Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kolektívna zmluva a vzor podnikovej kolektívnej zmluvy pre rok 2024

kolektívna zmluva
kolektívna zmluva Foto: Getty Images
31. októbra 2023 Img_2614.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Kolektívne zmluva má veľký hospodársky a sociálny význam v pracovnoprávnych vzťahoch. Tento právny akt možno charakterizovať aj ako výsledok kolektívneho jednania, ktorý upravuje vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancami alebo zamestnávateľom a odborovou organizáciou. V nasledujúcom článku si predstavíme pojem kolektívna zmluva, účel jej existencie a predmet tohto významného interného firemného dokumentu. Podnikatelia tu nájdu aj písomný vzor kolektívnej zmluvy.

V prémiovej časti obsahu nájdeš:

  • Predmet kolektívnej zmluvy
  • Vzor kolektívnej zmluvy

Pojem kolektívna zmluva a jej účel

Právny rámec pre kolektívnu zmluvu poskytuje najmä zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákonník práce“), súvisiace inštitúty však obsahujú aj ďalšie pracovnoprávne a iné osobitné predpisy. Kolektívna zmluva je písomnou zmluvou, ktorú uzatvára odborový orgán so zamestnávateľom.

Kolektívna zmluva je výsledkom kolektívneho vyjednávania medzi zamestnávateľom a odborovou organizáciou, pričom proces tvorby kolektívnej zmluvy obsahuje osobitný právny predpis. Kolektívna zmluva je korporátny dokument, ktorý upravuje práva a povinnosti zmluvných strán vyplývajúcich pre nich z pracovnoprávnych vzťahov. Nároky, ktoré vznikajú z kolektívnej zmluvy jednotlivým zamestnancom, sa uplatňujú a uspokojujú ako ostatné nároky zamestnancov z pracovného pomeru. Pritom platí, že pracovná zmluva je neplatná v tej časti, v ktorej upravuje nároky zamestnanca v menšom rozsahu než kolektívna zmluva.

Kolektívna zmluva tak vytvára prednosť pracovnoprávnej úpravy pred pracovnoprávnou úpravou vyplývajúcou z pracovnej zmluvy a nepovinných (dispozitívnych) ustanovení zákonníka práce a ostatných pracovnoprávnych predpisov. V praxi tak ide o veľmi dôležitý interný firemný právny akt, ktorého cieľom je ustanoviť obsah nevyhnutné minimum, ktoré ruší tú časť pracovnej zmluvy, ktorá prípadne toto minimum nerešpektuje.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

kolektívna zmluvaPrémiový obsahvzor kolektívnej zmluvy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X