- Podnikam.sk
- Články
- Typy spoločností
- Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)
- Predaj obchodného podielu v s.r.o. v roku 2025 – ako postupovať?
Predaj obchodného podielu v s.r.o. v roku 2025 – ako postupovať?
Pri prevádzkovaní podnikania bežne dochádza k rôznym situáciám, kedy si podnikatelia prajú ukončenie svojho pôsobenia v existujúcej spoločnosti s ručením obmedzeným. Medzi pomerne rýchly a efektívny spôsob ukončenia pôsobnosti v tejto obchodnej spoločnosti patrí aj predaj obchodného podielu.
V aktuálnom článku si bližšie predstavíme tento inštitút a s ním spojené zákonné náležitosti, ako aj podstatné časti zmluvy o prevode obchodného podielu a viaceré dôležité kroky potrebné pri zápise tejto zmeny do obchodného registra.
Čo je obchodný podiel?
Zákon definuje obchodný podiel ako súhrn práv a povinností a im zodpovedajúcu účasť spoločníka na spoločnosti. Ako súhrn práv a povinností je obchodný podiel spôsobilý stať sa samostatným predmetom právnych vzťahov. Práva, ktoré obsahuje každý obchodný podiel, možno rozdeliť na majetkové a nemajetkové.
Obchodný podiel má svoju kvalitatívnu a kvantitatívnu stránku. Kvalitatívna stránka ktorá zahŕňa práva a povinnosti spoločníka vo vnútri spoločnosti a kvantitatívna stránka predstavuje samotnú výšku obchodného podielu a tým aj rozsah účasti konkrétneho spoločníka na majetku spoločnosti. Výška obchodného podielu sa určuje pomerom vkladu spoločníka na základnom imaní spoločnosti. Toto zákonné pravidlo má však len tzv. dispozitívny charakter, čo znamená, že v spoločenskej zmluve spoločnosti možno ustanoviť aj odlišné pravidlá, podľa ktorých sa bude postupovať pri určovaní výšky obchodného podielu.
TIP:
Obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným má abstraktnú povahu, nemá preto formu cenného papiera.
Hodnotu obchodného podielu možno vyčísliť pomerom vkladu spoločníka na základnom imaní firmy. Nie je to však povinnosť, pretože zákon umožňuje podnikateľom aj iný spôsob jej ustanovenia, ktorý musí byť v takom prípade odlišným spôsobom upravený v spoločenskej zmluve. V praxi je zároveň dôležité rozlišovať medzi pojmom vklad a obchodný podiel. Vklad do spoločnosti predstavuje plnenie spoločníka voči spoločnosti. Na jeho základe sa následne vytvára základné imanie spoločnosti. Obchodný podiel predstavuje súhrn majetkových a nemajetkových práv a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti, ktorú získal spoločník na základe splnenia si vkladovej povinnosti.
TIP:
Každý spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným je vždy majiteľom len jedného obchodného podielu. Táto koncentračná zásada vychádza z princípu jednotnosti obchodného podielu. V praxi to znamená, že v prípade zvyšovania základného imania nevzniká spoločníkovi nový obchodný podiel v spoločnosti a zvyšuje sa len jeho pôvodný obchodný podiel.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Predaj obchodného podielu
- Zmluva o prevode obchodného podielu
- Zápis zmeny do obchodného registra
- Súhlas správcu dane s prevodom obchodného podielu
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.