Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pod zdravotným dohľadom budú musieť byť všetci zamestnanci

Zdravotný dohľad vo firmách môže robiť i bezpečnostný technik
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Novela zákona zavádza zamestnávateľom povinnosť zabezpečiť dohľad pre všetkých zamestnancov. V súčasnosti majú takúto povinnosť len voči rizikovým pracovníkom. 

Zdravotný dohľad vo firmách môže robiť i bezpečnostný technik

Zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami pri nerizikových zamestnancoch (1. a 2. kategória), ktorý sa opätovne zavádza, bude môcť vykonávať nielen zdravotník ale aj bezpečnostný technik po zaškolení. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý v stredu schválila vláda.
 
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tak vyhovelo požiadavke zamestnávateľov. „Významným spôsobom to rozširuje okruh ľudí, ktorí dohľad budú môcť vykonávať a malo by to znížiť náklady a to je ten základný motív,“ uviedol prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. 
 

 
„V prípade fyzickej osoby – podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, sa povinnosť chrániť svoje zdravie (a zdravie obyvateľov) vzťahuje len na osoby vykonávajúce rizikové práce, teda práce v kategórii tri a štyri. U ostatných osôb je ochrana ich zdravia pri práci v dobrovoľnej rovine,“ konštatuje MZ v návrhu. 
 
Zavedenie dohľadu aj pre nerizikových zamestnancoch stanovuje európska smernica, ktorú Slovensko musí implementovať. Pôvodný návrh z dielne MZ predpokladal, že dohľad bude môcť robiť len zdravotnícky pracovník. Zamestnávatelia však kontrovali, že takáto formulácia ide nad rámec európskej smernice a znamená pre zamestnávateľov neprimeranú finančnú záťaž. Poukazovali na to, že smernica nevyžaduje, aby pri nerizikových zamestnancoch vykonával dohľad zdravotník, ale len osoba, ktorá má potrebné schopnosti, vedomosti a materiálne vybavenie. 
 
Podľa zamestnávateľov, alternatíva, na ktorej sa sociálni partneri dohodli, na jednej strane vyhovie požiadavkám európskej legislatívy a na strane druhej nebude znamenať väčšie finančné náklady pre zamestnávateľov. Rezort tvrdí, že návrh novely zákona je z hľadiska ochrany zdravia zamestnancov ako aj výdavkov zamestnávateľov, vyvážený. Zástupcovia MZ ho konzultovali aj na pôde Európskej komisie, ktorá potvrdila, že je v súlade so smernicou. 
 

 
Novela zákona zavádza zamestnávateľom povinnosť zabezpečiť dohľad pre všetkých zamestnancov. V súčasnosti majú takúto povinnosť len voči rizikovým pracovníkom. „Pre zamestnancov v kategórii 3 a 4 zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami a lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci v určenej frekvencii zostávajú bez zmeny, teda platí súčasný právny stav,“ uviedla hovorkyňa MZ Martina Lidinská. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X