Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odhlučnenie a akustika kancelárie

1.png
Foto: akustická-izolácia.sk
12. decembra 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Čoraz častejšie sa vo firmách stretávame s kanceláriami typu open-space. Tieto kancelárie so sebou prinášajú mnohé pozitíva – zvýšenie spolupráce zamestnancov, moderný vzhľad priestorov či využitie trendy materiálov. Na druhej strane tu máme však jedno veľké negatívum – problémy s akustikou. Bohužiaľ, sa na ne naráža, až keď je príliš neskoro.

Pri zlom zariadení open-space priestorov môže dochádzať k zvýšeniu civilizačných chorôb a podráždeniu medzi zamestnancami.

Čomu dáme prednosť

Zamestnávatelia pre svoje priestory nadšene využívajú materiály ako je betón, sadrokartón, kov alebo sklo. To má však negatívny vplyv na akustiku celého priestoru, v ktorom to začne znieť ako v jaskyni. V budove zloženej z hladkej podlahy, plochého stropu, betónových priečok s hladkou povrchovou úpravou a sadrokartónu sa nie je čomu čudovať. Snaha ušetriť, podcenenie problematiky akustiky alebo názor, že táto záležitosť leží na ramenách nájomcov či prevádzkovateľov potom vedie práve k týmto akustickým problémom. Vyššie spomínané materiály však vyhrávajú, aj napriek tomu, že sa javia ako akusticky najhorší možný stavebný variant. Aj tak ich dnes vidíme až v deväťdesiatich percentách väčších i menších firiem – sú totiž štýlové a cenovo dostupné.

Pri plánovaní priestorov zamestnávatelia problém akustiky väčšinou ani nespoznajú. Ten vypláva na povrch až vo chvíli príchodu zamestnancov, ktorým sa v tomto priestore nepracuje ani zďaleka dobre. Hlasité rozhovory okolo, hluk, ťukanie do klávesníc a neustále zvonenie telefónov. Negatívna pracovná morálka je týmto spôsobom okamžite zaistená a s tým aj vplyv na psychickú kondíciu pracujúcich. Výskumy lekárov preukázali u zamestnancov pracujúcich v takýchto priestoroch napríklad zvýšenie krvného tlaku, migrény, tráviace problémy a v extrémnych prípadoch hovoria aj o depresii. Obdobne to platí aj pre akustiku jedálne alebo triedy.

Pokiaľ si chce firma udržať dobrú pracovnú úroveň a psychickú pohodu zamestnancov, mala by podniknúť určité zmeny. Máloktorá z nich si však môže dovoliť investíciu do kompletného prebudovania pracovných priestorov, a tak sa zamestnávatelia snažia situáciu zachrániť opäť pomocou vyššie spomínaných materiálov. Vytvoria nimi ďalšie priečky, steny na predeľovanie priestorov alebo vytvoria menšie miestnosti v rámci open-space priestoru, ktoré potom slúžia na hovory, porady, školenia či pohovory. Svoj problém však fakticky ale nevyriešia.

2.png
Foto: akustická-izolácia.sk

Melamín ako posledná šanca pre lepšiu akustiku

Čo teda robiť, aby firmy nemuseli svoje pracne vybudované priestory úplne odpísať? Asi každý zamestnávateľ sa chce vyhnúť zbytočným zásahom do konštrukcie, prerušeniu prevádzky aj hluku, zároveň však túži aj po aspoň trochu vzhľadnom a elegantnom dizajne priestorov. Ako najlepšia a veľmi efektívna možnosť je skvelý vynález s názvom melamín.

Melamín je druh živice, ktorý sa používa na výrobu penových blokov. Melamínové dosky, ktoré sa z tohto materiálu režú môžu mať úplne ľubovoľný tvar aj veľkosť. Nielenže sú ultraľahké (jeden dkg 100 x 100 x 4,5cm má približne 200 g), ale sú aj nehorľavé a nenápadne bielo či svetlo sivo sfarbené. V sekcii poréznych materiálov, čo sa týka zvuku a jeho pohltenia, sú momentálne to najlepšie, čo sa dá na trhu zohnať.

