Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podmienky pre domáce a niektoré zahraničné platby budú rovnaké

Podmienky pre domáce a zahraničné platby budú rovnaké
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Inkasant musí požiadať vo svojej banke o nový údaje, ide o tzv. CID kód. 

Spustenie projektu SEPA je zavŕšením prijatia eura

Od februára tohto roka sa na Slovensku zavedú rovnaké podmienky v platobnom styku, tzv. SEPA (Single Euro Payments Area). Ide o oblasť spoločného priestoru 33 krajín, v ktorých budú môcť spotrebitelia a podniky zasielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako domáce platby. Cieľom iniciatívy je odstránenie rozdielov, pretože napriek tomu, že máme spoločnú menu, platobný styk bol rôzne fragmentovaný. Ako ďalej na tlačovej konferencii informoval výkonný riaditeľ úseku pre operácie na finančných trhoch v Národnej banke Slovenska (NBS) Karol Mrva, slovenský bankový sektor je plne pripravený na zmeny, ktoré bankových klientov čakajú.
 

 
Ako ďalej pokračoval generálny riaditeľ odboru platobného styku v NBS Peter Holička, SEPA prináša harmonizáciu bezhotovostného platobného styku pri číslovaní účtov a pri prenose dát do banky. Prináša jednotnú sadu platobných nástrojov. Slovensko si uplatnilo prechodné obdobie a povinnosť vykonávať čísla účtov vo formáte IBAN bude od 1. februára 2016. Týka sa to však len bežných ľudí, podnikatelia majú túto povinnosť už tento rok od februára. 
 

 
Projekt SEPA zahŕňa aj nové podmienky v oblasti inkás. Doteraz sme podľa Holičku museli ísť do banky platiteľa. Po novom klient súhlas vyjadrí u dodávateľa. Inkasant následne dohodne cez svoju banku ostatné náležitosti. Ako však Holička upozornil, inkasant musí požiadať vo svojej banke o nový údaje, ide o tzv. CID kód. Týka sa to právnických aj fyzických osôb. Existujúce súhlasy na inkaso zostávajú v platnosti. Týka sa to len inkás dohodnutých po 1. februári tohto roka. 
 
S týmto projektom sú spojené počiatočné náklady, ktoré banky budú chcieť podľa Mrvu nejakým spôsobom dostať naspäť. Avšak nie je vylúčené, že neskôr celý tento projekt SEPA prispeje k výraznejšiemu zlacneniu služieb. Ešte pred rokom Slovenská banková asociácia na svojej tlačovej konferencii informovala, že náklady na SEPA dosiahnu niekoľko miliónov eur a výkonný riaditeľ asociácie Ladislav Unčovský povedal, že dúfa, že si banky tieto náklady nepremietnu do zvýšených poplatkov. 
 

 
„Spustenie SEPA je v podstate zavŕšením prijatia eura,“ povedal hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto. Keďže banky na Slovensku vrátane Sberbank Slovensko v rámci príprav na spustenie SEPA už pred časom zlacneli eurové cezhraničné prevody na úroveň domácich, klienti už v súčasnosti platia podľa Sberbank napríklad za elektronický prevod peňazí do krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru 17 centov a za papierový prevod podaný na pobočke 1,20 eura. Zároveň majú podľa Sberbank istotu, že platba smerovaná do zahraničia príde, tak ako domáca, najneskôr na nasledujúci pracovný deň od odoslania. 
 
Slovenská sporiteľňa uviedla, že je pripravená upraviť svoj platobný styk podľa medzinárodných štandardov SEPA v pôvodnom harmonograme od začiatku februára 2014. „Niekoľko rokov sme sa v banke na prechod na štandardy SEPA poctivo pripravovali, preto môžeme klientom ponúknuť výhody v platobnom styku už od začiatku februára,“ povedala Katarína Kellenbergerová, riaditeľka platobného styku Slovenskej sporiteľne.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X