Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslancovi Švejnovi neprešla novela zákona o sociálnom poistení

Polsancovi Švejnovi neprešla novela zákona o sociálnom poistení
Poslanec NR SR Ivan Švejna (Most-Híd). Foto: SITA
11. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poslanec navrhoval zrušiť povinnosť platiť poistné do rezervného fondu solidarity pre zamestnávateľa, povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu.

Švejna navrhoval jeden starobný odvod na úrovni 22,75 %

Poslancovi Ivanovi Švejnovi (Most-Híd) v parlamente neprešiel do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnom poistení. Navrhoval v ňom zrušiť povinnosť platiť poistné do rezervného fondu solidarity pre zamestnávateľa, povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu. Súčasnú platbu poistného za tieto osoby žiadal pripočítať k riadnym odvodom do fondu starobného poistenia.

Namiesto dvoch terajších odvodov vo výške 18 % a 4,75 % tak mal vzniknúť jeden starobný odvod na úrovni 22,75 %, ktorý mal smerovať priamo do fondu starobného poistenia. Poistné do rezervného fondu solidarity by podľa návrhu opozičného poslanca platil len štát. 

Rezervný fond solidarity Sociálnej poisťovne je určený na dávky, na ktorých úhradu nie je dostatok finančných prostriedkov v príslušnom základnom fonde. „Počas príprav dôchodkovej reformy, ktorou sa zavádzala možnosť súkromného dôchodkového sporenia, boli odvody do základného fondu starobného poistenia upravené na 18 percent, aby sa 9-percentný odvod do druhého piliera javil ako polovica celkových odvodov na dôchodok,“ pripomenul Švejna.

Zároveň však bola podľa neho zvýšená sadzba poistného do rezervného fondu solidarity na 4,75 % na strane zamestnávateľa. „V praxi sa drvivá väčšina vybraných prostriedkov rok čo rok využíva výhradne na krytie deficitu v dôchodkovom poistení. De facto tak ide len o skrytý odvod na starobné dôchodkové poistenie,“ odôvodňoval svoj návrh poslanec. 

„Záležitosť, čo sa snažím riešiť, nie je nová, je to dlhoročná záležitosť, ktorá bola v zákone zakotvená už v roku 2004. To znamená, že sa neodôvodnene kráti dôchodok pre ľudí, ktorí sú v dvojpilierovom systéme,“ povedal vo štvrtok na brífingu Švejna. Podľa neho, ak by sa prijal návrh novely, tak by vznikol úplne iný obraz o tom, komu sa oplatilo vstúpiť do druhého piliera a komu nie. 

Ako ďalej Švejna dodal, ministerstvo práce odhaduje, že 10 až 20 percent ľudí bude mať z dvojpilierového systému viac, ako keby doň nevstúpili alebo ako keby zostali len v prvom pilieri. Ak by sa však prijala novela, tak Švejna odhaduje rozsah minimálne 20 až 30 % ľudí. Poslanec tiež vyjadril sklamanie z toho, že jeho návrh nepodporili aj niektorí zástupcovia opozície.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X