Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako predísť znehodnoteniu peňazí v roku 2024?

Business Planning and Investment Strategy: Productive Meeting for Budget Analysis and Financial Success.
Foto: Adobe Stock
19. apríla 2024 Autor Informačný servis Tlačiť

Inflácia bola v poslednom období horúcou témou. Kým ceny neustále rastú, hodnota peňazí klesá. Nechávať v takomto prípade peniaze odpočívať na bežných účtoch v bankách nie je kvôli nízkym úrokom najefektívnejšie. Ak chcete svoje peniaze chrániť pred infláciou a zároveň ich zhodnotiť, existuje možnosť investovania, pred ktorým si je však nutné poriadne všetko naštudovať a dôkladne sa oboznámiť s tým, ako predísť znehodnoteniu peňazí.

Čo je to inflácia?

Skôr ako sa pustíte do zhodnocovania svojich úspor alebo ochrany peňazí pred infláciou, mali by ste vedieť, čo to presne inflácia je. Ide o ekonomický pojem, ktorý označuje celkový nárast cien tovarov a služieb v určitom časovom období v danej ekonomike. V podstate je to ukazovateľ, ktorý meria pokles kúpnej sily.

Rast spotrebiteľských cien produktov a služieb, ktoré patria do tzv. spotrebného koša je každý mesiac vyhodnocovaný štatistikmi. Pokiaľ rastú ceny potravín, drogérie, stavebných materiálov, elektriny a iných produktov a služieb zaradených do spotrebného koša, stúpa aj miera inflácie.

Napriek tomu, že podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky v marci 2024 medziročná inflácia klesla, stále bola na úrovni 2,3 % (vo februári 3,4 %). Podľa úradu ide o najnižšiu hodnotu od leta 2021 a trend spomaľovania rastu cien pokračuje. Spotrebiteľské ceny vzrástli v marci oproti februáru o 0,1 % a spolu za tri mesiace roka 2024 sa zvýšili medziročne o 3,2 %.

Odhadnúť budúci vývoj inflácie je ale náročné, pretože ju ovplyvňuje mnoho faktorov ako spomínaný rast cien, zvyšovanie miezd, dopyt a ponuka aj menová politika. Chrániť sa voči inflácii je možné aj vďaka investovaniu, obchodovaniu či sporeniu.

Investovanie, obchodovanie alebo sporenie?

Všetky tri možnosti majú potenciál ochrániť financie pred znehodnotením. Rozdiel medzi nimi je však zásadný.

Investovanie je v podstate vkladanie peňazí napríklad do investičných produktov, s cieľom vytvoriť zisk. Táto činnosť môže zahŕňať nákup cenných papierov, ako sú akcie, dlhopisy a podielové fondy, nákup nehnuteľností so zámerom ich prenajímať alebo predať so ziskom.

Môže však ísť aj o aj investovanie do startupov, umenia a podobne. Zlato ako obľúbená komodita je vhodná najmä na dlhodobé investície, resp. ochranu peňazí pred infláciou.

Pasívne investovanie do ETF cez XTB je vhodné aj pre začínajúcich investorov. A čo sa týka výhod, ako sa uvádza priamo na stránke tohto brokera: „V porovnaní s podielovými fondmi majú ETF nižšie nákladové pomery, vďaka čomu sú pre mnohých investorov nákladovo efektívnejšie a predstavujú pasívnu investičnú možnosť. Daňové zaobchádzanie s týmito aktívami je podstatne priaznivejšie ako s ich náprotivkami.“

  • Obchodovanie je na rozdiel od investovania krátkodobá aktivita, ktorá sa sústredí na zisk z denných, týždenných či mesačných výkyvov cien. Obchodníci nakupujú a predávajú aktíva dynamicky, aby vyťažili z trhových pohybov. Nie je to však ideálna cesta pre začiatočníkov, nakoľko si vyžaduje viac skúseností a rýchlosť pri rozhodovaní.
  • Sporenie je odkladanie finančných prostriedkov na „horšie časy“, alebo na nejaký konkrétny účel. Môže ísť o jednorazové alebo pravidelné vklady na sporiaci účet, termínovaný vklad, stavebné sporenie, vklad do investičného fondu a podobne. V tomto prípade je dôležité zvážiť, akým spôsobom si budete sporiť a či úroky dokážu pokryť aspoň poplatky za vedenie účtu a infláciu.

