- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť živnosť
- Postup na založenie živnosti cez internet. Z pohodlia domova to stále nejde!
Postup na založenie živnosti cez internet. Z pohodlia domova to stále nejde!
V digitálnej ére si môžete založiť živnosť takpovediac z obývačky. No viac-menej stále len teoreticky. Čo budete potrebovať a čo všetko zaplatíte za výhodnejšie ceny elektronickej registrácie?
Živnosť je stále najrozšírenejšia
Podnikanie na základe živnosti je dnes na Slovensku najrozšírenejšia forma podnikania. Na naštartovanie vlastného sna stačí prakticky len vek minimálne 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a trestná bezúhonnosť. Po splnení týchto podmienok si môžete založiť minimálne jednu z voľných živností. Pri remeselných budete potrebovať výučný list v obore a pri viazaných je potrebná spôsobilosť získaná aj inak ako vyučením. Vo všetkých prípadoch však platí, že sa živnosť dá založiť cez internet a existujú dva spôsoby, ktoré môžete využiť.
Necháte to na profesionálov
Na trhu je niekoľko firiem, ktoré za vás vybavia ako živnostenské oprávnenie, tak aj ohlásenie zmien v živnostenskom registri. Všetko ide jednoducho, spoločnosť za vás s úradmi všetko odkomunikuje, vykoná všetky potrebné registrácie. Na zadávanie svojich predstáv budete potrebovať len počítač a internet, prostredníctvom ktorého si s firmou všetko vyjasníte. Napriek tomu vás neobíde cesta na poštu. Budete potrebovať firme poslať splnomocnenie, pre fyzické osoby však nemusí byť notársky overené. Potom už len počkáte na svoje vlastné živnostenské oprávnenie, ktoré vám príde do schránky.
Elektronické ohlásenie živnosti na vlastnú päsť
Ak chcete žiť vo svete technologických nomádov a rezignujete na chodenie po úradoch, živnosť si založíte prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy. V sekcii Služby živnostenského registra nájdete všetky potrebné dokumenty, ktoré budete potrebovať k akceptovaniu žiadosti. Tlačivá potrebné k elektronickému ohláseniu živnosti vyplníte elektronicky, dokumenty priložíte naskenované.
Fyzická osoba k ohláseniu živnosti priloží v elektronickej podobe dobre čitateľné (naskenované) nasledovné doklady:
- Doklad o plnoletosti
- Výpis z registra trestov
- Doklad preukazujúci odbornú spôsobilosť fyzickej ak ohlasuje remeselnú alebo viazanú živnosť
- Súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie (ak ho podnikateľ ustanovuje),
- Doklad preukazujúci oprávnenie užívať nehnuteľnosť (len v prípade ak, adresa miesta podnikania fyzickej osoby je odlišná od miesta bydliska)
Vybaviť si treba nový občiansky preukaz
Hoci na prvý pohľad vyzeralo založenie živnosti na vlastnú päsť dosť jednoducho, pred tým ako vykonáte elektronickú registráciu živnosti budete potrebovať o niečo viac ako pár klikov myšou. Veľkou výzvou sú zatiaľ hardvérové požiadavky. Nezaobídete sa bez minimálne operačného systému Windows XP, no odporúča sa Windows 7 a vyšší, ako aj web prehliadač MS Internet Explorer verzia 6.0. To má síce už dnes takmer každý, no uvedený prehliadač potrebujete kvôli službám vyžadujúcim podpísanie formulára zaručeným elektronickým podpisom a práve tu začínajú prvé komplikácie . Na Ústredný portál verejnej správy sa musíte najprv prihlásiť. To je však možné len prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu, teda takzvanej eID karty. Štát elektronické občianske preukazy s čipom už síce vydáva od decembra 2013, no zatiaľ ním disponuje menšina obyvateľov. Budete si ho preto musieť vybaviť.
Podpisovať sa budete elektronicky
Nový občiansky preukaz bude len prvým krokom a rozhodne nie posledným. Na podpisovanie žiadosti potrebujete kvalifikovaný certifikát pre vytváranie zaručeného elektronického podpisu. Ten môžete mať bezplatne nahratý práve do nového občianskeho preukazu, no korektné používanie si bude vyžadovať aj čítačku čipových kariet a stiahnuť si všetok softvér potrebný pre používanie zaručeného elektronického podpisu. Zaobstaranie tohto technologického vybavenia je síce bezplatné, ale v praxi vám zaberie viac času ako ohlásenie živnosti off-line, teda priamym prihlásením sa na úrade.
Cez internet ušetríte na poplatkoch
Za patálie spojené so zabezpečovaním si potrebného „hardvéru“, prináša elektronické ohlasovanie živnosti finančnú úsporu. Ak sa rozhodnete pre klasický spôsob založenia živnosti na živnostenskom úrade, za každú voľnú živnosť zaplatíte správny poplatok vo výške 5 eur a za každú remeselnú alebo viazanú živnosť správny poplatok vo výške 15 eur. Pri ohlasovaní živností prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy ušetríte na poplatkoch. Za voľnú živnosť nie je účtovaný žiadny správny poplatok a takúto živnosť vybavíte prakticky zadarmo. Ušetríte aj na viazaných a remeselných živnostiach, kde je výška poplatku za každú jednu znížená na polovicu, teda zaplatíte 7,50 eur.