Tisíc príležitostí, jeden materiál

Na dosiahnutie najlepšej možnej akustiky kancelárie má preukázateľne najvyšší efekt aplikácia melamínu od stropu. Tento postup je jednoduchší, než sa na prvý pohľad môže zdať. Počas samotnej úpravy a inštalácie je možné dosky melamínu veľmi jednoducho rezať. Nielen však do iných tvarov, do dosky je tiež veľmi ľahké vyrezávať žľaby pre káble, rúrky či ďalšie aspekty potrebné na vhodnú a flexibilnú aplikáciu melamínu. Dosky sa dajú aj do určitej miery ohýbať a pokiaľ budú na aplikáciu zvolené tie s maximálnou hrúbkou piatich centimetrov, nebudú im vadiť ani klenuté stropy.

Na použitie do spomínaných prevádzok a priestorov je táto miera dosiek zároveň optimálnou hrúbkou. Melamínový panel má totiž práve od tejto hrúbky (okolo štyroch až piatich centimetrov) prijateľné absorpčné koeficienty, a to už od frekvencie medzi 315 a 500 Hz. V praxi to potom znamená dostatočné pokrytie a obmedzenie klasických každodenných zvukov ako je ľudský hlas, hlasný pohyb stoličiek, šum tlačiarní, cinkanie riadu, ťukanie do klávesnice a čokoľvek ďalšie spojené s bežnou dennou prevádzkou kancelárie. Pre lepšiu predstavu ako z obrázkov a grafov si môžete sami vypočuť ukážky pred a po samotnej inštalácii panelov melamínového odhlučnenia, ktoré sa nachádzajú na úplnom konci tohto článku.

Všetky tieto vyššie zmienené vlastnosti melamínu, ako akustického materiálu dokazujú, že je vhodný takmer do akýchkoľvek priestorov. Vďaka svojmu nenápadnému vzhľadu je veľmi estetický – napríklad pri aplikácii na plochý biely či sivý strop ani zďaleka nenarušíte doterajší štýl interiéru. Na výrazné zlepšenie navyše nie je potrebné obkladať celý strop. Stačí rovnomerne rozmiestniť obklady približne na päťdesiat percent plochy celého stropu. Samotná inštalácia je veľmi tichý proces bez zbytočného neporiadku, môže k nej teda dôjsť aj za bežnej pracovnej prevádzky.

3.png
Foto: akustická-izolácia.sk

Inštalácia akustických prvkov tromi spôsobmi

Ako už bolo vyššie spomenuté, aplikácia melamínu je veľmi nenáročná. Prebieha pomocou lepenia plochy na hladký strop, klasicky vo forme dosiek, veľkostne aj tvarovo prispôsobeným potrebám majiteľa. Na lepenie sa využíva rýchloschnúca a nízko-expanzná lepiaca pena. Kvôli ultratenkej povahe dosiek sa však na ne samotné lepidlo používa iba minimálne. Tým sa zároveň prípadne dajú pomerne ľahko odlepiť a dosky sa môžu znova použiť na inom mieste.

Druhou možnosťou pre lepšiu akustiku kancelárie je metóda zavesenia. Tá je najpraktickejšia pre interiér s vyššou svetlou výškou. Závesné akustické dosky nielen skvele fungujú, ale môžu aj vytvoriť jedinečný a zaujímavý dizajnový prvok. Materiál melamínových komponentov je ultraľahký, nie je preto nutné háčiky privrtávať a vytvárať tak zbytočný hluk a neporiadok. Na nalepenie skvele poslúži napríklad lepidlo Mamut.

