Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Uvažujete o živnosti v Rakúsku? Možno tam podnikať aj so slovenskou živnosťou?

živnosť v rakúsku
živnosť v rakúsku
2. augusta 2023 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Mnohí slovenskí živnostníci alebo tí, ktorí uvažujú o založení živnosti, rozmýšľajú aj o tom, že by svoje podnikanie rozšírili aj za hranice Slovenska. Pozornosť pritom často zameriavajú na Rakúsko. Dôvodov pre tento výber je hneď niekoľko vrátane spoločnej meny, záujmu o pôsobnosť na väčšom trhu, ako aj blízkosť oboch štátov. Pre mnohých slovenských podnikateľov najmä v oblasti služieb je tento trh lákavý aj z pohľadu veľkej konkurencieschopnosti, kde ceny nahrávajú Slovákom. Viac o možnosti prevádzkovať slovenskú živnosť v Rakúsku si povieme aj v aktuálnom článku.

Podnikanie v Rakúsku láka aj mnohých Slovákov. V aktuálnom článku si priblížime niektoré kroky spojené s založením živnosti v Rakúsku, ako možnosť podnikať v tejto krajine so slovenskou živnosťou.

Slobodné podnikanie v ktoromkoľvek členskom štáte Európskej únie (EÚ) vrátane Rakúska patrí jedným z najväčších výhod členstva Slovenska v tomto hospodárskom zoskupení. Aj slovenskí podnikatelia môžu podnikať v Rakúsku. Pri jednorazových a krátkodobých zákazkách môžu využívať existujúcu slovenskú živnosť alebo inú obchodnú spoločnosť. V prípade, ak podnikateľ plánuje v krajine pravidelný výkon podnikateľskej činnosti prostredníctvom živnosti, je povinný založiť si živnosť v tomto štáte a podľa jeho zákonov.

So slovenskou živnosťou do Rakúska

Smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2006/123/ES z 12. decembra 2006 o službách na vnútornom trhu ustanovuje, že pre občanov EÚ platí sloboda usadiť sa. Základným cieľom tejto smernice je okrem iného snaha o odstránenie prekážok v prístupe k podnikaniu pre domácich a zahraničných podnikateľov z členských štátov EÚ, zjednodušiť prístup k realizácii služieb po administratívnej stránke a zvýšenie konkurencieschopnosti v oblasti služieb poskytovaných na vnútornom trhu EÚ.

  • Službou sa na tieto účely rozumie akákoľvek zárobková hospodárska činnosť, ktorá je obyčajne poskytovaná za odplatu. Službami v tomto prípade rozumieme činnosti priemyselnej, obchodnej, remeselnej povahy a oblasť slobodných povolaní.
  • Usadenie sa je definované ako faktický výkon hospodárskej činnosti podnikateľom na neurčitý čas a prostredníctvom stabilnej infraštruktúry, odkiaľ skutočne vykonáva podnikateľská činnosť poskytovania služieb.

Z uvedeného vyplýva, že každý slovenský občan môže vykonávať živnosť alebo iné podnikanie aj v Rakúsku, a to za rovnakých podmienok, aké platia pre tamojších občanov a podnikateľov. Platí tiež, že slovenskí živnostníci môžu v Rakúsku vykonávať takmer všetky živnosti ako rakúski podnikatelia. Keď slovenský podnikateľ poskytuje službu v inom členskom štáte EÚ vrátane Rakúska, ide o cezhraničné poskytovanie služieb.

Upozornenie:

Slovenskí živnostníci môžu takto poskytovať služby na základe slovenskej živnosti len dočasne.  

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Oznámenie o cezhraničnom poskytovaní služieb
  • Dokumenty, ktoré by mal mať živnostník pri sebe v prípade kontroly

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahRakúskorok 2023živnosťživnosť v Rakúsku

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikanie v zahraničí

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X