Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sedem vecí, ktoré by si mal uvedomiť každý začínajúci podnikateľ

Start
Thinkstock

Podnikanie a s ním spojená sloboda láka do svojho náručia množstvo nadšencov. Mnohí z nich si pritom vôbec neuvedomujú, do čoho sa púšťajú. V nasledujúcich riadkoch nájdete sedem vecí, ktoré by ste si mali uvedomiť ešte pred začiatkom podnikania. Zhodli sa na tom už zabehnutí podnikatelia.

Sporenie peňazí. Dôležitou súčasťou finančnej disciplíny každého podnikateľa je schopnosť vytvárať si určitú finančnú rezervu. Zároveň s tým by mal byť schopný nerobiť zvytočné a impulzívne nákupy za vysoké sumy. Disciplína vrátane tej finančnej je tak jedným z kľúčových faktorov úspechu a vytúženej slobody.

Dostatok spánku. Mnohí podnikatelia odporúčajú svojim nasledovníkom, aby chodili spať skôr a ráno aj skôr vstávali. Táto stratégia však nemusí platiť na každého. Závisí to aj od typu človeka a druhu jeho podnikania. Čo však platí pre všetkých, je skutočnosť, že dostatok kvalitného spánku dokáže s vašou produktivitou a kreativitou urobiť naozajstné zázraky.

Spánok, posteľ, vstávanie
ilustračné: thinkstockphotos.com

Budovanie osobných aj profesionálnych vzťahov. Na tomto poli robte všetko to, čo dokážete, pretože budovanie siete kontaktov je základným kameňom, na ktorom stojí a padá akýkoľvek biznis. Nemenej dôležité v celom procese je následné udržiavanie týchto kontaktov a starostlivosť o ne. Ideálny je pritom taký stav, keď sa z priateľov stávajú klienti či partneri a z klientov a obchodných partnerov priatelia.

Rôznorodá práca. Predtým, než sa skutočne vyprofilujete a v niečom nájdete, budete robiť rôzne druhy prác z rôznych oblastí. Čo však potrebujete vedieť, je to, že tento proces je úplne v poriadku. Pomáha vám rásť a získavať rôzne dôležité pracovné skúsenosti, ako aj zručnosti v oblasti riadenia ľudských zdrojov.

Manazment/ludske zdroje a motivacia/podnikova kultura nema pozlatkom
business people shaking handsFotobanka Pixmac

Mentor či iná dôležitá osoba. Výborným spôsobom, ako sa rozvíjať, je nájsť si človeka, ktorého obdivujete a rešpektujete. Následne sa budete od neho učiť, čo vám pomôže rýchlejšie napredovať. Ak potrebujete pomoc, hľadajte osobu, ktorá vám pomôže, nech sa to týka čohokoľvek.

Červená investíciám. V tomto prípade však podnikatelia nehovoria o financiách. Majú na mysli investíciu v podobe vášho času a emócií, ktorými môžete plýtvať pri ľuďoch, ktorí toho nie sú hodní. Opačne platí aj to, že lepšia investícia, ako do správnych ľudí a medziľudských vzťahov, hádam ani neexistuje.

Rezort dopravy chce za dva roky investovať 3,640 mld. eur
Fotobanka Pixmac

Vedieť povedať nie. Môže to znieť ako banálna rada, ale je to jedna z najdôležitejších vecí, ktoré sa môžete naučiť. Hovoriť nie sa stane jednou z najdôležitejších a najfrekventovanejších fráz, aké budete používať v osobnom aj profesionálnom živote. Váš čas má obrovskú cenu. Čím skôr si to uvedomíte, tým lepšie pre vás.

Pracujte poctivo a neprestávajte. Podnikanie je behom na dlhé trate a pamätajte si pritom, že žiaden úspech sa nezrodil z noci do rána. Ak budete vykonávať vaše podnikanie s vášňou a odovzdáte sa mu naplno, skôr či neskôr získate množstvo cenných lekcií, ktoré vám postupne prinesú vytúžený úspech.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dôležité rady od podnikateľov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X