Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľské inkubátory. Môžu vám pomôcť rozbehnúť biznis

Podnikateľské inkubátory. Môžu vám pomôcť rozbehnúť biznis
Fotobanka Pixmac
28. februára 2012 Zdroj Mesačník Zisk, www.ezisk.sk Tlačiť

Podnikateľom sa treba narodiť. Je pravdou, že mnoho ľudí má skvelé nápady, ale chýba im štartovací kapitál. Mnohí z nich ani netušia, že na Slovensku existujú inkubátory, ktoré im v tom môžu pomôcť. Reč je konkrétne o podnikateľských a technologických inkubátoroch.

Inkubátory poskytujú začínajúcim podnikateľom neoceniteľnú pomoc. Mladé firmy vedú tak, aby vytvárali nové konkurenčné výhody, do troch rokov sa stali finančne nezávislými a pustili sa vlastnou cestou.  

 

Čo je podnikateľský  inkubátor

História inkubátorov sa začala písať na konci päťdesiatych rokov v USA. V súčasnosti vo svete existuje viac ako 4 000 inkubátorov. V Európe pôsobí dnes približne 1 200 podnikateľských a technologických inkubátorov, ktoré vytvárajú 30 000 nových pracovných miest ročne. V USA 1 000 inkubátorov pomáha viac ako 35 000 začínajúcim podnikom, ktoré poskytli plné zamestnanie takmer 82 000 pracovníkom a generujú ročné príjmy viac ako 7 miliárd USD. V Ázii pracuje viac ako 1 150 inkubátorov s takmer 6 200 absolventmi.

 

Na Slovensku bolo v rokoch 2002 – 2008 zo zdrojov programov predvstupových fondov Phare, štátneho rozpočtu, štrukturálnych fondov EÚ a vlastných zdrojov príjemcov vrátane miest a obcí vybudovaná sieť 16 inkubátorov a jeden virtuálny inkubátor, ktoré v rôznych regiónoch krajiny pomáhajú začínajúcim podnikateľom a poskytujú im výhody tesne pred a na začiatku ich podnikateľských aktivít. Týmto sa v prvých troch rokoch zvyšuje šanca prežitia začínajúceho malého podnikateľa a naštartovanie úspešných podnikateľských aktivít po opustení inkubátorového prostredia.

Zdroj: www.nadsme.sk 

Mapa inkubátorov na Slovensku

 

Zdroj: www.nadsme.sk

 

Aké sú ciele podnikateľských a technologických inkubátorov

 1. poskytujú začínajúcim podnikom tzv. „inkubačnú dobu“ (do 3 rokov) – firmy sa tak stávajú finančne nezávislými, úspešnými a začínajú postupne samostatne pôsobiť na obchodnom trhu
 2. pomáhajú vytvárať nové pracovné príležitosti
 3. podporujú komercializáciu progresívnych technologických inovácií
 4. posilňujú miestnu a národnú politiku
 5. pracovníci z interného a externého prostredia poskytujú manažérsku podporu v praxi pri vytváraní firiem v ich „štartovacej“ fáze
 6. pomáhajú firmám predísť najväčším problémom pre začínajúcich podnikateľov
 7. zabezpečujú začínajúcim malým a stredným firmám výhodnejšie štartovacie podmienky – priestory a služby za nižšie ceny ako ceny trhové, tiež poradenstvá za symbolický poplatok

 

Metóda „research-basedspin-off“

Budovanie siete inkubátorov je významným faktorom investícií pre začínajúcich podnikateľov, ale majú významný vplyv aj na zamestnanosť v regiónoch. Niektoré slovenské inkubátory implementujú metódu „research-basedspin-off“. Ide o implementáciu rôznych výstupov z výskumu a vývoja, patentov, priemyselných a úžitkových vzorov, ktoré spolupracujú s inštitúciami či už v smere vedeckom alebo technickom.

 

 

Metóda „research-basedspin-off“ je založená na:

 • odbornom výbere projektu
 • poskytnutí cenovo výhodných priestorov na realizáciu projektu
 • poskytovaní administratívnych služieb
 • mentorstve a odbornom poradenstve
 • poskytovaní štartovacieho kapitálu pre začínajúcich podnikateľov

Výskumy poukazujú aj na skutočnosť, že slovenský high-tech sa nezaobíde bez podpory akademickej obce, bez skĺbenia vedecko-výskumnej činnosti s aplikáciou na prax a bez rizikového kapitálu. Sieť inkubátorov vybudovaná pre začínajúcich podnikateľov poskytuje výhody tesne pred začiatkom podnikania a na začiatku podnikateľských aktivít. Inkubátory či už podnikateľské alebo technologické, poskytujú služby podľa typu a špecializácie inkubátora, jeho kapacít a regionálnej štruktúry podnikateľského prostredia.

