Potenciál klastrov na Slovensku
Automobilové, strojárske a klastre cestovného ruchu sú najznámejšie na Slovensku. Vznikli aj napriek zložitej situácii – pri absencii vhodnej legislatívy, ktorá by definovala a podporovala klastre ako také. Okrem tradičných klastrov, v súčasnosti pozorujeme rastúci potenciál pre vznik nových klastrov prierezového charakteru. Radia sa k nim pilotné projekty v rámci medzinárodného projektu CluStrat – „Aktívny vývoj ľudstva a jeho starnutie“ a „Budovy s nulovou spotrebou energie“. Ich cieľom je vytvárať siete a kontakty medzi zúčastnenými stranami, ponúknuť im možnosti pokročilých technológií, predstaviť nové koncepty na praktických ukážkach, školenia a transfer know-how.
Ku klastrovým koncepciám v rámci projektu CluStrat zorganizovala Slovak Business Agency v spolupráci s trenčianskou SOPK Regionálny dialóg, ktorého hlavnou témou boli „Nové trendy v klastrovej politike“.
Podujatie, určené zástupcom verejnej sféry, tvorcom a realizátorom klastrových politík, klastrom, malým a stredným podnikom (MSP), ako aj vedecko-výskumným a vzdelávacím inštitúciám, ponúklo množstvo inšpiratívnych myšlienok, ktoré vyvolali aktívnu diskusiu.
Klastre a klastrová politika
K téme klastre a ich rozvoju na území Slovenska prispeli počas regionálneho podujatia svojím príspevkom viacerí významní predstavitelia. Východiská tvorby klastrovej politiky predstavil Miroslav Balog zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Zameral sa na lokálny, ale aj medzinárodný charakter jej tvorby a porovnanie s okolitými krajinami. Klastrové politiky sú vo veľkej miere zamerané najmä na vedu a technológiu (42 %), na druhom mieste je priemysel a podnikanie (38 %) a v neposlednom rade regióny (20 %). Účastníci sa ďalej dozvedeli viac o vplyve klastrovej politiky na rozvoj automobilového priemyslu priamo z pohľadu riaditeľa automobilového klastra Romana Bíra. O aktivitách Slovenského plastikárskeho klastra (SPK) a o tom, ako je prepojený výskum a vývoj do praxe hovorila Darina Machovičová z SPK. V rámci diskusie odzneli aj výzvy, ktorým musia klastre čeliť.
„V súčasnosti sa stretávame s obmedzenými možnosťami zapájania sa do projektov chýbajúcou legislatívou na podporu klastrov, či s faktom, že predkladané výzvy nie sú smerované na klastre. Sú to nástrahy, ktorým musia klastre čeliť, aby mohli byť úspešné,“ uviedol Roman Bíro.
Nové trendy v klastrovej politike
Spoločnú stratégiu nových konceptov klastrovania pri podpore rozvíjajúcich sa ekonomických sektorov účastníkom prezentovali výstupy pilotných projektov v rámci CluStratu, ktoré sú výzvou pre MSP a pre rozšírenie ich aktivít. Prvý z nich – problematika Budov s nulovou spotrebou energie – Použitie zelenej energie – poukazuje na to, ako je téma spotreby úzko prepojená s našou blízkou budúcnosťou v oblasti šetrenia energií. Navyše, predstavuje príležitosť pre verejnosť a podnikateľské prostredie v rámci regiónov EÚ ako dosiahnuť finančnú úsporu vďaka šetreniu energetických zdrojov. Výstupom projektu je vypracovanie benchmarkingovej štúdie pre slovenský trh, ktorá pojednáva o transformácii starých budov na budovy s takmer nulovou spotrebou energie.
„Ideou projektu „Budov s nulovou spotrebou energie“ je začleniť myšlienky o úspore energií do národných a regionálnych strategických politických dokumentov. Žiaľ, to, čo nefunguje, je legislatíva a podnikateľské prostredie a v neposlednom rade aj finančné nástroje podporujúce transformáciu energetickej efektívnosti starých budov,“ uviedla Jarmila Dubrovayová, koordinátorka projektu CluStrat na Slovensku.
Druhým pilotným projektom je projekt „Aktívny vývoj ľudstva a jeho starnutie“, ktorý je zameraný na podporu stále aktuálnejších „smart domov a domácností“. Cieľovou skupinou sú najmä seniori a hendikepovaní ľudia, ktorým by tento typ zariadenia domácnosti uľahčilo každodenný život.
O projekte CluStrat
Cieľom projektu CluStrat je zmeniť pohľad na fungovanie klastrov a preniesť najlepšie koncepcie do klastrových politík jednotlivých krajín a v spolupráci s ostatnými projektovými partnermi zabezpečiť implementáciu projektu do reálneho života. CluStrat je strategický inovačný projekt implementovaný prostredníctvom programu Stredná Európa, spolufinancovaný z Európskeho regionálneho rozvojového fondu. V rámci Slovenska sú partnermi Slovak Business Agency, Klaster AT+R a Únia Klastrov Slovenska.
Zdroj: Slovak Business Agency