Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poplatky spojené so založením s.r.o.

Poplatky spojené so založením s.r.o.
Fotobanka Pixmac
15. júna 2012 Zdroj Glatzová & Co., s.r.o. Tlačiť

Rozhodli ste sa založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným? Neviete však, či jej založenie nebude pre vás príliš finančné náročné? Chceli by ste vedieť pred tým, ako spoločnosť s ručením obmedzeným začnete zakladať, koľko vás to bude stáť? Nech sa páči, nižšie nájdete základné poplatky, s ktorými musíte pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným počítať.

 

Koľko stojí založenie s.r.o.

Pri príprave zoznamu poplatkov za založenie spoločnosti s ručením obmedzeným sme vychádzali z predpokladu, že založená spoločnosť s ručením obmedzeným bude podnikať v rozsahu voľných, poprípade remeselných alebo viazaných živností. V prípade, ak na podnikanie bude potrebná licencia, poplatky za jej získanie môžu byť podstatne vyššie ako poplatky za získanie živnostenského oprávnenia. Taktiež predpokladáme, že spoločníkmi takejto spoločnosti ako aj jej konateľmi budú slovenské subjekty, resp. že všetky dokumenty budú podpisované na Slovensku. V prípade, ak by spoločníkom (-mi) a/alebo konateľom (-mi) boli zahraničné subjekty alebo ak by potrebné dokumenty boli podpisované mimo Slovenska, je potrebné počítať s tým, že notárske poplatky sú v jednotlivých krajinách iné ako aj dodatočnými nákladmi, ktoré môžu byť spôsobené potrebou apostilácie alebo superlegalizácie niektorých podpisov na dokumentoch a/alebo samotných dokumentov.  

 

 

Pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným je potrebné počítať so správnymi / súdnymi poplatkami za vydanie živnostenského listu a zápis spoločnosti do obchodného registra a s notárskymi poplatkami za overenie podpisov na niektorých dokumentoch ako aj za overenie pravosti kópií niektorých dokumentov.

 

Ušetríte ak budete komunikovať elektronicky prostredníctvom – ZEP

Na základe súčasne platnej právnej úpravy je možné založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, resp. podať návrh na obchodný register aj elektronicky. Pri elektronickom podaní návrhu na obchodný register je súdny poplatok za zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra podstatne nižší (- 50% v porovnaní s klasickým návrhom na obchodný register). Okrem toho, že ušetríte na poplatku, ušetríte aj na overovaní dokumentov a podpisov, keďže dokumenty sa k elektronickému návrhu prikladajú iba ako scan originálu, a teda nie je potrebné ich vyhotovovať vo viacerých origináloch, resp. robiť z nich overené kópie. Na elektronické podanie však potrebuje mať (vy alebo osoba, ktorá vo vašom mene (na základe splnomocnenia) bude návrh podávať) zaručený elektronický podpis.

 

Nižšie nájdete výšku poplatkov, s ktorými je potrebné pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným počítať a zoznam dokumentov, pri ktorých sa vyžaduje, aby ich podpis bol overený. 

 

Zoznam správnych / súdnych poplatkov za založenie spoločnosti s ručením obmedzeným

 

Typ poplatku   Výška poplatku
Vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení  
za každú voľnú živnosť 5 Eur
za každú remeselnú alebo viazanú živnosť 15 Eur
   
Podanie návrhu na OR  
klasické 331,50 Eur
elektronické 165,50 Eur
   
Vydanie listu vlastníctva* 8 Eur

* Listom vlastníctva sa preukazuje právny vzťah k nehnuteľnosti, v ktorej bude mať spoločnosť s ručením obmedzeným sídlo. Väčšinou je pre registrové súdy postačujúce, ak k návrhu na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra priložíte elektronický výpis z listu vlastníctva. Môže sa však v niektorých prípadoch stať, že registrový súd bude vyžadovať, aby ste mu predložili len taký výpis z listu vlastníctva, ktorý slúži na právne účely.

 

Zoznam notárskych poplatkov za založenie spoločnosti s ručením obmedzeným

Typ notárskeho osvedčenia  Počet kusov Výška poplatku
Overenie podpisu spoločníka (-ov) na spoločenskej zmluve 4x / 2x pri elektronickom podaní návrhu na OR 1,99 Eur za každý podpis na každej spoločenskej zmluve
Overenie podpisu konateľa (-ov) na návrhu na OR 1x / 0x pri elektronickom podaní návrhu na OR 1,99 Eur za každý podpis
Overenie živnostenských listov 2x / 0x pri elektronickom podaní návrhu na OR 1,33 Eur za každú, aj začatú, osvedčenú stranu
Overenie podpisu na splnomocnení 1x / 1 x pri elektronickom podaní návrhu na OR 1,99 Eur za každý podpis splnomocniteľa (-ov)

 

Z vyššie uvedeného je jednoznačné, že poplatky založenie spoločnosti s ručením sú pomerne nízke. Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným je tak prístupné pre každého, kto má záujem podnikať takouto formou.

 

Autor: Lucia Regecová

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X