Podnikanie v Českej republike
Česká republika je pre mnohých našich podnikateľov lákavá z dôvodu pomerne dobrých a výhodných obchodných kontraktov, geografickej a jazykovej blízkosti, veľkosti trhu, príbuzných zákonov. V nemalej miere tam zohrávajú aj vzájomne prepojené príbuzenské a priateľské vzťahy medzi našimi krajinami. Keďže je životná úroveň v Českej republike vyššia ako u nás, v obchodovaní sa to prejavuje väčšou kúpyschopnosťou obyvateľstva, čo predstavuje pre našich občanov podnikajúcich v Čechách aj výhodnejšie podmienky ako na našom území.Potrebné doklady pre podnikanie v ČRPríslušník SR, môže podnikať na území ČR za rovnakých podmienok, ako domáci občania. Slováci majú výhodu, že ich jazyk je príbuzný s češtinou a tak požadované slovenské doklady nie je potrebné prekladať do češtiny. Povolenie na podnikanie platí odo dňa zápisu (alebo založením pobočky spoločnosti) do Obchodného registra. Pri zámere podnikať v ČR je potrebné požiadať príslušný krajský úrad na Slovensku o vydanie žiadosti, prostredníctvom ktorej je možné sa uchádzať v ČR o vydanie živnostenského oprávnenia (splnenie všeobecných podmienok – vek minimálne 18 rokov, právna spôsobilosť konať podľa zákona, čistý register trestov).Registračný formulár musí byť priložený k týmto dokumentom:
- obchodné osvedčenie (koncesia),
- zakladacia listina podniku (s overenými podpismi),
- potvrdenie miestnej banky o založení vkladu čistých aktív a úverový kontrakt na implementáciu podnikových aktivít.
Živnosť Ak sa občan SR rozhodol podnikať v ČR, musí mať živnostenský list (koncesiu) vystavený v ČR. Slovenský živnostenský list má podľa § 10, ods. 7 zákona č. 455/1991 z. z. o živnostenskom podnikaní platnosť len na našom území. Slovenský občan môže na základe slovenského živnostenského listu podnikať v krajinách EÚ len dočasne, prerušovane prípadne jednorazovo a to najviac 183 dní v roku.
- K remeselným činnostiam je potrebný výučný list alebo vysvedčenie zo strednej školy.
- K viazaným živnostiam sa vyžadujú podmienky podľa druhu činnosti.
- Pre neviazané živnosti platia iba všeobecné podmienky.
- Pri licencovaných živnostiach je nutné získať živnostenský list.
Zápis do Registra remeselnej komory nie je povinný. Takisto nie je povinná ani registrácia značky alebo zápis do Živnostenského registra. Povinná je koncesia pre špeciálne remeselné činnosti, zápis do obchodného registra na príslušnom Obchodnom súde a registrácia platcu dane. DPH sa ukladá na predaj všetkých tovarov a služieb poskytnutých na území ČR, dovezené tovary a tovary vrátené po spracovaní v zahraničí ako finálne výrobky.Právne formy podnikovNa založenie podniku je potrebná adresa sídla podniku, otvorenie bankového účtu, registrácia na Živnostenskom úrade alebo zápis do Obchodného registra.
- Všeobecné obchodné partnerstvo – pod spoločným obchodným menom vykonávajú obchodné aktivity minimálne dvaja partneri. Všetci sú plne zodpovední za záväzky podniku s celkovými čistými aktívami.
- Ručené partnerstvo – za čisté aktíva podniku ručí jeden alebo viac partnerov do výšky ich vlastného nesplateného príspevku (ako je definované v zápise do Obchodného registra).
- Akciová spoločnosť – minimálny majetok je jeden milión Kč, spoločnosť riadi zbor riaditeľov (minimálne traja členovia), ktorí sú zvolení zhromaždením akcionárov, akcionár nezodpovedá za záväzky spoločnosti.
Občan SR môže nadobudnúť nehnuteľnosť v zmysle Obchodného zákonníka ako partner alebo člen českej korporácie už založenej a fungujúcej alebo účasťou pri zakladaní českej korporácie, pričom tento spôsob nevyžaduje vlastníctvo pozemku.Dôležité kontakty: > Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR> Hospodárska komora ČR vš