Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poslancovi Švejnovi neprešla novela zákona o sociálnom poistení

Polsancovi Švejnovi neprešla novela zákona o sociálnom poistení
Poslanec NR SR Ivan Švejna (Most-Híd). Foto: SITA
11. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poslanec navrhoval zrušiť povinnosť platiť poistné do rezervného fondu solidarity pre zamestnávateľa, povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu.

Švejna navrhoval jeden starobný odvod na úrovni 22,75 %

Poslancovi Ivanovi Švejnovi (Most-Híd) v parlamente neprešiel do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnom poistení. Navrhoval v ňom zrušiť povinnosť platiť poistné do rezervného fondu solidarity pre zamestnávateľa, povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu. Súčasnú platbu poistného za tieto osoby žiadal pripočítať k riadnym odvodom do fondu starobného poistenia.

Namiesto dvoch terajších odvodov vo výške 18 % a 4,75 % tak mal vzniknúť jeden starobný odvod na úrovni 22,75 %, ktorý mal smerovať priamo do fondu starobného poistenia. Poistné do rezervného fondu solidarity by podľa návrhu opozičného poslanca platil len štát. 

Rezervný fond solidarity Sociálnej poisťovne je určený na dávky, na ktorých úhradu nie je dostatok finančných prostriedkov v príslušnom základnom fonde. „Počas príprav dôchodkovej reformy, ktorou sa zavádzala možnosť súkromného dôchodkového sporenia, boli odvody do základného fondu starobného poistenia upravené na 18 percent, aby sa 9-percentný odvod do druhého piliera javil ako polovica celkových odvodov na dôchodok,“ pripomenul Švejna.

Zároveň však bola podľa neho zvýšená sadzba poistného do rezervného fondu solidarity na 4,75 % na strane zamestnávateľa. „V praxi sa drvivá väčšina vybraných prostriedkov rok čo rok využíva výhradne na krytie deficitu v dôchodkovom poistení. De facto tak ide len o skrytý odvod na starobné dôchodkové poistenie,“ odôvodňoval svoj návrh poslanec. 

„Záležitosť, čo sa snažím riešiť, nie je nová, je to dlhoročná záležitosť, ktorá bola v zákone zakotvená už v roku 2004. To znamená, že sa neodôvodnene kráti dôchodok pre ľudí, ktorí sú v dvojpilierovom systéme,“ povedal vo štvrtok na brífingu Švejna. Podľa neho, ak by sa prijal návrh novely, tak by vznikol úplne iný obraz o tom, komu sa oplatilo vstúpiť do druhého piliera a komu nie. 

Ako ďalej Švejna dodal, ministerstvo práce odhaduje, že 10 až 20 percent ľudí bude mať z dvojpilierového systému viac, ako keby doň nevstúpili alebo ako keby zostali len v prvom pilieri. Ak by sa však prijala novela, tak Švejna odhaduje rozsah minimálne 20 až 30 % ľudí. Poslanec tiež vyjadril sklamanie z toho, že jeho návrh nepodporili aj niektorí zástupcovia opozície.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X