bude po novom priznanie predčasného starobného alebo riadneho starobného dôchodku Sociálnou poisťovňou, prípadne dovŕšenie 62 rokov veku. K tejto dávke sa tak sporiteľ podľa nových pravidiel dostane najskôr v 60 rokoch jeho veku. V súčasnosti je pritom možné túto dávku vyplácať po dosiahnutí 55 rokov veku sporiteľa. Súčasne sa zruší terajšia podmienka minimálne 10 rokov sporenia v treťom pilieri. Prísnejšie podmienky sa budú týkať aj vyplácania doplnkového výsluhového dôchodku. Sporiteľ bude musieť vykonávať rizikové práce najmenej 10 rokov namiesto súčasných 5 rokov. Dávku pritom dostane najskôr v 55 rokoch, kým v súčasnosti mu stačí dovŕšiť 40 rokov. 
 
Novela zákona tiež ruší odstupné pri sporení na dôchodok v treťom pilieri, ktoré v súčasnosti dosahuje 80 % z celkovej nasporenej sumy. Namiesto odstupného sa od začiatku budúceho roka zavádza tzv. predčasný výber časti nasporenej sumy. Sporiteľ si týmto spôsobom vyberie len sumu príspevkov, ktoré sám odviedol, vrátane investičných výnosov. Príspevky, ktoré mu na jeho účet odviedol zamestnávateľ, zostanú na účte až dovtedy, kým sporiteľ nezačne poberať predčasnú penziu, resp. riadnu starobnú penziu zo Sociálnej poisťovne. Príspevky zamestnávateľa spolu s výnosmi sa mu následne vyplatia formou doplnkového dôchodku. Predčasný výber sa však sporiteľovi umožní až po desiatich rokoch od uzatvorenia účastníckej zmluvy, a to len raz za desať rokov trvania zmluvy. 
 

Poplatky klesnú

Od začiatku budúceho roka sa výrazne znížia poplatky pre sporiteľov. Ročný poplatok za správu príspevkového dôchodkového fondu budúci rok klesne na maximálne 1,8 % z tohtoročných 2,34 % z čistej hodnoty majetku vo fonde. Kým podľa platného zákona sa majú poplatky v tomto fonde postupne znižovať do roku 2019 na maximálne 1,98 % ročne, podľa schválenej novely zákona do roku 2020 klesnú na 1,2 % ročne z čistej hodnoty majetku. Poplatok za správu vo výplatných fondoch sa zníži z terajších 0,996 % ročne na 0,9 % v roku 2014 a postupne na 0,6 % do roku 2020. Súčasne sa zruší poplatok za zhodnotenie úspor vo výplatnom fonde a poplatok za odstupné.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X