Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Predčasní dôchodcovia už nebudú môcť pracovať na dohodu

Predčasní dôchodcovia už nebudú môcť pracovať na dohodu
Ilustračné foto SITA/AP
30. novembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poberatelia predčasných starobných dôchodkov od začiatku marca budúceho roka už nebudú môcť popri poberaní dôchodku pracovať na dohodu. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa.

 
Táto zmena sa bude osobitne týkať tých poberateľov predčasných starobných dôchodkov, ktorým bol, alebo ešte len bude dôchodok priznaný pred 1. januárom budúceho roka.
 

Pozor na termín vybavenia predčasného dôchodku

Ak na dohodu začali pracovať už pred 1. januárom 2013, do 28. februára 2013 nedovŕšia dôchodkový vek a do rovnakého termínu neukončia prácu na dohodu, od marca im Sociálna poisťovňa stopne výplatu predčasnej starobnej penzie. „Títo poberatelia predčasných starobných dôchodkov sa teda musia rozhodnúť, či chcú naďalej poberať predčasný starobný dôchodok alebo pracovať na dohodu, do 28. februára 2013,“ uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.
 
 
Ak poberateľ predčasného starobného dôchodku ukončí činnosť na základe dohody, zamestnávateľ je povinný podať odhlášku z dôchodkového poistenia, a to najneskôr v deň nasledujúci po jeho zániku. Zákon určuje iba konečný termín, dokedy musí zamestnávateľ podať odhlášku z dôchodkového poistenia. „Nič teda nebráni tomu, aby zamestnávatelia podali odhlášku vopred, ak už vedia, že sa ukončí dôchodkové poistenie,“ tvrdí Višváder.
 

Odhlášku z poistenia do polovice februára

Sociálna poisťovňa pritom odporúča odhlášku z dôchodkového poistenia zaslať do polovice februára 2013. „V prípade jej neskoršieho zaslania existuje riziko, že poberateľ predčasného starobného dôchodku nedostane dôchodok v marci 2013 v obvyklom výplatnom termíne, ale o pár dní neskôr po dodatočnom spracovaní jeho odhlášky,“ varuje hovorca poisťovne. 
 

Dohodárovi predčasný dôchodok nepošlú

To, že sa poberateľ predčasného starobného dôchodku rozhodne činnosť na základe dohody vykonávať aj po 28. februári 2013, poisťovni oznamovať nemusí. Výplata jeho predčasného starobného dôchodku bude od výplatného termínu v marci 2013 automaticky zastavená. „Poberateľovi predčasného starobného dôchodku, bez ohľadu na dátum jeho priznania, ktorému vznikne povinné dôchodkové poistenie najskôr od 1. januára 2013 z dôvodu uzatvorenia novej dohody, zanikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku od najbližšieho výplatného termínu predčasného starobného dôchodku, uviedol Višváder.
 
Po ukončení práce na dohodu môže klient požiadať o uvoľnenie výplaty predčasného starobného dôchodku a zároveň jeho zvýšenie za obdobie dôchodkového poistenia získané po priznaní predčasného starobného dôchodku, rovnako ako iní zamestnanci.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X