Aktualizácia o 15:50: Cyperský parlament nebude v pondelok hlasovať o záchrannej pôžičke vo výške 10 miliárd eur
Cyperskí sporitelia, ktorí budú musieť zaplatiť daň z bankových vkladov, dostanú kompenzáciu vo forme podielov v bankách, ktoré budú garantované budúcim ziskom z predaja zemného plynu. Vyhlásil to prezident ostrovného štátu Nicos Anastasiades.
Aby Cyprus získal medzinárodnú finančnú pomoc, musel akceptovať daň z bankových vkladov, v opačnom prípade by krajina zbankrotovala, vysvetľoval prezident občanom v televíznom prejave.
Cyperčania obliehajú bankomaty
„Riešenie, ktoré sme dosiahli, nie je to, ktoré sme chceli, ale je za daných okolností menej bolestivé,“ dodal Anastasiades. Pôžičku ešte musí schváliť cyperský parlament, ktorý o nej mal začať rokovať v nedeľu, neskôr však zasadnutie presunul na pondelok, hoci ten je na Cypre štátnym sviatkom. Obyvateľov Cypru zachvátila panika v sobotu po tom, ako lídri EÚ a Medzinárodného menového fondu odsúhlasili pre ostrovnú krajinu záchrannú pôžičku.
Súčasťou jej prijatia je totiž okrem iného aj to, že na pomoci sa musia podieľať aj klienti tamojších bánk. Tí prídu o 6,75 percenta svojich vkladov a v prípade, že majú na účte viac ako 100 tisíc eur, banka im z uložených peňazí stiahne až 9,9 percenta. Obyvatelia sa snažili v reakcii na správy vybrať z bankomatov svoje úspory, banky ich však krátko na to uzavreli a zablokovali aj akékoľvek elektronické operácie.
Ruský prezident Vladimir Putin pokladá navrhovanú daň z bankových vkladov na Cypre za „neférovú, neprofesionálnu a nebezpečnú“. Podľa tajomníka ruského ministerstva financií Sergeja Šatalova „je zrejmé, že Cyprus je pod obrovským tlakom EÚ“. Cyperský minister financií Michalis Sarris by mal podľa predpokladov navštíviť Rusko v stredu. Ruské ministerstvo financií pre agentúru AFP uviedlo, že rokovať sa bude o reštrukturalizácii ruského úveru pre Cyprus.
Zdroj: SITA, Reuters, Podnikam.SK