 

Patria sem napríklad:

 1. Inkubátor Malacky
 2. Košický vedecko-technický inkubátor
 3. Martinsko-flámske podnikateľské a inkubátorové centrum
 4. Podnikateľský inkubátor Spišská Nová Ves
 5. Regionálne poradenské a informačné centrum Prešov
 6. Regionálne poradenské a informačné centrum Rožňava
 7. Podnikateľský inkubátor a technologické centrum Prievidza
 8. Podnikateľský inkubátor a technologické centrum Banská Bystrica
 9. Inkubátor Bratislava
 10. Technologický inkubátor VTP Žilina
 11. Technologický inkubátor INOVATECH Sládkovičovo
 12. Univerzitný technologický inkubátor STU Bratislava,
 13. Inkubátor Moldava nad Bodvou
 14. Podnikateľský inkubátor Gelnica
 15. Handlová
 16. Podnikateľský inkubátor 2. generácie (virtuálny inkubátor) Rimavská Sobota

 

Na čo sú dobré podnikateľské inkubátory

 • Poskytujú pomoc pri plánovaní manažmentu a zlepšení financovania – ide o poradenstvo v oblasti manažmentu organizácie, manažmentu technológií a inovácií, spracovanie podnikateľského a finančného plánu, poradenstvo pri znižovaní nákladov, pri zakladaní podniku, živnosti, poradenstvo pri fondoch z rizikového kapitálu, pri poskytovaní úveru, zhodnotenie zrelosti firmy z finančno-ekonomického hľadiska. 
 • Podporujú marketingovú oblasť a inštruktáž – ide o návrh marketingovej stratégie a marketingových nástrojov na podporu predaja, definovanie cieľovej skupiny odberateľov, tvorba reklamy napríklad na internetovej stránke, mediálne plánovanie reklamnej kampane, návrh obsahovej prezentácie napríklad na webovej stránke. 
 • Umožňujú používanie administratívnych služieb, prístup k vybaveniu firmy (kopírovacie stroje, fax a iné), prenájom nebytových priestorov (využívanie skladov, výrobných a obchodných priestorov, konferenčných alebo prednáškových miestností). 
 • Poskytujú konzultačné a informačné služby, poradenstvo potrebné pre úspešné podnikanie – ide o poradenstvo právne, finančné, účtovné a daňové, poradenstvo pri používaní fondov EÚ, sprostredkovanie dodávateľských a odbytových kontaktov, vypracovanie a manažment projektov, zapojenie do projektov, sponzoring. 
 • Podporujú prenikanie na medzinárodné trhy, väčšinou na európske trhy – organizujú medzinárodné stretnutia s cieľom vytvoriť medzi spoločnosťami vzájomnú spoluprácu.

 

Aký je rozdiel medzi podnikateľským a technologickým inkubátorom

Podnikateľský inkubátor – je na slovenskom trhu pomerne nový hybridný typ nástroja ekonomického rozvoja. Spája podnikateľskú funkciu, podporu obchodu a rozvoj sídiel. Podnikateľský inkubátor poskytuje začínajúcim podnikateľom priestory na realizáciu ich podnikateľských zámerov spolu s príslušenstvom. Jeho náplňou je poskytovanie taktiež pomocných, školiacich a poradenských služieb. Ide  o prísun informácií a zabezpečenie potrebných kontaktov. Pod pojmom podnikateľský inkubátor sa rozumie organizácia, ktorá systemizuje proces vytvárania nových úspešných firiem poskytnutím priestorov a úplného, integrovaného rozsahu služieb.

 

Technologický inkubátor – jeho misiou je podpora transferu technológií z vedecko-výskumného a univerzitného prostredia do podnikateľskej praxe prostredníctvom vytvárania nových inovatívnych firiem orientovaných na technológiu. Implementujú najmä metódu „research-basedspin-off“. Technologický inkubátor vytvára a poskytuje vhodné podmienky na rozvoj inovatívnych technológií, ktorých výstupom sú produkty s vyššou pridanou hodnotou. Technologický inkubátor je zväčša umiestnený v blízkosti vedecko-výskumných parkov, univerzít alebo výskumných laboratórií. Nájomcovia tak majú prístup k výskumným zariadeniam a odborníkom týchto inštitúcií. Okrem toho sa môžu takto jednoduchšie „sieťovať“ so skúsenými a úspešnými podnikateľmi z oblasti technológií a dokonca sa aj zapájať do strategických aliancií. Môžu tak využívať podnikateľské príležitosti buď ako subdodávatelia alebo dodávatelia.

Autori: Ing. Ivana Mišúnová Hudáková, PhD. a Ing. Juraj Mišún, PhD. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X