Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte myslenie zamestnanca, alebo podnikateľa? Otestujte sa

Staňte sa členom Klubu Podnikam.SK
4. februára 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Medzi jednu z najväčších výziev v živote pokojne môžeme zaradiť zmenu životného štýlu realizovanú prechodom zo zamestnaneckého pomeru na podnikanie.

Takáto zmena okrem iného spočíva v tom, že z prostredia, kde udržiaval podnikateľské prvky iný manažér, ktorý stanovoval ciele a dohliadal na ich plnenie, sa razom vy sami stanete takýmto človekom. Teraz to budete už len vy, kto bude určovať stratégiu, stanovovať ciele a dohliadať na ich plnenie. Vy sami si budete musieť poskytovať spätnú väzbu a zabezpečovať množstvo ďalších aspektov, ktoré v zamestnaní ležali na pleciach iného človeka, alebo aj celých oddelení.

A aj keď si myslíte, že ste na uvedenú zmenu dobre pripravení, aj tí najlepší zamestnanci majú často problém zvyknúť si myslieť inak. Ťažkosti pri prechode zo zamestnania na podnikanie však nie sú v tom, že by ľudia neboli šikovní, no mnohkrát spočívajú práve v spôsobe ich myslenia. Ako podnikateľ musíte rozmyšľať inak, ako v zamestnaní. Máte svojím spôsobom viac zodpovednosti a od toho by sa malo odvíjať aj vaše myslenie. V nasledujúcich riadkoch nájdete niektoré rozdiely, ktoré odlišujú myslenie zamestnancov od myslenia podnikateľov.

Výpoveď, práca, zamestnankyňa
Thinkstock

Smerujete všetky činnosti k účelu podnikania?

Každý podnikateľ potrebuje začať svoj biznis s nejakou myšlienkou a za určitým účelom. Vo väčšine prípadov je to niečo, čo je však viac, ako len „obyčajná“ práca, ktorá vypĺňa ich pracovný čas. Je to nápad, myšlienka, záľuba či poslanie, ktoré ich napĺňa a až niekde za touto myšlienkou je snaha o získanie financií. Ak máte podobné myšlienky a nie je vám cudzie ani motto „náš zákazník, náš pán“, veľmi pravdepodobne máte podnikateľské myslenie a prípadná zmena zo zamestnanca na podnikateľa by pre vás nemusela až taká zložitá či neprirodzená.

Rozumiete potrebe prvotnej investície predtým, ako dosiahnete výsledky?

Bohužiaľ, všetci dnes žijeme v období okamžitého uspokojenia, kedy očakávame rýchle platby za každé naše úsilie. V podnikaní však takáto rovnica neplatí a to bez ohľadu na to, či len začínate, alebo uvažujete o rozširovaní vašich aktivít. Ak máte skutočné myslenie podnikateľa, potom uvedenému rozumiete a ceníte si silu investícií, ich veľkosť a cykly, ktoré v budúcnosti prinesú vytúžené finančné ohodnotenie. O tom, že ste „viac“ zamestnancom, môže zase vypovedať vaša potreba hľadať možnosti povýšenia napríklad aj bez toho, aby ste vyvinuli nejaké extra úsilie v podobe ďalšieho vzdelávania či pridávania nových zručností.

Nudná prezentácia, znudení ľudia
ilustračné: thinkstockphotos.com

Spájate osobný rast priamo s rastom biznisu?

Nie je vám cudzie neustále vzdelávanie sa a prijímanie rôznych nových výziev v osobnom aj profesionálnom živote? Dychtíte po nových poznatkoch a informáciách a ich premene na veľké hodnoty? Horlivo zisťujete všetko, čo by vám uľahčilo prácu a život, ste nadšencom všetkého nového a neváhate obetovať množstvo času, aby ste sa to naučili a aby vám to v budúcnosti niečo prinieslo? Ak sa radíte medzi takýchto jednotlivcov a ešte stále ste zamestnaní, pravdepodobne to tam dlho nevydržíte.

Sú vám povedomé tieto slová – „ja vs. oni“?

Existuje v rámci vášho pracovného tímu rivalita, a to aj na takých úrovňach, kde to v zásade nemá opodstatnenie? Ak chcete budovať biznis a stať sa podnikateľom, mali by ste zabudnúť na uvedené slovné spojenie „ja vs. oni“. Ak nie ste ochotní pomaháť kolegom a viac s nimi súťažíte, svedčí to skôr o zaužívanom zamestnaneckom myslení. Úspech v biznise si totiž vyžaduje pomerne úzku spoluprácu zamestnancov, výkonných pracovníkov, partnerov aj zákazníkov. Nie je tam priestor na žiadne žabo-myšie vojny. Všetci ťahajú za jeden povraz, pretože vedia, že inak to ich biznis neprežije a pocítia to všetci vrátane zamestnaneckých štruktúr.

Ak uvažujete o výmene zamestnania za podnikanie, alebo ste tak už urobili, je vždy dobré na chvíľu sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, ako uvažujete a aké to má na vás a ostatných dopady. Sú ľudia, ktorí sú výborní zamestnanci a nechcú na tom nič meniť. Ak však badáte, že vaše myslenie sa uberá iným smerom, možno je čas pouvažovať, či vám nie je bližšia iná forma pracovného života a životného štýlu.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

myslenierozdielyskillsuvažovaniezamestnanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X