Ako začať investovať?

Investovanie už dávno nie je určené iba pre ľudí, ktorí majú dostatok peňazí a odborných znalostí. Možnosti ako investovať sú dostupnejšie, než si mnohí myslia. Na začiatku si však treba ujasniť niekoľko základných vecí, pričom je vhodné začať aj so vzdelávaním.

Začnite tým, že si jasne definujete svoje finančné ciele. Chcete si našetriť na štúdium, zabezpečiť svoje deti alebo si vytvoriť finančnú rezervu pre prípad potreby? Čím presnejšie bude stanovený váš cieľ, tým ľahší bude výber vhodného sporenia alebo investovania. Tiež je dobré stanoviť si sumu, ktorú chcete a môžete investovať, alebo mesačne odkladať v rámci sporenia.

Od vašich cieľov bude závisieť aj investičný horizont. Či už ide o krátkodobý alebo dlhodobý cieľ, dôležité je vedieť, kedy očakávať návratnosť svojich investícií. Napríklad investovanie do podielových fondov môže byť súčasťou krátkodobej, ale aj dlhodobej investičnej stratégie.

Kľúčovým faktorom pre úspešné investovanie je tiež diverzifikácia investícií. Prerozdelenie investícií vám pomôže zmierniť riziká a zlepšiť celkovú výkonnosť vášho portfólia. Vyvážené portfólio môže obsahovať rôzne aktíva ako akcie, dlhopisy, komodity, vzácne kovy, hotovosť a nehnuteľnosti. Diverzifikačná stratégia môže byť aj geografická alebo sektorová.

Aj napriek diverzifikácii je potrebné myslieť na to, že každá investícia je sprevádzaná určitou mierou rizika. Aspoň na začiatku je vhodné konzultovať investičné možnosti a stratégie s finančným poradcom, ktorý vás môže nasmerovať s prihliadnutím na vaše ciele a možnosti.

Rozumná stratégia môže sláviť úspech, ale dôležitá je aj určitá chladnokrvnosť. To znamená, že by ste nemali podliehať aktuálnym trendom a panikáriť pri každom výkyve na trhu. Samozrejme, je dôležité poznať aj riziká investovania a možnosti, ako ich znížiť.

TIP: Prečítajte si, ako znížiť riziko pri investovaní.

Zvyšovanie finančnej gramotnosti

Nech sa rozhodnete bojovať s infláciou akýmkoľvek spôsobom, je nevyhnutné sa vzdelávať v oblasti financií a zvyšovať si finančnú gramotnosť. Ide o dôležitú zručnosť, ktorá vám umožní robiť racionálnejšie rozhodnutia v súvislosti s peniazmi.

Finančná gramotnosť je dôležitá, pretože umožňuje ľuďom porovnávať rôzne finančné produkty a služby, vyjednávať o lepších podmienkach a vyhýbať sa podvodom. Okrem toho si dokážete stanoviť realistické ciele, vytvoriť si rozpočet a efektívnejšie sporiť alebo investovať.

V neposlednom rade je u finančne gramotných ľudí nižšie riziko zadlženia. Mnoho ľudí si požičia viac ako je schopných splácať, čo neraz vedie aj k vážnym finančným ťažkostiam.

Tento článok neslúži ako investičné poradenstvo. Každá investícia je do určitej miery riziková, preto je vhodné konzultovať investície s odborníkom a uistiť sa, že sú v súlade s vašimi cieľmi a očakávaným rizikom.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

infláciainvestovanieobchodovaniePRsporenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X