Niektoré závesné akustické panely môžu byť aj niekoľkovrstvové a tým aj príliš ťažké. Ich cena sa potom omnoho navýši a ich inštalácia aj logistika je príliš komplikovaná. Ich aplikácia sa preto nezaobíde bez vŕtania a pri prípadnom odtrhnutí môžu byť ťažké visiace panely aj nebezpečné. Aj napriek tomu na nich stále môžeme naraziť v mnohých priestoroch s vysokými stropmi. Melamín je totiž v akustickej brandži pomerne nový a nie príliš známy.

Ďalším variantom inštalácie je možnosť vkladania melamínovej kazety do rastra. Tento typ inštalácie je teda vhodný pre priestory s už vyhotoveným rastrovým alebo kazetovým typom stropu. Ani tento variant nie je potrebný pre celý strop, správnu službu poskytne aj vloženie kaziet na štyridsať až päťdesiat percent plochy – podľa individuálnej situácie daných priestorov. Z kaziet sa potom pre zaujímavejší vzhľad priestorov skladajú napríklad šachovnice alebo matice, kedy je každá druhá kazeta vyrobená práve z melamínu.

Zákaz dotýkania sa melamínu

Melamín sa môže použiť aj na steny, ale väčšinou sa to neodporúča. Nielen že obkladanie stropov má najefektívnejší účinok, ale zároveň aj praktický dôvod. V klasických priestoroch sa na strop takmer nepráši, nie je preto potrebné melamín pravidelne utierať a čistiť. Nikto naňho ani nesiaha a neopiera sa oňho. To je preňho totiž veľmi nežiadúce a môže sa tak ľahko poškodiť. Celkovo sa preto neodporúča inštalácia melamínových dosiek vo výškach, kam môže niekto dosiahnuť. Predovšetkým je biely melamín náchylný na zašpinenie či poškodenie, preto už pri inštalácii je vhodné mať na rukách čisté rukavice.

4.png
Foto: akustická-izolácia.sk

Ide to aj inak alebo akustická pena

Skvelou alternatívou melamínovej peny je štandardná polyuretánová akustická pena. Zaujme hlavne svojou nižšou cenou, špeciálnou metódou sa dá taktiež ďalej farbiť, čím z nej môžete vytvoriť skvelý dizajnový prvok. Nevýhodou tejto lacnejšej alternatívy je však to, že nie je úplne horľavá, ale iba samozhášavá.Dizajnovo veľmi zaujímavou voľbou sú akustické obrazy.

Okrem akustickej pohody dodajú miestnosti aj tú estetickú, pri ich inštalácii môžete navyše použiť akúkoľvek vlastnú fotografiu. Pokiaľ túžite po akustickom vylepšení priestorov, ale nechcete mať miestnosť obloženú akustickou penou, je pre vás táto možnosť tá pravá.

Akustický paraván je veľmi skladnou a jednoducho použiteľnou možnosťou, navyše sa dá vďaka veľkým plastovým kolieskam kamkoľvek previezť. Pre menšiu skupinu ľudí vám úplne postačí jeden alebo dva paravány postavené do štvorca. Zadnú dosku konštrukcie tvorí sololit, rám sa skladá z drevotriesky s povrchovou úpravou dyhy. Vyrába sa ručne z kvalitného dreva a jeho rozmery sú 200 x 100 x 10 cm.

5.png
Foto: akustická-izolácia.sk

Vyššia efektivita s nižším hlukom

Príjemné prostredie pre prácu a s ňou aj porozumenie pri rozhovoroch, zníženie ozveny či zaostrenie zvuku multimediálnych zariadení. Inštaláciou akustického obloženia sa zníži celková hladina hluku a akustická energia, ktorá sa inak šíri po holých plochách miestností, sa bude menej sčítať. Dôjde k zníženiu až o 3-6 dB, čím sa celý priestor značne stíši (ľahko odhluční) a vytvorí nový, príjemný, a hlavne efektívny pracovný priestor.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

akustikaodhlučneniePR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Biznis a spoločenská etiketa v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05dec8:30Biznis a spoločenská etiketa v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05dec8:30Zákon o dani z finančných transakcií8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X