Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podniková kultúra nemá byť iba pozlátkom

Manazment/ludske zdroje a motivacia/podnikova kultura nema pozlatkom
Fotobanka Pixmac
14. mája 2014 Zdroj Podnikam.SK, LS Tlačiť

Firemné hodnoty by mali prirodzene prijať za svoje všetci zamestnanci.

Do tvorby foremných pravidiel je dobré angažovať zamestnancov

Podniková alebo firemná kultúra predstavuje hodnoty a orientáciu podniku, ktoré sa prejavujú aj navonok. Ako však upozorňujú odborníci, najdôležitejšie je, aby sa s ňou stotožnili všetci zamestnanci v podniku. A to je zvyčajne ten najväčší problém. Často krát ucelené analýzy a koncepcie padajú práve na ľuďoch. Preto sa dnes skôr hovorí o jej manažovaní, ako o vytvorení.

Veľké podniky dodržiavanie pravidiel aj preverujú

Podrobne spísané základné pravidlá má na svojom webe spoločnosť Metrostav. „Bez týchto noriem by sme nefungovali tak organizovane a každé úsilie o ďalší vývoj by bolo zmarené. Každý zamestnanec je s podnikovou kultúrou oboznámený už pri nástupe do zamestnania a vedenie dbá na to, aby sa zásady dodržiavali,“ vysvetľuje Ivana Porubcová, asistentka  generálneho riaditeľa firmy.
Podotýka, že základné normy podnikovej kultúry sa dodržiavajú a prinášajú pozitívne odozvy.
V ČSOB sa podnikovej kultúre a jej fungovaniu venujú podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej veľmi intenzívne. „Kultúra, štruktúra a stratégia musia byť v súlade a každoročne tieto parametre meriame v zamestnaneckom prieskume,“ povedala pre Podnikam.SK Eliášová.

Deň firemných princípov

Aby kultúra v podniku fungovala, posilňujú ju v spoločnosti najmä lídri. „V rámci skupiny Deutsche Telekom máme definovaných niekoľko základných firemných princípov, ktoré sprevádzajú našich zamestnancov od výberu, cez prvý deň v práci, počas školení, ale aj ako súčasť kompetenčného modelu a procesu hodnotenia,“ vysvetľuje Petra Berecová, výkonná riaditeľka pre ľudské zdroje Slovak Telekomu.
Spoločnosť  takisto organizuje jeden krát za rok aj Deň firemných princípov. „Dáva  nám dáva možnosť pozastaviť sa v pracovnom zhone a na tímovej úrovni si pripomenúť naše hodnoty a hovoriť spolu o témach, na ktoré inokedy nezostáva čas,“ hovorí Berecová. Podľa jej slov spoločnosť týmito princípmi aj reálne žije. Vďaka tomu môže firma počítať s angažovanosťou zamestnancov. A to ja vo veciach, ktoré  priamo nesúvisia s ich každodennou prácou. „Zamestnanci sa tak stávajú facilitátormi interných workshopov, internými koučami, dobrovoľníkmi v rôznych projektoch a podobne,“ dodáva.

Kultúra v podniku je v prvom rade o ľuďoch

Mnohé podniky  hovoria o potrebe rozvoja ľudských zdrojov a premyslených koncepciách, nie vždy je to však aj realitou. To často potvrdzujú najmä zamestnanci. „Máme tu množstvo zaujímavých školení. O základných princípoch sa neustále hovorí, ale situácia je iná. Kultúra v podniku je v prvom rade o ľuďoch,“ hovorí Jana, zamestnankyňa automobilového podniku v Trenčíne.
Na rozdiel v postojoch vedenia a zamestnancov podniku upozorňujú viacerí odborníci. „Firemná kultúra hrá dôležitú rolu, ak to nie je len pozlátko, ktoré s realitou nemá nič spoločné,“ vysvetľuje Renáta Blahová z firmy BMB Leitner, ktorá bola nominovaná v ankete týždenníka Trend na manažérku roka 2013. Kvalitná firemná kultúra totiž môže vplývať aj na motiváciu zamestnancov a ich výkon. Hlavným predpokladom však samozrejme je, že sa s ňou stotožnia.

Podniková kultúra v rodinných firmách a u malých podnikateľov

Kým veľké firmy majú pravidlá často predpísané napríklad z materských centrál, v malých formách sa budujú ťažšie. Jedným z pozitívnych príkladov je malá odevná firma, ktorá zamestnáva päť šičiek a k dispozícií má externú účtovníčku. Jej majiteľka Jana Varhaníková podnikanie si manažuje spolu s dcérou. „Niekedy stačí, keď sa stretnú ľudia, ktorí sú si podobní a majú podobné hodnoty a ciele,“ hovorí Varhaníková.
Aj preto výber ľudí netreba podceňovať. „Ja som mala šťastie na moje zamestnankyne. Boli to spolužiačky zo školy a ich kamarátky. Dá sa povedať, že sme taká malá rodina,“ vysvetľuje podnikateľka. Podotýka, že takýto malý kolektív má svoje výhody a pomáhajú si aj mimo práce.
„Moje ženy vedia, že ich vypočujem a podržím, keď majú nejaké rodinné problémy. Určite som sa im nikdy nevyhrážala výpoveďou,“ hovorí varhaníková s tým, že to ako sa správa zamestnávateľ, tak sa zvyčajne správajú aj zamestnanci. „Ľahko sa to dá odhadnúť v podnikoch, kde majú neustále výberové konania na nových ľudí,“ dodáva.
Opačným prípadom je Peter. Podniká desať rokov s komunikačnými technológiami. „Potrebujem zhruba siedmich ľudí na prevádzkach. No za desať rokov som ich vystriedal už asi dvadsať päť,“ popisuje svoje skúsenosti. Podľa neho má v dnešnej dobe každý vlastné záujmy. „Mal som tu už všelijakých ľudí. Ale bola to katastrofa,“ hovorí s tým, že pri najnovšom výbere zrejme osloví personálnu agentúru. „Potrebujem stálych ľudí,“ dodáva.

Vytvorte si vlastnú firemnú kultúru

Podniková kultúra, ktorá by vyhovovala všetkým podnikom, neexistuje. Poukazujú na to príklady mnohých úspešných spoločností. Jej vytvorenie je prácne a nemusí priniesť pozitívny výsledok. No každý podnikateľ, ktorý dosiahne úspech si uvedomuje, že je to aj vďaka ľuďom a kultúre, ktorá v podniku existuje. Nemusíte ju nanovo tvoriť, skôr využite to, čo máte v podniku k dispozícií..
  1. Základom sú ľudia a to čo ponúkate – pozorujte a všimnite si to, čo v podniku funguje alebo naopak nefunguje, kde sú problémy.
  2. Každý podnik by mal mať zadefinované svoje hodnoty a pravidlá, ako sa správať k zákazníkom, či zamestnancom. Normy však nemôžu prísť direktívne iba od vedenia, pretože by sa s nimi málokto stotožnil. Pomôcť môžu oficiálne ale i neoficiálne stretnutia, tréningy či školenia. Dôležité však je zaangažovať vlastných ľudí.
  3. Podniková kultúra je živý organizmus, vyvíja sa. O pravidlách treba preto priebežne doskutovať a prijímať podnety tak od zamestnancov, ako aj od zákazníkov.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X