Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podoba nových programov pre eurofondy má byť známa do konca mája

Podoba nových programov pre eurofondy má byť známa do konca mája
Fotobanka Pixmac
8. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Návrh finančných prostriedkov v nových operačných programoch, cez ktoré bude Slovensko čerpať eurofondy v budúcom programovom období 2014 až 2020, má byť podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho známy koncom mája.
 
Hovoriť o konkrétnej podobe pripravovaných programov je podľa neho preto zatiaľ predčasné, ale najviac peňazí by malo byť určených na dopravu, životné prostredie a vedu a výskum.
 

Partnerskú dohodu vrátane operačných programov majú schváliť v novembri

„Určite chceme prihliadať aj na to, aký apetít a akú reálnu implementačnú schopnosť mali v súčasnom období. Základné členenie je v zásade medzi Kohéznym fondom, Európskym fondom regionálneho rozvoja a Európskym sociálnym fondom,“ povedal o príprave budúcich operačných programov Vážny. Podľa vicepremiéra, ktorý zabezpečuje aj koordináciu eurofondov, je to základný limit pri rozdeľovaní európskych peňazí.
 
Za ďalší označil pripravovanú Partnerskú dohodu na roky 2014 až 2020, čo bude hlavný dokument pre čerpanie finančnej pomoci Európskej únie v nasledujúcich siedmich rokoch. Prejaví sa to aj pri určení peňazí na slabé miesta na Slovensku, ktoré podľa analýzy treba riešiť cez eurofondy. 
 

 
Slovensko poslalo do Bruselu analytickú časť tohto dokumentu, ako sa zaviazalo, ešte koncom apríla a strategickú časť by malo zaslať do konca mája. „Analytická časť má pomenovať slabé miesta a strategická časť má tieto slabé miesta odstrániť. Do polovice júna by sme mali na rade vlády schváliť Partnerskú dohodu, ako aj operačné programy, ktoré budú pripravené tak, aby sme ich vedeli schváliť,“ uviedol Vážny. 
 
Definitívna podoba návrhu Partnerskej dohody a operačných programov by mala odísť do Bruselu do konca júna. Podľa predbežnej dohody s Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre regionálnu politiku by mali poslať z Bruselu pripomienky v priebehu júla, alebo do konca júla. „Aby sme v auguste, septembri zapracovali pripomienky, resp. spracovali správu o nezapracovaní pripomienok. Cieľ je, aby sme v novembri schválili Partnerskú dohodu vrátane operačných programov,“ dodal Vážny. 
 

Šesť hlavných programov

Slovensko plánuje využívať peniaze EÚ v nasledujúcich siedmich rokoch cez šesť hlavných operačných programov. Ide o programy Výskum a inovácie, Integrovaná infraštruktúra (najmä dopravná), Ľudské zdroje, zamestnanosť a inklúzia, Kvalita životného prostredia, Integrovaný Regionálny operačný program a Efektívna verejná správa. Návrh štruktúry operačných programov financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov na programové obdobie 2014 až 2020, ktorý predložil Vážny, schválila vláda 20. marca. 
 
Na šesť základných operačných programov by podľa Vážneho malo ísť do 90 % z celkovej predpokladanej sumy okolo 14 mld. eur, ktorú by SR mala získať z EÚ v budúcom období eurofondov. Riadiť ich budú príslušné ministerstvá školstva, dopravy, práce, životného prostredia, pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a vnútra. Zvyšné prostriedky majú ísť na doplnkových päť operačných programov Rozvoj vidieka, Rybné hospodárstvo, Európska územná spolupráca, Technická pomoc a Interact, ktoré budú v pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva, Úradu vlády SR a Bratislavského samosprávneho kraja.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X