Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Predaj obchodného podielu. Aké máte povinnosti a kedy je možné uplatniť oslobodenie príjmu z predaja obchodného podielu?

predaj obchodného podielu
predaj obchodného podielu Foto: Getty Images
24. apríla 2020 Autor Mgr.Peter Rakovský, PhD, JUDr.Ing.Peter Slávik, PhDZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Predaj obchodných podielov je sprevádzaný širokým spektrom povinností, ktoré je pre jeho riadne uskutočnenie nutné rešpektovať. Okrem obchodnoprávnych, má prevod obchodného podielu aj široké daňovo – právne konzekvencie. Predmetom tohto článku je ich sumarizácia. Článok pripravili Mgr.Peter Rakovský, PhD, odborník na finančné právo a JUDr.Ing.Peter Slávik, PhD, daňový advokát z daňovej advokátskej kancelárie.

Fyzická osoba – rezident

V zmysle ustanovení zákona o dani z príjmov, príjmami fyzickej osoby sú aj príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva. V prípade, ak sú takéto príjmy vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane) v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

Za výdavok sa považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu, pričom pri podiele na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo pri členskom práve družstva získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa znaleckého posudku v čase ich nadobudnutia.

V prípade, ak sú takéto príjmy vyplácané v splátkach alebo prostredníctvom preddavkov, výdavky, ktoré prevyšujú príjmy z prevodu podielu v tom zdaňovacom období, v ktorom po prvý raz tieto splátky alebo preddavky plynuli, sa môžu uplatniť v tomto zdaňovacom období až do výšky týchto príjmov. Ak tieto príjmy plynú aj v ďalšom zdaňovacom období, postupuje sa rovnako, a to až do výšky celkovej sumy, ktorú možno podľa tohto ustanovenia uplatniť.

Ak plynú daňovému rezidentovi príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Oslobodenie

Fyzická osoba rezident je oprávnený využiť aj oslobodenie takého príjmu ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur. Oslobodenie možno uplatniť aj v prípade ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur. V takom prípade sa do základu dane zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu (t.j. sa zdaňuje nad sumu 500 eur).

V prémiovej časti obsahu sa dozviete:

  • Fyzická osoba nerezident
  • Vysporiadanie dane
  • Právnická osoba rezident
  • Oslobodenie príjmu z predaja obchodného podielu v prípade predávajúceho
  • Právnická osoba nerezident
  • Uplatňuje sa pri prevode obchodného podielu aj daň z pridanej hodnoty ?

Fyzická osoba nerezident

Slovenský zákon o dani z príjmov uvádza ako zdaniteľný príjem aj príjmy fyzickej osoby  nerezidenta (t.j. ide o fyzickú osobu, ktorá nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, bydlisko alebo sa tu obvykle nezdržiava) v prípade ak plynú takéto príjmy z prevodu účasti alebo podielu na obchodnej spoločnosti alebo z prevodu členského práva v družstve so sídlom na území Slovenskej republiky. Zákon označuje za zdaniteľný príjem aj príjem  z prevodu akcií, účastí alebo podielov na spoločnosti alebo z prevodu členského práva v družstve, ak táto spoločnosť alebo toto družstvo vlastní nehnuteľný majetok nachádzajúci sa na území Slovenskej republiky, ktorého účtovná hodnota vyplývajúca z účtovnej závierky zostavenej za účtovné obdobie predchádzajúce prevodu je viac ako 50 % hodnoty vlastného imania tejto spoločnosti alebo tohto družstva.

Vysporiadanie dane

Daňovník, ktorý dosiahol v zdaňovacom období príjmy z predaja obchodného podielu podáva daňové priznanie typu B, prostredníctvom ktorého tieto príjmy priznáva. Z príjmov z prevodu obchodného podielu ako takzvaných ostatných príjmov sa platí aj zdravotné poistenie vo výške 14 %, ktoré je tiež súčasťou výdavkov vynaložených na dosiahnutie týchto príjmov. Po prevode obchodného podielu bude odvod do zdravotnej poisťovne vypočítaný zdravotnou poisťovňou v ročnom zúčtovaní na základe podaného priznania dani z príjmov fyzickej osoby avšak len prípade ak bude v daňovom priznaní fyzickej osoby vykázaný zdaniteľný príjem z prevodu obchodného podielu.

Právnická osoba rezident

Aj v prípadoch predaja obchodného podielu právnickou osobou ide o zdaniteľný príjem. Takéto príjmy sú účtované ako výnosy odzrkadľujúce sa ako v účtovnom výsledku hospodárenia, tak aj vo výške základu dane rozhodujúceho pre určenie daňovej povinnosti daňovníka. Právnická osoba nadobudnuté podiely iných obchodných spoločností musí zaradiť do obchodného majetku a účtovať o nich v súlade so zákonom o účtovníctve a § 14 postupov účtovania pre podvojné účtovníctvo. Prípadné zisky sa zdania sadzbou vo výške 21 %.

