- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Prečo mnohí zamestnávatelia neuvádzajú výšku platu v ponukách práce?
Prečo mnohí zamestnávatelia neuvádzajú výšku platu v ponukách práce?
Každý, kto si už niekedy hľadal prácu prostredníctvom internetu, už zrejme narazil na ponuky práce, ktoré neobsahovali výšku platu pre danú pracovnú pozíciu. Mnohí ľudia sú z tejto stratégie firiem rozčarovaní a nerozumejú dôvodom, prečo zamestnávatelia výšku ponúkanej mzdy nezverejňujú. Nižšie nájdete niektoré z možných odpovedí na túto otázku.
Chcú ľudí, ktorých poháňa nadšenie
Jedným z možných vysvetlení načrtnutej politiky mnohých firiem je ich záujem o ľudí, ktorí sú nadšení zo samotnej pracovnej pozície a nie z výšky platu. Či je to správny pohľad na vec, je na zvážení každého z vás. Kľúčovým faktorom tejto stratégie je nájsť človeka, ktorý bude nadšený z ponúkanej práce a na konci dňa si želajú zamestnanca, ktorého cieľom nie je len výška finančnej odmeny.
Snažia sa vyhnúť konfliktom so súčasnými zamestnancami
V mnohých organizáciách existujú skutočne veľké rozdiely v platoch zamestnancov, a to aj medzi takými, ktorí majú rovnakú náplň práce aj zodpovednosť. Pri prijímaní nových ľudí tak môže spoločnosť zvoliť vyšší plat pre nového človeka a pri jeho zverejnení by mohli mať príslušní manažéri problém s vysvetľovaním tejto politiky súčasným zamestnancom.
Konkurencia
Keď hovoríme o pracovných ponukách, jedným dychom zároveň dodávame, že toto je trh kupujúceho. Zamestnávatelia preto nie sú tí, ktorí by museli ísť s kožou na trh, aby zaujali tie najväčšie talenty.
Boja sa toho, že uchádzači budú chcieť najvyšší možný plat
Niektoré spoločnosti sa tiež obávajú toho, že ak by zverejnili platový rozsah pre konkrétnu pracovnú pozíciu, potenciálni kandidáti budú žiadať vrchol. Ak potom ponúknu uchádzačovi štartovací plat v spodnej časti tohto rozpätia, môžu byť títo ľudia sklamaní, čo nie je dobré pre začiatok profesionálneho pôsobenia v danej organizácii. Je to demotivačný faktor.
Nechcú ľudí odradiť od náborového procesu
V iných prípadoch zase firmy nezverejňujú výšku ponúkanej mzdy preto, že očakávajú prílev skutočne zaujímavých kandidátov. V praxi sú potom často ochotné zaplatiť oveľa viac, ako sa bežne ponúka na porovnateľných pracovných pozíciách. Ak firmy zverejňujú platové rozpätie pre danú pracovnú pozíciu, často hľadajú len priemerných zamestnancov.
Faktom je, že každého uchádzača o prácu zaujíma výška jeho budúceho platu a všetky súvisiace výhody. Pravdou však je aj to, že v rebríčku hodnôt, ktoré si vážia na svojom zamestnávateľovi, sa tento faktor v prieskumoch bežne neumiestňuje na prvých priečkach. Mnohí ľudia totiž dávajú prednosť aj rôznym iným dôležitým veciam a z tejto filozofie potom zrejme vychádza aj veľká skupina zamestnávateľov.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.