Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kto môže uvažovať o reštrukturalizácii podniku v roku 2023 a aký dopad to má na zamestnancov?

reštrukturalizácia
reštrukturalizácia Foto: Getty Images
16. januára 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

V aktuálnom článku si priblížime proces reštrukturalizácie, jej dopad podnikanie a vzťahy podnikateľa. Reštrukturalizácia je jedným z možných spôsobov riešenia úpadku podnikateľa. V porovnaní s konkurzom, kedy sa majetok podnikateľa speňažuje s cieľom uspokojiť nároky veriteľov a firma zaniká, možno reštrukturalizáciu označiť za ozdravný proces, v rámci ktorého sa podnikateľ zbaví časti svojich dlhov a pokračuje vo výkone podnikateľskej činnosti.

Právny rámec pre reštrukturalizáciu

Právny rámec pre reštrukturalizáciu poskytuje zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „zákon o konkurze a reštrukturalizácii“). Cieľom tohto právneho predpisu je riešenie úpadku dlžníka speňažením jeho majetku a kolektívnym uspokojením jeho veriteľov (konkurz) alebo postupným uspokojením veriteľov dlžníka spôsobom dohodnutým v reštrukturalizačnom pláne (reštrukturalizácia).

Reštrukturalizácia je zákonom ustanovený postup, ktorý obsahuje množstvo rôznych procesných úkonov a povinných lehôt. Cieľom týchto ustanovení je najmä predchádzanie neúmernému predlžovaniu celého konania. Jednou z dôležitých podmienok reštrukturalizácie je uspokojenie pohľadávok veriteľov vo väčšom rozsahu, ako by boli uspokojené v prípade likvidačného konkurzu a zachovaná podstatná časť podnikania.

Z vyššie uvedeného sa môže javiť, že druhý spôsob v podobe reštrukturalizácie je výhodný pre všetky strany a tak by mohol byť preferovaný. Podnikanie ostáva pri reštrukturalizácii zachované a postupne sú uspokojované pohľadávky veriteľov dlžníka. Aby však dlžník mohol vstúpiť do reštrukturalizácie, musí predtým spĺňať zákonom ustanovené predpoklady. Výhody reštrukturalizácie zadlženého podniku tak môže využiť len podnikateľ, ktorý je v úpadku a spĺňa zákonom predpísané podmienky.

Zákon o konkurze a reštrukturalizácii definuje, kedy je dlžník v úpadku. Dlžník je úpadku vtedy, ak je platobne neschopný alebo predlžený. V praxi ide o nasledovné prípady:

  • právnická osoba je platobne neschopná, ak nie je schopná plniť 30 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi. Za jednu pohľadávku pri posudzovaní platobnej schopnosti dlžníka sa považujú všetky pohľadávky, ktoré počas 90 dní pred podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu pôvodne patrili len jednému veriteľovi,
  • fyzická osoba je platobne neschopná, ak nie je schopná plniť 180 dní po lehote splatnosti aspoň jeden peňažný záväzok. Ak peňažnú pohľadávku nemožno voči dlžníkovi vymôcť exekúciou alebo ak dlžník nesplnil povinnosť uloženú mu výzvou podľa ďalších ustanovení zákona o konkurze a reštrukturalizácii, aj v takom prípade sa predpokladá, že dlžník je platobne neschopný,
  • za predlženú považuje zákon takú osobu, ktorá je povinná viesť účtovníctvo podľa zákona č. 431/20002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, má viac ako jedného veriteľa a hodnota jeho záväzkov presahuje hodnotu jej majetku.

Upozornenie:

Zákon o konkurze a reštrukturalizácii výslovne ustanovuje, že každý dlžník je povinný predchádzať úpadku. Ak zo stavu svojho podnikania zistí, že mu hrozí úpadok, je povinný bez zbytočného odkladu prijať vhodné a primerané opatrenia na jeho odvrátenie. Za týmto účelom má každý dlžník zákonnú povinnosť sústavne sledovať vývoj svojej finančnej situácie a stav svojho majetku a záväzkov tak, aby mohol včas zistiť prípadnú hrozbu a prijať potrebné opatrenia na odvrátenie hroziaceho úpadku.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Postup pri vstupe do reštrukturalizácie
  • Začatie reštrukturalizačného konania
  • Dopad reštrukturalizácie na zamestnancov zadlženého podnikateľa
  • Hroziaci úpadok a preventívna reštrukturalizácia od 1.5.2022 a 17.7.2022

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howPrémiový obsahreštrukturalizáciarok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Krízový manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X