Daňovým výdavkom pri predaji obchodného podielu je vstupná cena obchodného podielu, čo je často výška počiatočného vkladu pri založení spoločnosti alebo kúpna cena obchodného podielu. V prípade akciovej spoločnosti a jednoduchej spoločnosti na akcie to budú výdavky (náklady) vo výške úhrnu vstupných cien akcií a úhrnu vstupných cien ostatných cenných papierov v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju a to do výšky úhrnu príjmov z ich predaja.

Zároveň je dôležité zodpovedať, či je možné dosiahnuť z predaja obchodného podielu daňovú stratu alebo nie. V prípade, ak by bola predajná cena obchodného podielu nižšia ako nadobúdajúca cena, v účtovníctve bude síce rozdiel vykázaný ako strata, avšak pre daňové účely sa na rozdiel neprihliadne, t.j. strata nebude daňovým výdavkom. Strata z predaja obchodného podielu bude teda pre účely zistenia daňovej povinnosti pripočítateľnou položkou v daňovom priznaní.

Oslobodenie príjmu z predaja obchodného podielu v prípade predávajúceho

Od dane je oslobodený príjem (výnos) z predaja akcií akciovej spoločnosti alebo u akcionára jednoduchej spoločnosti na akcie, predaja obchodného podielu u spoločníka spoločnosti s ručením obmedzeným alebo u komanditistu komanditnej spoločnosti alebo obdobnej spoločnosti v zahraničí po splnení nasledovných podmienok:

  • príjem z predaja akcií a predaja obchodného podielu plynie najskôr po uplynutí 24 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov odo dňa nadobudnutia priameho podielu najmenej 10 % na základnom imaní obchodnej spoločnosti;
  • daňovník na území Slovenskej republiky vykonáva podstatné funkcie, riadi a znáša riziká pričom disponuje potrebným personálnym a materiálnym vybavením potrebným na výkon týchto funkcií.

Výnimky z oslobodenia:

  • príjem z predaja akcií a predaja obchodného podielu na spoločnosti, ktorá je v likvidácii, konkurze alebo reštrukturalizácii;
  • príjem z predaja akcií a predaja obchodného podielu, ak je daňovník v likvidácii;
  • príjem z predaja vlastných akcií.

Ako z uvedeného vyplýva, ak právnická osoba predáva svoje podiely v družstve, ustanovenia o oslobodení nie je možné použiť.

Právnická osoba nerezident

Rovnako ako u fyzických osôb nerezidentov, aj u právnických osobách, ktoré nie sú na daňové účely rezidentom Slovenskej republiky (t.j. právnická osoba, ktorá nemá na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia) zákon o dani z príjmov uvádza ako zdaniteľný príjem aj príjmy plynúce z prevodu účasti alebo podielu na obchodnej spoločnosti alebo z prevodu členského práva v družstve so sídlom na území Slovenskej republiky. Zákon označuje za zdaniteľný príjem aj príjem z prevodu akcií, účastí alebo podielov na spoločnosti alebo z prevodu členského práva v družstve, ak táto spoločnosť alebo toto družstvo vlastní nehnuteľný majetok nachádzajúci sa na území Slovenskej republiky, ktorého účtovná hodnota vyplývajúca z účtovnej závierky zostavenej za účtovné obdobie predchádzajúce prevodu je viac ako 50 % hodnoty vlastného imania tejto spoločnosti alebo tohto družstva.

Uplatňuje sa pri prevode obchodného podielu aj daň z pridanej hodnoty ?

Aktivity týkajúce sa predaja obchodných podielov vrátane ich sprostredkovania predstavujú finančné služby oslobodené od dane z pridanej hodnoty podľa zákona o dani z pridanej hodnoty. Oslobodenie od dane z pridanej hodnoty sa vzťahuje aj na prevod obchodného podielu. Ak platiteľ dane predáva podnik alebo časť podniku  osobe, ktorá je platiteľom dane alebo sa stáva platiteľom dane, potom tento predaj  sa nepovažuje za dodanie tovaru alebo dodanie služby a DPH sa uplatňovať nebude. Uvedené  znamená, že predaj podniku alebo časti podniku bude spravidla predaný bez dane. Výnimkou bude prípad, ak platiteľ dane predá  podnik alebo časť podniku osobe, ktorá bude výlučne alebo prevažne dodávať tovary a služby, ktoré sú oslobodené od dane.

Ako vyplýva z uvedeného textu, právna úprava rozlišuje rôzne podmienky pre fyzické osoby, ako aj pre právnické osoby. Zároveň pri právnických osobách rozlišuje podmienky zdanenia v prípadoch obchodných spoločností a družstva. Preto je dôležité vziať v úvahu právnu formu predávajúceho, výšku daňového a odvodového zaťaženia, podmienky oslobodenia, ako aj predávané podiely.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

obchodný podielOslobodenie od daneoslobodenie predaja obchodného podielupredaj obchodného podieluPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X