Podnikanie v Európskej únii
Od 1. mája 2004 nadobudli občania Slovenskej republiky právo podnikať aj v štátoch EÚ, čiže každý občan členského štátu EÚ má právo začať slobodne podnikať či prevádzkovať živnosť v inom členskom štáte. Slovenský živnostník môže v iných štátoch únie podnikať za rovnakých podmienok, aké sa vzťahujú na príslušníkov danej krajiny. Podmienkou na podnikanie je však doloženie odbornosti a kompetencie na výkon vybranej profesie alebo služby, v ktorej plánuje podnikať. Jediným kritériom je splnenie podmienok, ktoré na registráciu vybraného odboru platia v cieľovej krajine. Postup pri vybavovaní dokladov sa jednotlivých krajinách líši.Platí v štátoch EÚ živnostenský list vydaný na našom území?Na základe požiadaviek konkrétnej krajiny EÚ musia záujemci o podnikanie preukázať dokladmi svoju odbornosť a kompetentnosť na výkon vybranej profesie. Podľa § 10, ods. 7 zákona č. 455/1991 z. z. o živnostenskom podnikaní, so živnostenským listom vystaveným v SR sa môže podnikať len na našom území, čiže v krajinách EÚ neplatí.Slovenský občan môže na základe slovenského živnostenského listu podnikať v krajinách EÚ len dočasne, prerušovane prípadne jednorazovo a to najviac 183 dní v roku. Živnostenský list však musí byť úradne preložený do jazyka vybranej krajiny.Podmienky na podnikanie v štátoch EÚPri zámere podnikať v krajinách EÚ, treba požiadať príslušný krajský úrad na Slovensku o vydanie žiadosti (štátny príslušníci iných členských krajín únie ho musia priniesť z krajiny pôvodu), prostredníctvom ktorej sa môže uchádzať vo vybranej členskej krajine o vydanie živnostenského oprávnenia. Lehota na vyhotovenie je 30 dní a slúži ako relevantný doklad pre príslušný orgán členského štátu EÚ na preukázanie odbornej spôsobilosti. K žiadosti je potrebné predložiť listinné dôkazy, ktorými sa preukáže aspoň jedna z nasledovných činností:
- prax v postavení podnikateľa alebo prax v postavení vedúceho podniku či zamestnanca,
- prax vo vedúcom postavení so zodpovednosťou pre najmenej jedno oddelenie podniku,
- absolvovanie potrebného vzdelania.
Ak sa náš občan rozhodne poskytovať služby na území členských štátov EÚ sústavne, musí požiadať o vydanie živnostenského oprávnenia priamo v krajine výkonu činnosti, pričom treba počítať aj s registráciou u príslušného správcu dane a na ďalších úradoch (sociálne, zdravotné). Predtým je však vhodné zistiť, či sa na výkon niektorých činností nevzťahujú obmedzenia, ktoré môže mať každá krajina odlišné. Pri niektorých podnikateľských činnostiach sa tiež vyžaduje, aby bola firma zaregistrovaná aj v profesijnej komore. Živnostenské oprávnenie v členskom štáte EÚ je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti pre príslušnú živnosť a preukázaním nevyhnutnej dĺžky odbornej praxe.Informácie aj cez internetPri vybavovaní činnosti v zahraničí nám môže byť dobrou pomôckou internet, je možné sa informovať na webových stránkach kompetentných inštitúcií danej krajiny. Mnohé krajiny EÚ poskytujú aj možnosť elektronického podávania žiadostí, registračných či iných formulárov (e-formuláre na účely sociálneho zabezpečenia a iné) v úradnom jazyku príslušného štátu.Krajiny, v ktorých je povinný vstup do systému sociálneho zabezpečenia pre živnostníkov: Luxembursko, Rakúsko, Francúzsko, Belgicko, Fínsko, Grécko, Írsko, Taliansko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Poľsko, Slovinsko.Dôležité sú hlavne tieto formuláre:
- séria E 200 na výpočet a vyplácanie dôchodkov,
- séria E 300 na potvrdenie práva na dávky v nezamestnanosti,
- séria E 400 na potvrdenie práva na rodinné dávky,
- séria E 500 oznámenie o registrácii pracovníka,
- séria E 600 výmena informácií o príjme.
Internetové adresy vybraných inštitúcií v jednotlivých krajináchLuxembursko> Živnostenská komora> Vládna stránka LuxemburskaRakúsko> Informácie o podnikaní v Rakúsku> Rakúska obchodná komora> Referát finančného úradu pre zahraničných podnikateľovFrancúzsko> Informácie o podnikaní vo Francúzsku> Živnostenská komoraBelgicko> Min. hospodárstva, servis pre zahraničných investorov> Zoznam činností, na ktoré treba povolenieDánsko> Linky na vládne inštitúcie> Vládna inštitúcia pre registráciu plynárov> Informácie o registrácii elektrikárovFínsko> Patentový a registračný úrad> Ministerstvo hospodárstvaNemecko> Obchodná a priemyselná komora> Ministerstvo hospodárskeho rozvoja> Remeselná komoraGrécko> Centrálne združenie komôr> Aténska priemyselná a obchodná komoraÍrsko> Živnostenská komora> Úrad pre podnikanie, obchod a zamestnanosťTaliansko> Národný poisťovací inštitút> Národná konfederácia pre živnosti a malé a stredné podnikanie> Únia obchodných komôr TalianskaPortugalsko> Ministerstvo financií> Investície obchod a turizmus v PortugalskuŠpanielsko> Centrálny obchodný register> Inštitút pre zahraničný obchodŠvédsko> Informácie o podnikaní vo Švédsku> Oficiálna stránka ŠvédskaVeľká Británia> Informácie pre začínajúcich podnikateľov> Finančný a daňový úradČeská republika> Ministerstvo priemyslu a obchodu> Hospodárska komora ČREstónsko> Estónska komora priemyslu a obchodu> Ministerstvo financiíPoľsko> Poľská obchodná komora> Oficiálna stránka Poľska> Poľská agentúra pre malé a stredné podnikanieLotyšsko> Lotyšská únia regionálnych magistrátov> Ministerstvo hospodárstva> Obchodná a priemyselná komoraMaďarsko> Obchodná a priemyselná komora> Ministerstvo hospodárstva Slovinsko> Obchodná komoravš