Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pozitíva eura podľa ekonómov prevažujú nad negatívami

Pozitíva eura podľa ekonómov prevažujú nad negatívami
Ilustračné foto: SITA/AP
22. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kríza v eurozóne sa podľa ekonómov dá riešiť prijatím štrukturálnych reforiem, dokončením bankovej únie, škrtmi vo verejných výdavkoch a hlbšou fiškálnou úniou. 

V otázjke vstupu nových štátov do eurozóny sú ekonómovia nejednotní

Po takmer päťročnom používaní spoločnej európskej meny na Slovensku jej pozitíva prevažujú nad negatívami. Myslí si to 16 z 21 ekonómov, ktorých oslovil inštitút INEKO. Štyria ekonómovia si myslia, že pozitíva sú zhruba rovnaké ako negatíva a jeden na otázku nevedel odpovedať.
 
Ani jeden z oslovených ekonómov si nemyslí, že negatíva prevažujú nad pozitívami. Ekonómovia sa tak vyjadrili v ankete, ktorú INEKO v spolupráci s partnerskými organizáciami V4+ uskutočnil medzi účastníkmi medzinárodného workshopu zameraného na zhodnotenie vstupu Slovenska do eurozóny.
 

 
Medzi hlavné pozitíva respondenti podľa INEKO zaradili zníženie transakčných nákladov a vyššiu kurzovú stabilitu v zahraničnom obchode. Pozitívom sú podľa oslovených ekonómov aj lepšie podmienky na financovanie verejného dlhu. Za hlavné negatíva označili náklady vyplývajúce z účasti Slovenska na záchranných finančných mechanizmoch eurozóny a taktiež neistotu budúceho inštitucionálneho usporiadania eurozóny. 
 
Takmer všetci respondenti ankety sa zhodli, že z dlhodobého hľadiska by euro prospelo aj iným postkomunistickým štátom. Viacerí ekonómovia odporučili spomínaným štátom počkať so vstupom niekoľko rokov, kým sa ujasní inštitucionálny rámec eurozóny. Niektorí si naopak myslia, že je lepšie vstúpiť čím skôr, aby krajiny mohli aktívne ovplyvniť tvorbu novej podoby eurozóny.
 
V prípade Poľska osem ekonómov odporučilo vstup do menovej únie čím skôr a deväť po niekoľkých rokoch. V prípade Českej republiky prejavilo názor za vstup čím skôr rovnako osem ekonómov a desať až po niekoľkých rokoch. Maďarsku odporučilo vstup čím skôr deväť ekonómov a jedenásť po niekoľkých rokoch. Za rýchle alebo neskoršie zavedenie eura v Bulharsku sa vyjadrilo zhodne sedem oslovených respondentov, v prípade Rumunska odpovedalo šesť ekonómov za rýchly vstup do eurozóny a osem za vstup po niekoľkých rokoch. 
 
Účastníci workshopu sa podľa INEKO vyjadrili aj k otázke efektívneho riešenia dlhovej krízy v niektorých štátoch eurozóny. Za najefektívnejšie označili prijatie štrukturálnych reforiem, ďalej dokončenie bankovej únie, škrty vo verejných výdavkoch a hlbšia fiškálna únia. Za menej efektívne riešenia označili expanzívnu monetárnu politiku, zvýšenie investícií a vylúčenie niektorých krajín z eurozóny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X