Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinnosti živnostníkov voči SP sa posudzujú k 1. júlu

Povinnosti živnostníkov voči SP sa posudzujúú k 1. júlu
Ilustračné foto SITA
7. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Povinnosť živnostníkov platiť poistné na sociálne poistenie sa na novo posudzuje až k prvému júlu tohto roka. Ide o termín, dokedy im môže vzniknúť či zaniknúť povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne (SP). Informoval o tom jej hovorca Peter Višváder.
 
„Mnohí zo živnostníkov sa totiž po tom, ako na daňové úrady podali daňové priznania, obracajú na pobočky Sociálnej poisťovne s otázkami, kedy a od akej hranice príjmu majú platiť novú sumu poistného,“ uviedol Višváder.
 

Poistné treba platitť od príjmu 4 716 €

Povinné nemocenské a dôchodkové poistenie živnostníkov vzniká v závislosti od dosiahnutých príjmov v predchádzajúcom kalendárnom roku. Povinnosť prihlásiť sa a platiť poistné do SP majú od prvého júla tie samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorých celkový hrubý príjem na daňovom priznaní za rok 2012 prekročil zákonom stanovenú hranicu 4 716 eur.
 
Živnostník, ktorému po prekročení spomínaného príjmu vzniká povinné poistenie po prvýkrát, sa musí k prvému júlu 2013 prihlásiť cez Registračný list FO – prihláška SZČO. Doručiť ho na pobočku Sociálnej poisťovne v mieste svojho trvalého bydliska môže osobne, alebo prostredníctvom pošty, a to do 9. júla. „SZČO, ktorá platí poistné už v súčasnosti a ktorej príjem presiahol hranicu 4 716 eur bez ohľadu na to, koľko mesiacov trvala živnosť, nevzniká žiadna oznamovacia povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Takémuto živnostníkovi vzniká len povinnosť od 1. júla 2013 si prepočítať výšku poistného,“ uviedol Višváder. 
 
 
Ak príjem SZČO neprekročí hranicu 4 716 eur, povinné poistenie, ktoré mala, jej zanikne k 30. júnu tohto roka. V tomto prípade sa musí odhlásiť z povinného poistenia taktiež cez Registračný list. Doručiť ho na príslušnú pobočku SP musí do 8. júla. „Sociálna poisťovňa upozorňuje SZČO, že v dostatočnom časovom predstihu zverejní aj tento rok na svojej webovej stránke kalkulačku, ktorá im uľahčí výpočet poistného na povinné dôchodkové a povinné nemocenské poistenie od 1. júla 2013,“ dodal hovorca Sociálnej poisťovne.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X