Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania zmeny viacerých zákonov, ktoré by mali podnikateľom znížiť administratívnu záťaž.
Ďalšie zákony sú majú zabezpečiť najmä obmedzenie daňových podvodov.
Nová legislatíva sa týka DPH, registračiek aj zrušenia kolkov
Poslanci posunuli do druhého čítania zvýšenie už existujúcej sadzby dane vyberanej zrážkou z 19 na 35 % a zabezpečenie dane pri platbách plynúcich daňovníkom z krajín, s ktorými nemá Slovensko uzavretú zmluvu o zamedzení dvojakého zdanenia. Taktiež by sa malo zjednodušiť poukazovanie 2 % podielu zaplatenej dane zamestnancami.
Balík legislatívnych zmien, ktoré poslanci posunuli do druhého čítania, obsahuje aj opatrenia, ktoré by mali pomôcť v boji proti daňovým podvodom. Ako jedno z najperspektívnejších by malo byť zavedenie kontrolného výkazu pri dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorý by mal priniesť efektívnejšiu a rýchlejšiu kontrolu daňových subjektov. Krížovou kontrolou faktúr podnikateľa s jeho obchodným partnerom by sa mali potlačiť daňové podvodné aktivity. Mali by sa tak odhaliť karuselové podvody, machinácie s faktúrami, či monitorovať rizikoví platitelia dane.
Proti návrhu sa postavila opozičná SaS, podľa ktorej je zavedenie kontrolného výkazu len ďalšou byrokratickou záťažou pre podnikateľov. „Ak má podnikateľ 50 firiem a robí medzi nimi množstvo obchodov, to sú veci, ktoré by mal odhaliť priemerne zdatný daňový úradník aj bez nejakého kontrolného výkazu. Problémom je ľudský faktor. Ja sa obávam, že daňoví úradníci sa teraz namiesto chytania skutočne veľkých rýb budú vybíjať na maličkostiach.“ skonštatoval poslanec NR SR Jozef Mihál. „Kultúra v oblasti DPH sa dostala na úroveň kanálu a nie je jednoduché s tým bojovať. Samozrejme, že je v tom ľudský faktor,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.
Súčasťou pripravených zmien je aj úprava zákona o používaní registračnej pokladnice, kde bolo posunuté do druhého čítania sprísnenia s cieľom eliminovať krátenie prijatých tržieb. Podnikatelia by tak mali byť povinní umožniť kontrolným orgánom prístup k uloženým údajom, či predkladať kontrolné záznamy. S nesúhlasí opozičná SDKÚ-DS, podľa ktorej ak podnikateľský subjekt neuvedie výnosy do pokladnice, pre kontrolné orgány ostanú naďalej neviditeľné. Poslanci posunuli do druhého čítania aj zmeny v oblasti spotrebných daní, konkrétne v zákone o minerálnom oleji. Administratívna záťaž by sa mala znížiť aj v oblasti spotrebnej dane z elektriny, uhlia a zemného plynu.
S účinnosťou od 1. júla 2014 by sa mali napríklad zrušiť kolkové známky. V priebehu budúceho roka by sa tak mali postupne zavádzať nové spôsoby platenia poplatkov.
Definitívne by mali novú legislatívu oslanci odsúhlasiť až na októbrovej schôdzi.