- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť s.r.o.
- Podnikanie popri pracovnom pomere – s.r.o. miesto živnosti
Podnikanie popri pracovnom pomere – s.r.o. miesto živnosti
Zamestnancovi, ktorý chce podnikať nemusí vyhovovať forma živnosti. Rozhodnúť sa môže aj pre založenie spoločnosti s ručením obmedzeným. Dôležité však je, aký vzťah k nej bude mať.
Zamestnanec taktiež môže podnikať prostredníctvom vlastnej eseročky v prípade, že táto činnosť je v súlade so zákonom o štátnej službe č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a taktiež v súlade so Zákonníkom práce. Práve Zákonník práce hovorí, že na zárobkovú činnosť, ktorá pre zamestnávateľa znamená priamu konkurenciu, potrebuje zamestnanec jeho súhlas.
Zamestnanec sa pre podnikanie môže rozhodnúť aj vo forme eseročky. V tomto prípade je dôležité to, v akom vzťahu s tou firmou bude. Ak sa v nej zamestná, vlastná firma na seba preberá povinnosti, ktoré voči štátu má zamestnávateľ.
Z pohľadu fyzickej osoby je však situácia taká, že má príjmy zo závislej činnosti z dvoch firiem. Nemusí teda podávať sám daňové priznanie a v rámci niektorého zo svojich zamestnávateľov, požiada o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Tento zamestnávateľ bude potrebovať údaje o príjmoch z oboch firiem.
Zo zamestnaneckých príjmov platí zamestnanec a podnikateľ daň z príjmov fyzických osôb, sociálne aj zdravotné odvody. Odvody v mene zamestnanca platí aj zamestnávateľ.
Zamestnávateľ za svojho zamestnanca platí poistné do Sociálnej poisťovne:
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu,
- na starobné poistenie za zamestnanca, ktorý nie je sporiteľ na starobné dôchodkové sporenie, 14 % z vymeriavacieho základu a za zamestnanca, ktorý je sporiteľ na starobné dôchodkové sporenie a nevypláca sa mu starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok z II. piliera, 10 % z vymeriavacieho základu a 4 % z vymeriavacieho základu na starobné dôchodkové sporenie
- na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu
- na úrazové poistenie 0,8 % z vymeriavacieho základu (ak je povinne úrazovo poistený)
- na garančné poistenie 0,25 % z vymeriavacieho základu (ak je povinne garančne poistený)
- na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu
- do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu
Zamestnávateľ zároveň platí za zamestnanca zdravotné odvody vo výške 10 % vymeriavacieho základu.
Zamestnanec za seba platí do Sociálnej poisťovne:
- na nemocenské poistenie 1,4 % z vymeriavacieho základu
- na starobné poistenie 4 % z vymeriavacieho základu
- na invalidné poistenie 3 % z vymeriavacieho základu
- na poistenie v nezamestnanosti 1 % z vymeriavacieho základu
Aj zamestnanec si platí zdravotné odvody. Dosahujú výšku 4 % vymeriavacieho základu.
Ak zamestnanec vedie sám svoju firmu, bude musieť daňovo vysporiadať jej zisk. Aktuálne platná sadzba dane z príjmov právnických osôb vo výške 22 % sa znižuje na 21 %, pričom nová sadzba bude platiť od 1. januára 2017. Aktuálne platí povinnosť platiť daňové licencie, tie by sa tiež mali zrušiť. Firma si nemôže uplatniť žiadne paušálne výdavky.
S.r.o. kontra živnosť
Uprednostniť vlastnú eseročku pred živnosťou sa však môže oplatiť. Napríklad v situácii, keď by príjmy zo živnosti presiahli 5 148 eur, prichádza povinnosť platiť sociálne odvody. S údajmi platnými od 1.1. 2017 sa táto hranica posúva na 5 298 eur.
Týmto odvodom sa dá vyhnúť, ak sa zamestnanec rozhodne pre podnikanie formou eseročky a pracovať v nej bude bez nároku na mzdu. Peniaze z vlastnej firmy si môže vytiahnuť napríklad jednorazovo vo forme dividend. Podľa nových pravidiel týkajúcich sa dividend sa z tohto príjmu neplatia zdravotné odvody vo výške 14 %, uplatňovať sa bude daň pre fyzické osoby.
Z takéhoto príjmu sa teda podľa nových pravidiel nebudú platiť žiadne odvody, v porovnaní so živnosťou je tento príjem z tohto pohľadu výhodnejší. Problematickejšia je však otázka zdaňovania. Spoločnosť s ručením obmedzením zaplatila korporátnu daň zo zisku a v prípade, že tento zisk bude vyplácať fyzickej osobe ako dividendu, tá zaplatí daň z dividend, pre ktorú platí sadzba 7 %. Ďalšou komplikáciou je, že takto vyplácaný príjem nie je pravidelný. Problém s nepravidelnosťou príjmu však môže riešiť práve zamestnanecký pomer u zamestnávateľa.