Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Predaj obchodného podielu. Aké máte povinnosti a kedy je možné uplatniť oslobodenie príjmu z predaja obchodného podielu?

predaj obchodného podielu
predaj obchodného podielu Foto: Getty Images
24. apríla 2020 Autor Mgr.Peter Rakovský, PhD, JUDr.Ing.Peter Slávik, PhDZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Predaj obchodných podielov je sprevádzaný širokým spektrom povinností, ktoré je pre jeho riadne uskutočnenie nutné rešpektovať. Okrem obchodnoprávnych, má prevod obchodného podielu aj široké daňovo – právne konzekvencie. Predmetom tohto článku je ich sumarizácia. Článok pripravili Mgr.Peter Rakovský, PhD, odborník na finančné právo a JUDr.Ing.Peter Slávik, PhD, daňový advokát z daňovej advokátskej kancelárie.

Fyzická osoba – rezident

V zmysle ustanovení zákona o dani z príjmov, príjmami fyzickej osoby sú aj príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva. V prípade, ak sú takéto príjmy vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane) v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

Za výdavok sa považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu, pričom pri podiele na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo pri členskom práve družstva získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa znaleckého posudku v čase ich nadobudnutia.

V prípade, ak sú takéto príjmy vyplácané v splátkach alebo prostredníctvom preddavkov, výdavky, ktoré prevyšujú príjmy z prevodu podielu v tom zdaňovacom období, v ktorom po prvý raz tieto splátky alebo preddavky plynuli, sa môžu uplatniť v tomto zdaňovacom období až do výšky týchto príjmov. Ak tieto príjmy plynú aj v ďalšom zdaňovacom období, postupuje sa rovnako, a to až do výšky celkovej sumy, ktorú možno podľa tohto ustanovenia uplatniť.

Ak plynú daňovému rezidentovi príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Oslobodenie

Fyzická osoba rezident je oprávnený využiť aj oslobodenie takého príjmu ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur. Oslobodenie možno uplatniť aj v prípade ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur. V takom prípade sa do základu dane zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu (t.j. sa zdaňuje nad sumu 500 eur).

V prémiovej časti obsahu sa dozviete:

  • Fyzická osoba nerezident
  • Vysporiadanie dane
  • Právnická osoba rezident
  • Oslobodenie príjmu z predaja obchodného podielu v prípade predávajúceho
  • Právnická osoba nerezident
  • Uplatňuje sa pri prevode obchodného podielu aj daň z pridanej hodnoty ?

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

obchodný podielOslobodenie od daneoslobodenie predaja obchodného podielupredaj obchodného podieluPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X